Gå til hovedindhold
Ledelse & Bestyrelse
Administration & Økonomi
Medlemmer

Tørring Kraftvarmeværk: ”Vi skal finde alle hullerne i osten”

Der er kommet en ny bestyrelse ved roret hos kraftvarmeværket, der lægger alle kort på bordet - både de gode og de dårlige - for at genoprette tilliden til forbrugerne, påpeger formand Chris Larsen.

9. sep. 2025
Tekst af Karen Grønning Mikkelsen, kgm@danskfjernvarme.dk

For Chris Larsen, som er formand for Tørring Kraftvarmeværk, er det en SKAL opgave at få genoprettet Tørring Kraftvarmeværks økonomi. Han har ikke fortrudt, at han takkede ja til at blive formand, da resten af bestyrelsen udpegede ham som formand. Foto: Chris Larsen.

Indhold

    Det er ingen underdrivelse, at den seneste tid har været turbulent for Tørring Kraftvarmeværk, men nu hvor sommeren er gået på hæld og efteråret banker på døren, ser den nyvalgte bestyrelsen fremad.

    - Vores hovedmål er at få skabt en bæredygtig driftsmæssig økonomi. Den økonomi vi har lige nu, er ikke holdbar. Vi skal finde alle hullerne i osten – og lukke dem, fortæller Chris Larsen, der er formand for Tørring Kraftvarmeværk.

    Formanden lægger ikke skjul på, at varmeværket er presset på likviditeten. Siden 2019 har der hos varmeværket, ifølge Chris Larsen, været en samlet underdækning på 30 millioner, og det indeværende år ser også ud til at give et negativt resultat på trods af ekstreme prisstigninger.

    Derfor har bestyrelsen et stort oprydningsarbejde, men selvom der er det, er det vigtigt for formanden at understrege, at hverken han eller den nye bestyrelse bebrejder den tidligere bestyrelse.

    Det gør de ikke, fordi den nuværende bestyrelse godt ved, at det er svært at rekruttere bestyrelsesmedlemmer til fjernvarmeselskaber i mindre lokalsamfund, som Tørring. Derfor kan der i den tidligere bestyrelse have manglet de rette kompetencer til at administrere bestyrelsesarbejdet.

    Derfor er der blevet truffet beslutninger, som ikke har været de rigtige, men som ikke er blevet truffet i ond vilje. Formanden ved, at den tidligere bestyrelse har søgt sparring og økonomisk vejledning.

    - Men det ændrer ikke på, at de har truffet nogle beslutninger, som har haft store konsekvenser for værkets økonomi, og det skal der ryddes op i, italesætter formanden.

    Sagen kort

    • Efter et 2024, hvor fjernvarmeværket har haft et underskud på 11 millioner kroner, hævede Tørring Kraftvarmeværk i april 2025 varmeprisen med 34 procent.

    • Det resulterede i en ekstraordinær generalforsamling i maj, hvor hele bestyrelsen valgte at trække sig.

    • Den 17. juni afholdte Tørring Kraftvarmeværk en ekstraordinær generalforsamling, hvorefter en nyvalgt bestyrelse i Tørring Kraftvarmeværk trådte til.

    • Bestyrelsen, har med egne ord indtaget en mere operationel rolle, hvor de valgte at fyre Tørring Kraftvarmeværks direktør i et forsøg på at holde - driftsomkostningerne så lave som muligt.

    • Tørrings nuværende bestyrelse har overtaget ledelsesansvaret for kraftvarmeværket.

    • Af årsrapporten for 2024 fremgår det, at Tørring Kraftvarmeværk samlet set har gældsforpligtelser for 199 millioner kroner. Det er nu den nye bestyrelses opgave at få skabt orden og klarhed omkring organisationens struktur og økonomi.

    • Hedensted Kommune har udstedt over 160 millioner kroner i lånegarantier til Tørring Kraftvarmeværk og stiller på grund af økonomien krav om månedlige afrapporteringer, en ekstern økonomisk analyse og en fremtidig plads i bestyrelsen.

    • Varmeselskabet har omkring 1600 kunder.

    Alle kortene på bordet

    Derfor har det været vigtigt, at den nye bestyrelse har kompetencerne til både at administrere økonomien og har kendskab til driften hos et fjernvarmeværk.

    - Bestyrelsesmedlemmerne har erfaring med at administrere drift.  I september forventer vi at kunne præsentere kunderne for et revideret budget for 2025 og et estimat for årsresultatet. Vi arbejder også på at have budgettet for 2026 klar, uddyber Chris Larsen.

    Udover at bestyrelsen skal have styr på regnskaberne, ligger der også et arbejde foran bestyrelsen med at få genoprettet kundernes tillid til Tørring Kraftvarmeværk.

    Et af bestyrelsens tiltag er at være så transparente som muligt over for kunderne. Derfor afholder de kvartalsvise informationsmøder med orientering om status og udvikling i det kriseramte varmeværk. Der er også indført faste månedlige statusmøder med finansielle partnere og kommunen.

    - Vi lægger alle kort på bordet – både gode og de dårlige. Forbrugerne er ejere, de har krav på at vide, hvad der foregår i selskabet, fortæller formanden.

    Bestyrelsen for Tørring Kraftvarmeværk ved godt, at selvom der er kommet en bestyrelsen til, forsvinder de udfordringer varmeværket har, ikke over natten.

    - Det er alt afgørende for bestyrelsen at genskabe tilliden til selskabet og at inddrage. Det gælder hos medarbejdere, forbrugere, samarbejdspartnere, kommunen og de finansielle institutioner. Desuden er det vores ambition, gennem effektivisering og ansvarlig ledelse, at hurtigst muligt at bringe varmeprisen tilbage til et normalt og bæredygtigt niveau, understreger Chris Larsen

    SKAL opgave

    Når Tørring Kraftvarmeværk er på den anden side af regnskaberne og er inde i en rytme med deres kerneopgaver, går bestyrelsen i gang med at undersøge mulighederne for, hvordan et allerede igangværende projekt med en vindmølle kan realiseres eller omsættes bedst muligt.

    Det projekt bliver først en realitet, når der bragt orden i budgetter, regnskaber og der er en klar plan for likviditeten fremover, understreger formanden.

    Selvom der er lang vej i mål, har Chris Larsen ikke fortrudt, at han takkede ja til at blive formand, da resten af bestyrelsen udpegede ham som formand.

    - Den her opgave er en SKAL opgave, det er en bunden opgave, som skal løses, det er en uholdbar situation for lokalsamfundet, uddyber han.

    Det er formandens oplevelse, at bestyrelsen oplever at få skulderklap af Tørringens lokalbefolkning for deres indsats.

    - Vi prøver på at være i øjenhøjde og at være en ressource for medarbejderne. Vi vil være en bestyrelse som er tæt på driften, ikke for at kontrollere driften, men for at forstå og at have indsigt, som vi kan bruge, når vi træffer beslutninger, fortæller formanden og tilføjer:

    - Vi oplever kun, at medarbejderne udviser tillid og er samarbejdsvillige.

    Når Chris Larsen ser et år frem, håber han, at der har indfundet sig en form for ro hos Tørring Kraftvarmeværk.

    - I form af, at vi har fået etableret en struktur for rapportering, og at vores dagligdag er blevet mere integreret i driften, så vi har et overblik over, hvad alle vores omkostninger går til specifikt, siger han  og tilføjer:

    - Vi skal have en klar plan for, hvordan vi får varmeprisen endnu længere ned igen.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...