Gå til hovedindhold
Forsyningssikkerhed
Varmekilder
Produktion

Gaslagre skal fyldes med nyt udbud

Lige nu opfylder gaslagring i Danmark ikke kravene fra EU. Men nu bliver der igangsat et udbud, så Danmarks to underjordiske gaslagre bliver fyldt mere op forud for vintersæsonen.

30. jul. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Danmark kan få gas fra Norge, hvis der er problemer med gasbeholdningen i Danmark. Men i det hele taget er Energistyrelsen fortrøstningsfuld i forhold til, at gasforsyningen vil holde hen over den kommende fyringssæson. Foto: Lars Horn / Baghuset.

Indhold

    Den europæiske forsyningssikkerhedsforordning stiller krav om, at medlemslande med underjordiske gaslagre skal have dem fyldt 90 procent forud for fyringssæsonen. Ved udgangen af juni måned havde Danmark en fyldning af gaslagrene på 33 procent.

    Det får nu Energistyrelsen til at handle. Konkret har styrelsen bedt Gas Storage Danmark om igangsætte et udbud, der skal bidrage til at øge lagerfyldningen forud for vinteren. Det er Gas Storage Danmark, der varetager udbuddet.

    - Forsyningssituationen er overordnet god. Men Danmark er et stykke fra EU-målet, vi skal nå, og derfor har vi en forpligtelse til at handle. Der er gas på markedet, og udbuddet skal bidrage til, at mere af den gas bliver placeret i de danske lagre. Det vil bidrage til forsyningssikkerheden hen over vinteren, udtaler Peter Christian Baggesgaard Hansen, vicedirektør i Energistyrelsen, i en pressemeddelelse.

    Kravet om fyldte gaslagre bidrager til den fælles europæiske forsyningssikkerhed og blev besluttet i forlængelse af Ruslands invasion af Ukraine.

    Danmark er godt forbundet til nabolandene og kan få gas fra Norge via Baltic Pipe. Gasproduktionen fra de danske felter i Nordsøen overstiger ved fuld drift Danmarks forbrug set over et år, og alene den danske produktion af biogas udgjorde sidste år 38 procent af det samlede danske gasforbrug.

    Danmarks adgang til gas er således god, og forsyningssikkerheden er stabil. Lyder vurderingen fra Energistyrelsen, der dog samtidig understreger, at en større lagerbeholdning vil gøre Danmarks gasforsyningssikkerhed hen over vinteren mere robust.

    Udbuddet vil efter planen finde sted i september. Her kan gashandlere mod betaling forpligte sig til at have en given mængde gas på lager på et fastsat tidspunkt. Udbudsmaterialet er tilgængeligt på EU’s udbudsportal.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...