Gå til hovedindhold
Politik
Varmekilder
Varmepumper & Elkedler

FV 2026: Kandidater får fjernvarmen under huden på Fyn

I denne uge besøgte fire fynske folketingskandidater Fjernvarme Fyn for at blive klogere på, hvordan selskabet arbejder med at sikre fremtidens pålidelige og fossilfrie fjernvarme.

11. mar. 2026
Tekst af Karen Grønning Mikkelsen, kgm@danskfjernvarme.dk

Fjernvarme Fyns direktør, Louise Høst, gav i begyndelsen af ugen de fire folketingskandidater Anastasia Milthers (B), Lise Müller (F), Malene Ambo-Rasmussen (V) og Amanda Heitmann en rundvisning på Fjernvarme Fyn for at gøre kandidaterne klogere på fjernvarmens mange fordele. Foto: Alex Tran.

Indhold

    Valgkampen er i fuld gang siden statsminister, Mette Frederiksen, udskrev folketingsvalg den 26. februar og med få uger til valgdagen, er kalenderen tæt pakket for kandidaterne.

    I begyndelsen af denne uge besøgte de fire fynske folketingskandidater Anastasia Milthers (B), Lise Müller (F), Marlene Ambo-Rasmussen (V) og Amanda Heitmann (V) Fjernvarme Fyn for at blive klogere på, hvordan fjernvarme produceres, og hvilke udfordringer sektoren står overfor.

    Det var Fjernvarme Fyns direktør, Louise Høst og vicedirektør Kim Winther som stod for rundvisningen hos fjernvarmeselskabet, mens Birger Lauersen, der er international chef hos Dansk Fjernvarme, deltog på vegne af brancheorganisationen.

    Besøget begyndte med en vigtig bemærkning.

    Fjernvarme Fyn har tidligere haft mange gæster, men sådan er det ikke længere. Det skyldes, at selskabet er kategoriseret som kritisk infrastruktur på det næsthøjeste niveau. Dermed er selskabet underlagt skærpede sikkerhedsprocedurer, som betyder langt færre besøgende.

    - Vi er kritisk infrastruktur, fordi vi spiller en væsentlig rolle i energibranchen, da vi leverer varme til mere end 100.000 husstande på Fyn. Derfor har vi også et stort ansvar for at beskytte vores anlæg og vores drift, fortæller Fjernvarme Fyns direktør.

    Alligevel er det vigtigt at åbne dørene indimellem.

    - Selvom sikkerhedsniveauet er blevet markant højere i fjernvarmesektoren de senere år, betyder det meget for os at kunne invitere gæster ind og vise, hvad vi arbejder med, uddyber Louise Høst.

    Folketingskandidaterne fik med egne øjne at se, at mængde af restaffald ikke forsvinder foreløbig hos Fjernvarme Fyn. Hvert år modtager anlægget omkring 950.000 ton restaffald, og affaldet ikke forsvinder foreløbig. Foto: Alex Tran.

    Restaffaldets endestation

    Efter kandidaterne var blevet budt velkommen og blevet iført sikkerhedshjelm- og briller i fjernvarmeselskabets reception, gik turen videre ind på affaldsenergianlægget, som er der, hvor fynboernes restaffald ender.

    Her styres anlægget fra et kontrolrum, der er fyldt med skærme, målinger og overvågning.

    For Louise Høst er affald ikke et problem men en stor ressource, der skal udnyttes klogt.

    Ifølge Fjernvarme Fyns direktør er affald ikke noget Danmark kan ignorere og bare håbe på forsvinder. Hun referer til Miljøstyrelsens fremskrivninger, der viser, at affaldsmængden i Danmark i bedste fald vil forblive på samme niveau som i dag. I resten af Europa er tendensen endnu mere markant og mængden af affald stiger.

    - Affald er ikke noget, vi bare kan ignorere og håbe forsvinder, sagde hun.

    Fjernvarme Fyn modtager betaling for at modtage affaldet, og selskabet kan samtidig udnytte energien i det.

    - Derfor er affald også en billig energikilde, uddyber Louise Høst. 

    Hvert år modtager anlægget omkring 950.000 ton restaffald, og netop fordi affaldet ikke forsvinder foreløbig, mener hun, at Danmark har en særlig mulighed.

    - I flere europæiske lande ender affaldet som deponi og ligger på lossepladser og forurener. Men i Danmark har vi noget helt særligt, nemlig infrastrukturen til også at bruge energien til at opvarme hele byer, samtidigt med at vi forsyner danskerne med el.

    Hun beskriver modellen som lidt af et dansk guldæg.

    - Vi slipper af med skraldet, vi producerer strøm, og vi opvarmer hjemmene – og vi gør det på en af de mest effektive og miljømæssigt ansvarlige måder i verden.

