Gå til hovedindhold

Roser EU's energiplan: Fokus på varme og køling kan styrke fjernvarmen

LÆS I DAG:

Dan Jørgensens energiplan vil spare 300 milliarder i år.
Overskudsvarme kan blive fremtidens energikilde i Holbæk.
Overvejer juridisk skridt efter chokmelding til fjernvarmekunder.
AI optimerer fjernvarmen i Brønderslev.
Verdo henter tidligere Norlys-direktør ind som ny topchef.
Europæiske naturgaspriser falder for femte dag i træk.
Merz vil genoplive a-kraftværker: ”Ikke teknisk muligt”, siger operatør.

27. feb. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    EnergiWatch:
    Roser EU's energiplan: Fokus på varme og køling kan styrke fjernvarmen

    Dansk Fjernvarme roser det energiudspil, som EU-Kommissionen – med Dan Jørgensen i en central rolle – lagde frem onsdag. Netop fjernvarme har en stor rolle at spille, men der skal fart på, lyder det, fremgår det af bl.a. EnergiWatch.

    - Det er meget positivt, at Kommissionen vil have en ny strategi for varme og køling. Det er er vigtigt, at EU på et strategisk niveau forholder sig til varme og køling. Det er nødvendigt, hvis Europa skal styrke sin konkurrenceevne, arbejde cirkulært, nå klimamålene og sige farvel til russisk gas, udtaler Birger Lauersen, international chef i Dansk Fjernvarme i en skriftlig kommentar.

    Energiplanen - kaldet Affordable Energy Action Plan – skal forbedre EU’s konkurrenceevne og levere på de europæiske klimaambitioner. Herunder altså et forslag om en ny strategi for varme og køling. Håbet er, at den plan kan sikre bedre rammer for fjernvarme.

    - En strategi på varmeområdet vil helt klart synliggøre, hvilken stor rolle fjernvarmen kan spille for netop at nå disse mål, lyder det fra Birger Lauersen.

    Samlet set mener Birger Lauersen, der også sidder i bestyrelsen for den europæiske fjernvarmeorganisation Euroheat & Power, at udspillet sætter kursen i den rigtige retning. Dog efterlyser han mere tempo.

    - Jeg kunne godt have tænkt mig, at Kommissionen tydeligere havde italesat behovet for at komme væk fra forbruget af russisk gas og behovet for, at det sker hurtigt, udtaler han.

    *****

    EnergiWatch:
    Dan Jørgensens energiplan vil spare 300 milliarder i år

    EU skal have billigere energi, og med et nyt udspil fra EU-Kommissionen står vi til at kunne spare over 300 milliarder kroner om året på energi til såvel industrien som helt almindelige husholdninger. Det skriver bl.a. EnergiWatch.

    Udover at være billigere skal energien også i fremtiden være både mere grøn og uafhængig af Rusland, fremgår det af det udspil, som energikommissær Dan Jørgensen onsdag præsenterede i Bruxelles.

    - Planen kommer til at reducere udgifterne til energi i industrien og for helt almindelige husholdninger, lyder det bl.a. fra Dan Jørgensen.

    Han forventer at besparelserne gradvist vil tredobles frem mod 2030. Dermed vil EU i 2030 ifølge planen samlet kunne spare 1000 milliarder kroner om året. Han nævner også, at en gennemsnitlig husholdning vil kunne spare mellem 2000 og 3000 kroner om året på energi.

    *****

    SN.dk:
    Overskudsvarme kan blive fremtidens energikilde i Holbæk

    Fors ser nu frem til, at man kan begynde at bruge overskudsvarme fra et kommende datacenter, når man skal etablere fjernvarme i Holbæk. Det vil gøre fjernvarmen billigere og grønnere, fremgår det af SN.dk.

    Det er entreprenørvirksomheden EMCH, der vil bygge datacentret ved omfartsvejen i Holbæk, og med den nylige beslutning om at fjerne prisloftet på overskudsvarme, ser Fors optimistisk på muligheden.

    - Det er sund fornuft at udnytte den overskudsvarme, der genereres af et datacenter i den størrelsesorden, og med afskaffelsen af prisloftet er en stor sten ryddet af vejen. Vi er allerede i dialog med EMCH og glæder os til sammen at drøfte mulighederne for samarbejde i både anlægsfasen og den kommende varmeproduktion, siger Jens Ole Pihl-Andersen, som er chef for fjernvarme i Fors.

