Gå til hovedindhold
Konverteringer
Medlemmer

Formand: Christiansborg svigter fjernvarmeudrulningen

Næstved Fjernvarme lukker konverteringsprojekt på grund af for lille opbakning. Bestyrelsesformand giver skylden for den manglende tilslutning til politikerne på Christiansborg.

2. dec. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Næstved Fjernvarme må opgave at få gå videre med udrulning af fjernvarme i en del af Næstved. Bestyrelsesformand kritiserer Christiansborg for at svigte den grønne omstilling. Foto: Jesper Voldgaard.

Indhold

    Der bliver ikke lagt fingre imellem fra formand for bestyrelsen i Næstved Fjernvarme, Kristoffer Petersen, når han bliver spurgt til, hvorfor deres seneste udrulningsprojekt er blevet lukket på grund af utilstrækkelig opbakning: Det er Christiansborg, der er skyld i det.

    - Christiansborg har svigtet ”big time”. Vi tog i 2022 ansvaret for at sikre den grønne omstilling i Næstved, og der var stor opbakning – også fra Christiansborg. Men siden da er det mit indtryk, at de næsten gør alt, hvad de kan for at ødelægge mulighederne for os, siger Kristoffer Petersen.

    Han sigter til, at såvel politikere som partier på Christiansborg har udtrykt tvivl om, hvorvidt det er nødvendigt med udfasningen af gas for boligopvarmningen. Dertil nævner Kristoffer Petersen også bortfaldet af elafgiften og CO2-afgiften som elementer, der svækker konverteringskraften hos fjernvarmeselskaberne.

    - Jeg vil gerne understrege, at de lokale politikere i Næstved har gjort alt, hvad der har været i deres magt for at understøtte vores projekter. Så det er udelukkende politikerne på Christiansborg, der – i mine øjne – har svigtet og ikke er deres ansvar bevidst, siger bestyrelsesformanden.

    Et stort arbejde for projektet

    Det konkrete projekt for Holsted Vest i Næstved er en del af en Masterplan udrulning af fjernvarme, som Næstved Fjernvarme har arbejdet med. Af en pressemeddelelse fremgår det, at tilslutningen nåede op på 51 procent – et stykke fra den nødvendige andel på 60 procent.

    Næstved Fjernvarme har ellers virkelig lagt sig i selen for at få den nødvendige opbakning til projektet med skriftlige henvendelser, et velbesøgt informationsmøde, deltagelse i grundejerforeningsmøder, garageaftener og bestyrelsesmøder, besøgt beboere i hjemmene og håndteret et stort antal henvendelser på telefon og mail.

    Dertil har man også for Holsted Vest brugt forskellige markedsføringsaktiviteter – herunder avisannoncer, opslag på sociale medier og information på vores hjemmeside.

    - Vi har både nu og tidligere oplevet, at vi har fået større og større opbakning til konverteringsprojekterne hen ad vejen. Men jeg må samtidig konstatere, at jeg godt kan forstå de borgere, der kommer i tvivl, når man ser på de udmeldinger, der kommer fra Christiansborg, siger Kristoffer Petersen.

    Selv om der er skuffelse over, at det konkrete projekt nu falder, så fortsætter Næstved Fjernvarme ufortrødent med endnu to udrulningsprojekter i den nordlige del af byen. I løbet af marts 2026 bliver der afholdt to informationsmøder, og boligejerne får direkte besked om møderne.

    - Det er jo ikke med vores gode vilje, at vi lukker for projektet Holsted Vest. Vi vil gerne, at så mange som muligt får del i vores fjernvarme. Derfor fortsætter vi arbejdet med de resterende projekter og håber, at politikerne på Christiansborg ikke får lagt yderligere sten i vejen for os, siger Kristoffer Petersen.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...