Gå til hovedindhold

Vi ses i Odense

Leder bragt i magasinet Fjernvarmen nr. 5, oktober 2025.

17. okt. 2025

Indhold

     

    Om lidt venter ækvivalenten til juleaften i fjernvarmesektoren: Dansk Fjernvarmes landsmøde.

     

    I år er temaet ’Energi i forandring’, for lige nu sker der forandringer både i det helt nære, og på de store nagler. Det er på godt og ondt, hvor ”hybridtrusler” og ”grøn omstilling” står ved siden af hinanden i aviserne. Det er en vild tid, og vi kan kun gisne om, hvad det bringer med sig.

     

    Helt konkret står vi direkte i en forandringsproces i branchen. Grundstenene i energisektoren bliver gravet op og lagt på ny, når vi om lidt lever i en verden uden gas i boligopvarmningen, med fjernvarme lavet på el og geotermi og med skorstene, der fanger CO2 i stedet for at udlede det. Alt sammen for at kunne levere billig og stabil varme – nu og i morgen.

     

    I fremtiden vil vi se tilbage på denne tid som en historisk tid, hvor der for alvor skete store gennembrud, men også hvor verden forandrede sig. Forhåbentlig til det bedre, både for fjernvarmesektoren og for den verden, vi leverer til.

     

    Men det kræver, at der politisk bliver sat nogle rammer for forsyningssikkerhed, planlægning, udbygning og anlægsarbejde i alle led af energikæden. Det gælder både i det kommende kommunalvalg, hvor ny- og genvalgte byråd skal træffe vigtige beslutninger for, hvilken retning netop deres kommune skal gå i forhold til deres grønne omstilling.

     

    På Christiansborg ligger der en presbold i forhold til at sikre det momentum der i øjeblikket er i energisektoren. Den gordiske knude om mere havvind, vindmøller og solceller på land skal løses samtidig med, at den regulerbare elproduktion skal understøttes politisk, så fjernvarmens og resten af Danmarks omfattende elektrificering ikke skaber ny og dyr energiafhængighed.

     

    Forandring er blevet et gennemgående element for den hverdag vi lever i i dag. Både politisk, internationalt og i el- og varmeforsyningen.

     

    Så med mere end 2.000 deltagere fra både ind- og udland, skal vi netop snakke, opleve, lære, lytte, mødes og opdage ”forandring” hen over to dage – denne gang i nye rammer i landets smørhul.

     

    Vi ses i Odense.

    Andre klikkede på...