Gå til hovedindhold
Cybersikkerhed & Beredskab
Dansk Fjernvarme

Nu kan du blive klogere på beredskabskrav

Dansk Fjernvarme tilbyder nu et ekstra kursus om implementering af de nye beredskabskrav, der er særligt rettet mod Niveau 1-selskaber. Kurset bliver afholdt den 20. januar.

7. jan. 2026
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Der har været stor søgning på beredskabskurser for fjernvarmeselskaberne under Dansk Fjernvarme. Så stor at der nu bliver udbudt et ekstra i januar 2026 i Fjernvarmens Hus i Kolding.

    Kurset bliver afholdt den 20. januar, og det er særligt rettet mod Niveau 1-selskaber, der dækker over fjernvarmeselskaber med en årlig varmelevering på mellem 50 og 651 TJ.

    Implementering af beredskabskrav – et praktisk kursus for niveau 1 fjernvarmeselskaber

    Læs mere om hvor og hvordan du tilmelder dig og dine kollegaer – klik her.

    På kurset vil du som deltager få den nødvendige viden og konkrete værktøjer til at sikre, at dit selskab lever op til kravene i bekendtgørelsen om modstandsdygtighed og beredskab i energisektoren - det betyder, at du bliver introduceret til skabeloner, juridisk indsigt og sparring.

    Kurset er som nævnt målrettet Niveau 1 fjernvarmeselskaber og fokuserer på, hvordan du i praksis implementerer de lovpligtige foranstaltninger, herunder beredskabsplanlægning. Dertil kombinerer undervisningen juridisk indsigt med IT-sikkerhed og praktisk anvendelse.

    Kurset består af to dele – fysisk kursusundervisning og derefter en onlinerunde, hvor man kan stille opfølgende spørgsmål.

    Sidst opdateret: 7. januar 2026

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...