Usikre markeder giver udsving i priser på tværs af energikilder
Selv om gaslagrene er fyldte i Danmark og Europa kan danskerne forberede sig på svingende energipriser henover vinteren, lyder meldingen fra Energistyrelsen.

Forsyningsscenariet for den kommende vinter ser mere stabilt ud end sidste år på denne tid. De danske og europæiske gaslagre nåede allerede i september lagerfyldningsmålet på 90 procent og er over 98 procent fyldte. Og selvom energipriserne er højere end før krisen, har de ikke ramt det ekstremt høje niveau, vi så i sensommeren 2022.
Alligevel mener Energistyrelsen, at danskerne skal forberede sig på udsving i energipriserne denne fyringssæson, hvor energibesparelser fortsat er nødvendige for at komme gennem med energi nok til alle. Det gælder særligt, hvis vinteren bliver kold, hvis EU ikke længere kan importere russisk gas, eller hvis LNG-forbruget stiger i Asien.
- Energipriserne er en god indikation på, om forsyningen er under akut eller stigende pres. Det så vi blandt andet sidste år, hvor prisen på el og gas steg markant. Lige nu er udsvingene hyppige men ikke nær så store, som vi oplevede sidste efterår - men hvis priserne igen begynder at stige markant, er det et tegn fra markedet om, at vi skal spare mere, forklarer Martin Hansen, som er vicedirektør i Energistyrelsen og uddyber:
- Selvom gaslagrene er næsten fyldte, og vi fortsat ser besparelser på energiforbruget, er der flere ubekendte, der påvirker forsyningssituationen gennem vinteren. Derfor er det væsentligt, at vi både i Danmark og resten af Europa sparer på energien.
Status på energiforsyningen her og nu
- Energiforsyningen er pr. den 31. oktober 2023 stabil på tværs af alle energikilder.
- Priserne er varierende og kan være høje i perioder. Situationen kan hurtigt ændre sig.
- Energistyrelsen vurderer på nuværende tidspunkt, at det ikke bliver nødvendigt at afbryde strøm- og gasforsyningen til forbrugerne i denne fyringssæson, hvis forbrugsreduktionen fastholdes, og vejret er inden for normalen.
- De danske og europæiske gaslagre er pr. den 31. oktober 2023 henholdsvis 98 og 99 procent fyldte.
- Der er henover sommeren registreret en stigning i oliepriserne på 30 procent. Ifølge det Internationale Energiagentur må det forventes, at priserne fortsat vil stige året ud pga. mindre produktion på verdensmarkedet. Energistyrelsen følger situationen tæt og vurderer på nuværende tidspunkt, at der ikke bliver behov for særlige tiltag til reduktion af olieforbruget.
Få det fulde overblik på Energistyrelsens temaside om den danske forsyningssituation.
Skriv kommentar