Podcasten Fjernvarmen: Danfoss og elektrificeringen
Danfoss har som leverandør længe været med i udviklingen af fjernvarmen. Danfoss har selv rykket sig fra at levere enkelte komponenter til hele løsninger. I afsnit 64 kan du høre, hvordan den store virksomhed oplever elektrificeringen af fjernvarmen.
I dette afsnit tager vi endnu et kig på elektrificering, denne gang fra en leverandørs synspunkt. Danfoss har som virksomhed ændret sig fra blot at levere enkelte komponenter til at være med langt tidligere i processen og levere hele løsninger.
Hør, hvad det har betydet for den gamle virksomhed og hvorfor Danmark med hvile i sig selv-princip og energiplanlægning har et solidt fundament for at være udstillingsvindue for resten af Europa, når vi skal væk fra fossile brændsler.
Gæst: Jonas Hamann, salgsdirektør i Danfoss
Vært: Mikkel Lysgaard
Varighed: 34 minutter
Mikkel Lysgaard
Pressekontakt
Podcasten Fjernvarmen
Webmaster
Mobil: +45 29 10 30 98
E-mail: mil@danskfjernvarme.dk
Skriv kommentar