Havvand skal sikre fjernvarme i Helsingør
Forsyning Helsingør og Helsingør Kraftvarmeværk er klar med en plan for at udnytte havvandet i Øresund til opvarmning af knap 7.000 parcelhuse om året.
Helsingør Renseanlæg skal i fremtiden huse en varmepumpe med en effekt på 15 MW. Varmepumpen skal baseres på brug af havvand som varmekilde og vil kunne producere ca. 20 procent af varmen i Helsingør Kraftvarmeværks samlede område. Foto: Forsyning Helsingør.
Øresunds havvand skal i fremtiden levere varmekilden til en stor varmepumpe på Helsingør Renseanlæg. Nu er planerne blevet mere konkrete, lyder meldingen fra Helsingør Kraftvarmeværk og Forsyning Helsingør, med et såkaldt dispositionsforslag for projektet.
Projektet skal øge brugen af vedvarende energi i fjernvarmeproduktionen og samtidig sikre stabil varmeproduktion for tusindvis af nye fjernvarmekunder. Mere præcist forestiller man sig, at varmepumpen i fremtiden vil kunne sikre varmebehovet for knap 7.000 boliger.
- Vi har arbejdet et par år med at modne og udvikle projektet. Nu kan vi vise de lokale myndigheder, naboer og andre, hvad det er, vi mere konkret ønsker at arbejde videre med. Og vi kan begynde en dialog med alle interessenter, fortæller bestyrelsesformand for Forsyning Helsingør, Jens Bertram.
Placeringen på renseanlægget er ideel, da fjernvarmen skal udbredes til den nærliggende bykerne i Helsingør. Dermed kan udgifter spares til en større opgradering af ledningsnettet fra det eksisterende kraftvarmeværk på Energivej i udkanten af byen og ned mod den gamle bykerne.
- Det er i den sammenhæng vigtigt at understrege, at den endelige beslutning om etablering af varmepumpen ikke er taget endnu. Men med en varmepumpe baseret på havvand kan vi indfase endnu mere vedvarende energi i produktionen af fjernvarme – og dermed understøtte den lokale grønne omstilling, forklarer Jens Bertram.
Anlægget fylder mindre
I dispositionsforslaget beskrives en varmepumpe med en effekt på 15 MW. Varmepumpen skal baseres på brug af havvand som varmekilde og vil kunne producere ca. 20 procent af varmen i Helsingør Kraftvarmeværks samlede område, der går fra Hornbæk i nord til Usserød i syd.
I modsætning til en luft til vand varmepumpe, som mange fjernvarmeværker i dag bygger, er der ikke behov for store arealer med blæsere ved brug af en havvands-varmepumpe, og det tekniske anlæg kan derfor placeres inden for rammerne af Helsingør Renseanlæg.
- Med varmepumpen på renseanlægget kan der produceres fjernvarme til flere tusinde husstande. Dermed er projektet også med til at understøtte vores generelle forsyningssikkerhed inden for fjernvarmeområdet og i sidste ende sikringen af en fortsat stabil fjernvarmepris hos kunderne, siger Hans Peter Balle, energichef i Forsyning Helsingør.
I Øresund – på 20 meters dybde og ca. 300 meter ud for renseanlægget - er havvandet meget velegnet til udnyttelse af energi, da gennemstrømningen er stor, og temperaturen på havbunden om vinteren er relativt høj. Det giver en bedre virkningsgrad end den typiske "luft til vand" teknologi for varmepumper.
Fokus på arkitektur og bæredygtighed
Som et succeskriterie i dispositionsforslaget beskrives, hvordan varmepumpeanlæggets arkitektur skal sikre, at det eksisterende bygningsværks arkitektoniske udtryk søges bevaret og/eller forstærket. Renseanlæggets nuværende materialevalg og udtryk skal danne inspiration og være forudsætningen for alle nye elementer og arkitektoniske tilføjelser.
Af samme grund er Lundgaard & Tranberg Arkitekter tilknyttet projektet som arkitektrådgivere. Det er Lundgaard & Tranberg Arkitekter, der tidligere har tegnet om- og tilbygningen af Helsingør Renseanlæg, med den karakteristiske "bastionsmur".
Ligeledes skal bæredygtighed tilgodeses i projektet. Således skal projektets miljø- og klimapåvirkninger løbende tænkes ind i beslutninger om design, udførelse og drift, når der vælges mellem forskellige løsningsmodeller.
Skriv kommentar