Gå til hovedindhold
Kursus
Medlemmer

Endagskursus styrker din beredskabsplan

Dansk Fjernvarme inviterer de mindre fjernvarmeselskaber til endagskursus i Implementering af beredskabskrav – et praktisk kursus for niveau 1 fjernvarmeselskaber.

7. aug. 2025
Tekst af Karen Grønning Mikkelsen, kgm@danskfjernvarme.dk

Loven om styrket beredskab i energisektoren med tilhørende bekendtgørelser stiller nye krav til de mindre fjernvarmeselskabers beredskabsplan. Foto: Jesper Voldgaard.

Indhold

    Dansk Fjernvarme afholder til efteråret endagskurser for de mindre fjernvarmeselskaber omkring Implementering af beredskabskrav for niveau 1 fjernvarmeselskaber.

    Det gør Dansk Fjernvarme, fordi loven om styrket beredskab i energisektoren med tilhørende bekendtgørelser stiller nye krav. Kurset er målrettet niveau 1 fjernvarmeselskaber og fokuserer på, hvordan du i praksis implementerer de lovpligtige foranstaltninger herunder beredskabsplanlægning. 

    - De nye regler indebærer, at de mindre selskaber skal have en beredskabsplan, som beskriver, hvordan selskaberne skal handle, hvis et potentielt scenarie sker, fortæller Anna Meldgaard Petersen, der er er advokat hos Hulgaard Advokater P/S, og en del af firmaets Energi- & Forsyningsteam.

    Hun er underviser på kurset sammen med Mette Thøgersen, der er chefkonsulent hos Lakeside. Endagskurserne bliver primært afholdt i Jylland med undtagelse af én enkel kursusgang på Sjælland.

    Kurset giver deltagerne den nødvendige viden og konkrete værktøjer til at sikre, at de mindre fjernvarmeselskaber lever op til kravene i bekendtgørelsen om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren. 

    Det er Anna Meldgaard Petersens pointe, at selvom selskaberne i forvejen har en procedure for, hvordan de skal gribe ind, hvis der opstår brand eller nedbrud, skal de nu også skal have styrket deres beredskab på andre punkter.

    - Selskaberne skal nu konkret have udarbejdet en beredskabsplan imod cyberangreb og fysisk sabotageangreb, uddyber Anna Meldgaard Petersen. 

    Endagskurset giver et overblik over beredskabskravene for sektoren, derved lærer deltagerne i kurset, hvordan man håndterer dokumentation og hændelser i ens fjernvarmeselskab.

    Undervisningen kombinerer juridisk indsigt med IT-sikkerhed og praktisk anvendelse og kommer til at have en praktisk tilgang til, hvordan fjernvarmeselskaberne implementerer de lovpligtige foranstaltninger i praksis.

    - Vi viser kursisterne nogle skabeloner og hjælpeværktøjer, som selskaberne kan tage udgangspunkt i efter kurset. Det kan eksempelvis være, hvordan involverer selskaberne bestyrelsen i beredskabsplanen, og hvad har bestyrelsen har ansvar for, uddyber Anna Meldgaard Petersen. 

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...