Gå til hovedindhold
Medlemmer
Dansk Fjernvarme

AI skal gøre fjernvarmen klogere

Dansk Fjernvarme tilbyder endnu et kursus om AI – denne gang om optimering af driften ved brug af kunstig intelligens.

31. aug. 2026

Indhold

    AI kan bidrage til både en mere effektiv varmeproduktion, hurtigere fejlfinding hos kunderne og bedre styring af temperaturerne i ledningsnettet. Det skal fjernvarmeselskaberne udnytte, og Dansk Fjernvarme tilbyder nu et kursus til optimering af driften med hjælpe fra AI.

    Kurset - AI til driftsoptimering i fjernvarmen – bliver afviklet den 22. oktober i Fjernvarmens Hus, og deltagerne lærer bl.a. om, hvordan AI kan anvendes til at optimere driften af produktionsanlæg time for time.

    Det sker ved at få hjælp fra AI til at analysere store mængder data som via intelligent modeller hjælper til at planlægge samspillet mellem varmepumper, elkedler, motoranlæg og akkumuleringstanke. Det vil sige, at elektrificeringen udnyttes helt optimalt.

    Er kurset noget for dig?

    • Kurset henvender sig til ingeniører, maskinmestre, driftsledere og andre medarbejdere på fjernvarmeværker, som arbejder med produktion, planlægning og optimering.
    • Kurset kræver ingen programmeringskompetencer, men du skal være fortrolig med brugen af AI-værktøjer som ChatGPT eller Claude samt have kendskab til eget anlæg og dets driftsforhold.
    • Du skal desuden medbringe en bærbar og have et Claude-abonnement (plus eller max), som du er en erfaren bruger af.

    Målet med brugen af AI i den sammenhæng er at udnytte energien bedre, reducere omkostninger og styrker værkernes mulighed for at reagere hurtigere på svingende elpriser og øvrige markedsforhold.

    Dansk Fjernvarme vurderer i det hele taget, at AI fremover bliver en grundlæggende kompetence i sektoren. Det er årsagen til, at brancheorganisationen i dette efterår og ind i begyndelsen af 2027 tilbyder en lang række af målrettede kurser og kompetenceforløb med udgangspunkt i AI.

    Sidst opdateret: 31. august 2026

    Andre klikkede på...