Er I klar til valgkamp og et nyt Folketing?
Direktør Kim Mortensen, Dansk Fjernvarme, opfordrer medlemmerne til at være aktive i den igangværende valgkamp til Folketinget. Muligheden for at påvirke dansk politik er ikke større end nu, siger han.
Kære medlem i Dansk Fjernvarme.
Som bekendt har statsministeren nu skudt gang i valgkampen til det folketingsvalg, som vi skal stemme til den 24. marts.
For os i fjernvarmesektoren vil ikke bare valgkampen, men den kommende folketingssamling få afgørende betydning for vores muligheder som selskaber. Det er nu sidste chance for Folketinget til at få sat de regler og rammer på plads, der skal til for, at vi kan indfri også deres ambitioner om, at vi kan levere helt grøn el og varme i 2030.
Selvom vi er kommet rigtig langt, har konverteret tusindvis af boliger til grøn fjernvarme, sikret vores forsyninger, holdt hånden under elsystemet ved at levere el fra vores kraftvarmeværker, styrket vores beredskab, investeret i elektrificering, i udnyttelse af overskudsvarme, arbejdet med kompetencer i vores bestyrelser og en masse andre ting, så er vi ikke i mål. Og det er helt sikkert, at myndighederne og politikerne også fortsat har høje ambitioner på vores vegne.
Men med valg kommer oftest muligheder. Det gør der heldigvis også ved dette valg.
For nu har vi muligheden for at gøre vores hoser grønne. For at øge vores indflydelse, og det kan vi heldigvis gøre på rigtig mange måder. Vi har en række politiske udspil og overvejelser, som vi har samlet i en række uddybede anbefalinger. Disse anbefalinger spiller vi ind med i valgkampen og til nogle af de politikere, vi vurderer, bliver centrale i de kommende forhandlinger om et nyt regeringsgrundlag.
Du og dit selskab har også muligheder.
Derfor skal der her lyde en opfordring til jer alle om, at I får kigget på, hvordan I bedst muligt sikrer, at jeres ønsker og visioner bliver repræsenteret i det kommende Folketing.
Det kan være, at I allerede nu lægger hus til en valgdebat og derigennem får taget fat på dialog med de folkevalgte. At I har fået sat de første møder med nogle af kandidaterne i kalenderen. At I har planer om at invitere nogle af de lokale kandidater eller senere folkevalgte på besøg, så de kan komme ud og se jeres anlæg og høre jeres tanker.
Mulighederne er mange. Men det er kun os selv, der kan gøre mulighederne til realiteter. Og det er kun os selv, der kan sikre, at de politikere, der får indflydelse på vores arbejde de kommende fire år, er så godt klædt på som overhovedet muligt.
Den mulighed har vi nu. Min opfordring er, at vi og I skal bruge den mulighed. Der kan gå fire år, inden I får den igen.
Skriv kommentar