    Mange energikilder i spil

    Fjernvarmeproduktionen hos Fjernvarme Fyn dækker over flere forskellige energikilder. Varmen kommer blandt andet fra varmepumper, elkedler, affald, træflis, halm og overskudsvarme fra industrien.

    Naturgas spiller stadig en rolle, det er primært på årets koldeste dage, hvor den udgør mellem fem og ti procent af varmeproduktionen.

    Netop bredden i energikilderne gjorde indtryk på Lise Müller.

    - Det er interessant at høre, hvordan Fjernvarme Fyn arbejder med flere forskellige energikilder. Jeg fornemmer tydeligt, at selskabet aktivt arbejder med den grønne omstilling, fortæller folketingskandidaten fra SF.

    Også for Marlene Ambo-Rasmussen fra Venstre bød besøget på ny viden.

    Hun har i sit politiske arbejdet ikke tidligere beskæftiget sig med fjernvarme, men hun har tænkt sig at tage dagens pointer fra rundvisningen med videre til Venstres storkreds. 

    - Noget der overrasker mig, er, hvor meget fokus der er på sikkerhed og på at beskytte sektoren mod hybridangreb. Det er noget, vi i Venstre kommer til at italesætte, sagde hun.

    På toppen af energisystemet

    Rundvisningen sluttede på toppen af bygningen Blok 7, hvor Fjernvarme Fyn har sit gasanlæg. Herfra er der udsigt over Fyn og selskabets mange anlæg.

    Her forklarede Louise Høst, hvordan varmeproduktionen styres fra dag til dag.

    - Vi vurderer hele tiden, hvilket anlæg der er billigst at producere varme på. Det skifter afhængigt af både efterspørgsel og energipriser.

    Men fleksibiliteten kræver også noget.

    - Alle anlæg skal være klar til drift, når der er brug for dem. Det kræver en meget høj rådighed – og dermed også flere hænder. Vi har tidligere oplevet situationer, hvor vi ikke kunne følge efterspørgslen, og det kostede os økonomisk.

    På længere sigt er det afgørende at få koblet CO2-fangst på Fjernvarme Fyns affaldsenergianlæg.

    - Jeg ser ikke en fremtid uden CO2-fangst på affaldsenergianlæg i Danmark. Vi skal rydde op efter os selv, og det gør vi ved at fange den CO2, vi udleder og lagrer den i jorden, forklarer Fjernvarme Fyns direktør. 

    I en pressemeddelelse i slutningen af 2025 meldte Fjernvarme Fyn ud, at selskabet ikke ville byde ind på statens CCS-pulje.

    - Markedet for CO2-fangst er stadig for umodent til, at det vil være forsvarligt at deltage i konkurrencen under de rammevilkår, Energistyrelsen har fastlagt, uddyber Louise Høst.

    På toppen af Blok 7 fik folketingskandidaterne et godt udsyn både over Fyn og selskabets mange anlæg. Desuden var de ikke blege for at stille Louise Høst spørgsmål. Foto: Alex Tran.

    Forsyningssikkerhed i fokus

    Da besøget nærmede sig sin afslutning, havde Amanda Heitmann fra Venstre fået et tydeligere billede af den lokale energiinfrastruktur.

    - Det kræver en sort bundlinje at skabe en grøn, og det er helt tydeligt efter rundvisningen, at der skal massive investeringer til både i udvikling og cybersikkerhed. For fjernvarmen er en afgørende del af vores kritiske infrastruktur og vores forsyningssikkerhed. Det skal vi værne om, især i en tid med krig på det europæiske kontinent, uddyber hun og tilføjer:

    - Netop forsyningssikkerhed, og at vi bliver herre i eget hus, er den altoverskyggende overlægger for mit politiske arbejde hele vejen fra Fyn til Folketinget. 

    Inden besøget hos fjernvarmeselskabet havde Anastasia Milthers fra Radikale Venstre et mindre kendskab til fjernvarme, men besøget har gjort fjernvarme mere håndgribeligt for hende.

    -Jeg har fået en bedre fornemmelse for branchen, hvilke udbud der findes, og hvorfor de er vigtige at få på den politiske dagsorden.

    Det er også Dansk Fjernvarmes internationale direktør, Birger Lauersens fornemmelse, at dagens besøg har sat sig hos de fire folketingskandidater. 

    - Fjernvarme bliver altid mere håndgribeligt, når du både ser og møder de mennesker, der ved allermest om branchen såvel om dens udfordringer, uddyber han og tilføjer: 

    - Kandidater stillede spørgsmål, de var her ikke kun for at føre valgkamp. Det har bestemt været en givende eftermiddag hos Fjernvarme Fyn. 

    Folketingskandidaterne forlod Fjernvarme Fyn med en anden bevidshed omkring forsyningssikkerhed, end da de ankom. Foto: Alex Tran.

    Sidst opdateret: 12. marts 2026

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...