Gå til hovedindhold
Rammevilkår & Regulering
Dansk Fjernvarme

Selskaber skal indberette priser til den nye forbrugerprisloftregulering

Alle fjernvarmeselskaber med kalenderår som regnskabsår skal senest 15. september indberette priseftervisninger. De skal bl.a. bruges til den nye forbrugerprisloftsregulering.

28. aug. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Fjernvarmeselskaber skal være opmærksomme på, at de – hvis deres regnskabsår følger kalenderåret – senest den 15. september skal indberette priseftervisninger til Forsyningstilsynet.

    I den forbindelse skal de være opmærksomme på, at nogle af oplysningerne vil blive brugt til den nye forbrugerprisloftregulering.

    - Derfor er der god grund til for fjernvarmeselskaberne at være ekstra omhyggelige med at sikre, at de indberettede oplysninger er korrekte, så man ikke risikerer, at Forsyningstilsynet uretmæssigt kommer til at hænge forkerte selskaber ud på forkert grundlag, siger chefkonsulent i Dansk Fjernvarme, Tine Skovlund.

    Hvordan opgøres jeres beregnede forbrugerpriser?

    I den nye forbrugerprisloftregulering skal fjernvarmeselskabernes beregnede forbrugerpriser sammenlignes med et prisloft.

    Forsyningstilsynet har bekræftet, at selskabernes beregnede forbrugerpriser vil blive opgjort ud fra de oplysninger, som selskaberne indberetter i priseftervisningen på virk.dk under:

    • pkt. 11 (realiserede indtægter fra forbrugsafregningen) og
    • pkt. 37 (realiseret varmesalg)

    Opgørelsen af selskabernes forbrugerpris vil blive opgjort som beløbet indberettet under pkt. 11 divideret med mængden under pkt. 37 og herefter omregnet fra kr./MWh til kr./GJ ved at dividere med 3,6. Desuden skal der tillægges moms ved at gange med 1,25.

    Sammenligning med prisloftet

    De indberetninger, som selskaberne skal foretage senest 15. september, omhandler oplysninger for 2024. Når man har opgjort selskabets beregnede forbrugerpris efter metoden ovenfor, kan man sammenligne denne pris med forbrugerprisloftet, som er på 410 kr./GJ i 2024.

    Tilsvarende vil selskaberne kunne sammenligne sine beregnede forbrugerpriser for 2023 med forbrugerprisloftet på 486 kr./GJ i 2023, hvis selskaberne finder sin indberetning for 2023 frem og opgør sine priser efter samme metode.

    Og hvis I her måtte blive opmærksom på evt. fejl i indberetningen for 2023, bør I hurtigst muligt kontakte Forsyningstilsynet med henblik på rettelse af fejlen, understreger Tine Skovlund, der henviser til, at Dansk Fjernvarme har lavet et lille beregningsværktøj, som hjælper med disse beregninger.

    I kan finde værktøjet her.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...