Forsvarsekspert: Sektoren har en bunden opgave at løse
Hybrid- og cyberangreb er kommet for at blive i fjernvarmesektoren, og derfor har sektoren sammen en bunden opgave om at lægge en plan for, hvad man gør, når angrebene kommer. For de kommer, og det bliver kun værre, understreger Peter Viggo Jakobsen.

Fjernvarmesektoren skal forvente, ifølge Peter Viggo Jakobsen, at selvom Rusland ikke har ressourcerne til at gå i krig mod Danmark, går russerne i stedet efter at ramme Danmark via hybridkrig. Sådan lød budskabet fra forsvarseksperten til dette års PULS. Foto: Jesper Voldgaard.
Når forsvarsekspert og lektor ved Forsvarsakademiet, Peter Viggo Jakobsen, slår øjnene op om morgenen, vågner han op til en overflod af ubesvarede opkald og beskeder i indbakken fra medier, der efterspørger et interview med forsvarseksperten om verdens krige.
- Når jeg bliver spurgt, om jeg vil stille op til interview, så er mit første spørgsmål, hvilken krig eller krise, skal jeg udtale mig om i dag, fortæller Peter Viggo Jakobsen og tilføjer:
- Der er krig i Ukraine, der er flere krige i Mellemøsten, der foregår tre krige i Afrika, og der er politisk uro mellem de to Koreaer. Kort sagt, der er markant flere konflikter og krige at vælge imellem lige nu.
Den kommentar fra forsvarseksperten tog deltagerne til dette års PULS imod med en trist latter, da det på en og samme tid er tragikomisk, at verden lige nu vælter sig i krige.
Til Dansk Fjernvarmes sommerarrangement, PULS, den 18. juni var forsvarseksperten inviteret til at holde et oplæg om, hvordan stormagtsrivalisering, krigen i Ukraine og presset på Europas energiforsyning påvirker den danske forsyningssektor og rolle som kritisk infrastruktur.

Til PULS 2025 opfordrede Peter Viggo Jakobsen fjernvarmesektoren til at tage sikkerhedskravene alvorligt, samarbejde, vær på forkant og find ud af, hvordan sektoren bedst og billigst skærper de fysiske og tekniske sikkerhedskrav i energisektoren, så beredskabet bliver mere robust. Foto Jesper Voldgaard.
Fjernvarmesektoren er et mål
Grunden til at der er flere krige, er, ifølge forsvarseksperten, at Rusland og USA ser hinanden som potentielle fjender. Det er Peter Viggo Jakobsens pointe, at begge lande forbereder sig potentielt på at gå i krig med hinanden.
Det er forsvarsekspertens pointe, at Rusland har en torn i øjet, når det drejer sig om Danmark.
- Danmark er et af de lande, der støtter Ukraine mest i krigen mod Rusland i forhold til Danmarks bruttonationalprodukt. Derfor er Danmark et interessant mål for russerne.
Kritisk infrastruktur som vand, elektricitet og varme herunder fjernvarme, det er der, hvor russerne vil gå ind for at ramme og skade Danmark.
Det er Danmark, ifølge Peter Viggo Jakobsen, da russerne ved at ramme kritisk infrastruktur kan gå ind og ramme Danmark, hvor hele den danske befolkning kan mærke det.
- Kritisk infrastruktur som vand, elektricitet og varme herunder fjernvarme, det er der, hvor russerne vil gå ind for at ramme og skade Danmark.
I sit oplæg på PULS lagde forsvarseksperten vægt på, at Rusland ikke går fysisk i krig mod Danmark. Det gør russerne ikke, påpegede Peter Viggo Jakobsen, fordi de ikke har ressourcerne til det. I stedet rammer russerne Danmark via hybridkrig. Der kan russerne gå efter at ramme fjernvarmeværkerne.

