Gå til hovedindhold

Regler for restancer for udlejer af ejendomme

Kommunen kan stille sikkerhed overfor et fjernvarmeselskab, hvis en ejendom udlejes, og der er afbrudt for varmen pga. udlejers restancer og manglende sikkerhedsstillelse.

7. mar. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    En del selskaber har på det seneste henvendt sig til Dansk Fjernvarmes sekretariat med udfordringer i forhold til udlejede ejendomme, hvor der enten er lukket for varmen eller er ved at blive lukket for varmen.

    Dansk Fjernvarme skriver nærmere om bestemmelsen i Dansk Fjernvarmes restancevejledning afsnit 2.21.

    Kort om bestemmelsen

    Lov om boligforhold § 19 er en fortsættelse af den tidligere lejelovs § 46 b og blev ændret ved lov i 2023. Denne bestemmelse giver kommunen ret til at sørge for varme, vand, el osv. til en ejendom på udlejerens regning, hvis en lejer beder om det.

    Før lejeren kontakter kommunen, skal de have bedt udlejeren om at løse problemet, og udlejeren skal ikke have gjort det med det samme.

    Hvis det handler om varme, skal udlejeren handle straks. Hvis udlejeren ikke reagerer, bør kommunen træde til inden for 1-2 dage.

    Lejeren skal kunne dokumentere, at de har bedt udlejeren om at løse problemet. Dvs. lejeren skal have skriftlig dokumentation for henvendelse til udlejer.

    Kommunen kan kun hjælpe, hvis de får adgang til ejendommens installationer uden at skulle bruge fogeden. Hvis udlejeren ikke samarbejder, kan lejeren selv bede om fogedens hjælp.

    Reglen er ment som en midlertidig løsning og ikke en permanent. Kommunen kan dog hjælpe flere gange i samme ejendom, hvis det er nødvendigt. Både lejere af boliger, blandede lejemål, fremlejere og lejere af enkeltværelser kan bede kommunen om hjælp.

    Hvis det er fjernvarme, kan kommunen betale evt. restancer forud for levering af varme. Dansk Fjernvarme har dog ikke kendskab til at dette er sket – men muligheden fremgår af loven - se lov om boligforhold § 19 stk. 1.

    Renter og gebyrer fra udlægget til betaling af varme har samme rettigheder som ejendomsskatter - dvs. de har fortrinsret og kan inddrives på samme måde. Kommunen kan tage pant i ejendommen og sælge den på tvangsauktion for at få pengene.

    Der er svært at finde domme, der siger noget om fortolkning af bestemmelsen. Derfor hører Dansk Fjernvarmes sekretariat meget gerne fra medlemmer, der har erfaring med bestemmelsen.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...