Gå til hovedindhold
Konverteringer
Medlemmer

Stor interesse for fjernvarme i Greve

Greve Fjernvarme har fået opfyldt kravet om mindst 60 procent tilslutning i første etape af fjernvarmeudbygningen – og flere kommer stadig til. Selskabet har derfor valgt at fortsætte udbygningen og tilbyde fjernvarme til yderligere 1.800 boligejere inden 2028.

4. apr. 2023
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Mikkel Lysgaard, mil@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Efter at have opfyldt tilslutningskravet fortsætter Greve Fjernvarme deres udfasning af naturgas med en ansøgning om en fjernvarmeudbygning til yderligere 1.800 boliger i området. Dette kommer efter at Greve Fjernvarme i 2022 igangsatte udbygningen til de første 2.000 boliger.  Greve Fjernvarme forventer at udvidelsen står klar inden 2028, og samtidig melder selskabet om stolthed over den store fremgang.

    – Vi er stolte af, at Greve Fjernvarme kan bidrage til den grønne omstilling ved at få boligopvarmningen væk fra fossilt brændsel og afhængighed af gas, siger Sophus Vørsing, bestyrelsesformand i Greve Fjernvarme.

    Greve Fjernvarme starter tilslutningen af de første boliger i 2023 samtidig med, at sagsbehandlingen af næste fase af udbygningsprojektet foregår. Herefter vil yderligere information og flere tilbud bliver sendt ud til de relevante boligejere, og Greve Fjernvarme vil indkalde til flere informationsmøder, hvor udbygningsprojektet og tilmelding til fjernvarme vil blive gennemgået nærmere.

    Vi er stolte af, at Greve Fjernvarme kan bidrage til den grønne omstilling ved at få boligopvarmningen væk fra fossilt brændsel og afhængighed af gas.

    Sophus Vørsing, bestyrelsesformand i Greve Fjernvarme.

    Marc Genning, der er næstformand i Greve Fjernvarme, ser frem til at få tilsluttet endnu flere boligejere til fjernvarme, men er dog opmærksom på den høje aktivitet i fjernvarmebranchen, hvor efterspørgsel på arbejdskraft og materialer spiller en stor rolle ved udførsel af de store anlægsprojekter.

    – Vi har et stort fokus på omkostningerne ved udbygningen. Både eksisterende og nye forbrugere af fjernvarme skal have rimelige varmepriser samtidig med, at vi som forbrugerejet selskab ønsker at bidrage til den store samfundsopgave med at omstille boligopvarmningen. Det er også derfor, at vi har søgt tilskud fra den statslige tilskudspulje ’Fjernvarmepuljen’, som er en forudsætning for at projektet kan gennemføres. På den måde vil vi sikre konkurrencedygtige varmepriser i Greve i mange år frem, afslutter Marc Genning.

    Første spadestik på konverteringsprojektets fase 1 finder sted i slutningen af april 2023.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...