Der er ikke tid til, at fjernvarmesektoren venter på, at politikerne på Christiansborg udarbejder nogle rammebetingelser for den kritiske infrastruktur i Danmark, mener Peter Viggo Jakobsen. Foto: Jesper Voldgaard.
Bunden opgave
Forsvarseksperten talte med store bogstaver til fjernvarmesektoren til PULS. Det gjorde han, fordi han opfordrer sektoren, i langt højere grad, lægger en fælles plan for, hvordan fjernvarmesektoren lykkes med at gøre det markant sværere for potentielle fjender at angribe med effekt. Således at angriberen allerede på forhånd opgiver, inden det potentielle angreb kommer.
- Det er en plan, som jeg mener, er en bunden opgave for sektoren at løse. Den løses bedst, hvis fjernvarmesektoren internt spiller sammen, men også spiller sammen med andre kritiske infrastrukturer, understreger Peter Viggo Jakobsen.
Det er forsvarsekspertens pointe, at det for fjernvarmesektoren ikke giver mening at mandsopdække fjernvarmerørene. Det er både dyrt og for vanskeligt. I stedet skal sektoren lave nogle risikoanalyser, der kan indikere, hvor det vil give mest mening at lave et angreb, som vil ramme mest af fjernvarmeforsyningen, hvis man havde ondsindede hensigter.
Russerne kommer til at gå til angreb på Danmark. Det er en trussel, der er konstant. Det er et vilkår, vi er nødt til at operere i. Det kommer til at foregå de næste ti år.
Det er også Peter Viggo Jakobsens pointe, at fjernvarmesektoren skal finde ud af, hvilke områder i sektoren der er mest sårbare overfor angreb. Dernæst skal sektoren sikre sig, at det område er sikret mod de angreb.
Forsvarseksperten beskrev også til PULS følgende scenarie: Hvis der kommer angreb, skal fjernvarmesektoren have en plan for, hvordan sektoren lynhurtigt kan rykke ud og reparere eksempelvis et fjernvarmerør – eller hvordan værkerne ret hurtigt kan genetablere driften på værkerne.

Midt i alvoren lykkedes det Dansk Fjernvarmes direktør, Kim Mortensen, at få et lille smil frem på læberne hos Peter Viggo Jakobsen. Foto: Jesper Voldgaard.
Det er en plan, som fjernvarmeselskaberne er opmærksomme på, at de skal have. I PULS-teltet efterspurgte Peter Viggo Jakobsen sektoren, om de også har plan at rykke på, når der sker angreb, der ikke er tilfældige.
- For når et fjernvarmeselskab får et nedbrud på et rør, så har sektoren allerede nogle, de kan ringe til. Men har sektoren på nuværende tidspunkt også et ekstra gear at rykke på, hvis et nedbrud opstår på grund af en bevidst handling, uddyber forsvarseksperten og tilføjer:
- Det skal I som sektoren spørge jer selv om – og lægge en plan med et ekstra gear, hvis I ikke har en.
Ufred i verden
Det er ikke forsvarsekspertens forventning, at der i den nærmeste fremtid kommer fred i verden.
- Den her lorte situation, som verden befinder i, den holder. Uanset partifarven og regeringsfarven kommer Danmark til at skulle beskytte sin kritiske infrastruktur bedre. Russerne kommer til at gå til angreb på Danmark. Det er en trussel, der er konstant. Det er et vilkår, vi er nødt til at operere i. Det kommer til at foregå de næste ti år.

Det er uundgåeligt, at der ikke kommer til at ske angreb mod de danske fjernvarmeselskaber, derfor skal sektoren aktivt handle nu, mener Peter Viggo Jakobsen. Foto: Jesper Voldgaard.
Ifølge Peter Viggo Jakobsen kommer rammebetingelserne for, hvordan Danmark producerer energi på og den regulering, der potentielt rammer fjernvarmesektoren, til at være omskiftelig, fordi verdenssituationen er usikker.
- De sikkerhedskrav som fjernvarmesektoren bliver ramt af, de bliver ved med at stige. De bliver ikke mindre, men måske de bliver højere.
Derfor var den afsluttende kommentar fra forsvarseksperten: Lær af hinandens fejl, når I bliver udsat for angreb.
- Angrebene kommer til at ske mod et fjernvarmeselskab, og når de sker, skal de ikke skubbes under gulvtæppet og glemmes. I stedet skal I som sektor tænke over, hvad skete der, hvad lærte vi og vigtigst af alt, I skal vidensdele med hinanden, siger Peter Viggo Jakobsen og tilføjer:
- Derfor er det vigtigt, at man tager den her opgave alvorligt i forsyningssektoren og tænker proaktivt, hvordan kan vi gøre det her så smart som muligt. Det bliver kun værre. Det bliver ikke nemmere.
Skriv kommentar