    Hvis samarbejdet bliver en realitet, kan overskudsvarmen fra datacenteret dække en stor del af varmebehovet i Holbæk. Fors og EMCH vil i den kommende tid undersøge de praktiske muligheder for at udnytte varmen, både under opførelsen af de nye anlæg og i den fremtidige varmeproduktion.

    *****

    NordvestNyt:
    Overvejer juridisk skridt efter chokmelding til fjernvarmekunder

    Borgmester Karina Vincentz oplyser til NordvestNyt, at kommunen – som varmekunde - overvejer juridiske skridt mod de markante varmeprisstigninger og udtrædelsesvilkår, som Odsherred Varme har meldt ud.

    - Jeg vil anbefale byrådet, at vi får det her afprøvet, at vi klager over det, og at vi muligvis indleder et søgsmål, fordi jeg ikke føler mig overbevist om, at det er rigtigt, det de gør, siger hun.

    Hun påpeger, at borgere, der tidligere er blevet lovet stabile priser, nu pludselig står over for en prisstigning på 76 procent. Det kan ifølge borgmesteren handle om "bristede forudsætninger", som er et udtryk, der bruges indenfor aftaleretten.

    Men et af de mest kontroversielle elementer i den nye prisstruktur er udtrædelsesgodtgørelse. Det er nu et krav som kunder bliver mødt med, hvis de vil træde ud af Odsherred Varme – også selv om de endnu ikke er tilsluttet fjernvarmen rent fysisk.

    Karina Vincentz kalder det en "voldsom binding" og vil have byrådet til at tage stilling til, om dette skal anfægtes juridisk.

    *****

    GridTech:
    AI optimerer fjernvarmen i Brønderslev

    Brønderslev Forsyning håber sammen med Aalborg Universitet at kunne spare både penge og CO2 på at udnytte AI i forbindelse varmeproduktionen. Den tekniske løsning er en såkaldt digital tvilling, der indgår i innovationsprojektet RACE (Real-time AI computing in the energy sector). Det skriver GridTech.

    Den digitale tvilling er en digital simulation af et fysisk system, hvorigennem det er muligt at forudsige fremtidige hændelser. Og det skal altså bl.a. kunne sænke energibehovet ved varmeproduktionen.

    - Signaler som vindhastighed, solindstråling, udetemperaturen, folks adfærd, tidspunktet og årstiden kan vi lige pludselig tage med ind i modellerne – og så ved hjælp af indlæring få en væsentlig bedre forudsigelse af, hvad der vil ske i fremtiden, forklarer lektor ved Aalborg Universitet (AAU) Per Printz Madsen.

    Brønderslev Forsyning har sagt ja til at være forsøgskanin for projektet, som via den digitale tvillings hydrauliske model får omsat input til løbende anbefalinger til, hvordan fjernvarmeproduktionen og -distributionen bør optimeres ved at skrue på variabler som temperatur og tryk for at opnå besparelser.

    - Vi håber, vi kan kan opnå nogle besparelser med brug af AI. Projektet skulle gerne give bedre distribution – og dermed bedre tilfredshed fra forbrugerne, siger Henrik Horsholt Christensen fra Brønderslev Forsyning.

    *****

    EnergiWatch:
    Verdo henter tidligere Norlys-direktør ind som ny topchef

    Jesper Vinter Barslund bliver den nye adm. direktør for Verdo Holding fra den 1. april i år. Verdo oplyser selv, at man har haft fokus på brancheerfaring, og det har den nye øverste chef masser af, fremgår det af EnergiWatch.

    For Jesper Vinter Barslund kommer med en rygsæk fyldt med erfaring fra sin tid hos Norlys, hvor han har været ansat i perioden 2016 til 2024, hvor han både har været finansdirektør og COO i ansættelsen, der ophørte i september 2024.

    - Jeg er glad, stolt og ydmyg over at få muligheden for at stå i spidsen for Verdo. Igennem årene har jeg som del af energisektoren fulgt Verdo fra sidelinjen og glæder mig nu til at blive en del af Verdo-organisationen, udtaler Jesper Vinter Barslund selv i meddelelsen.

    Her fortæller han videre, at han i de kommende måneder kommer til at have fokus på at samle organisationen i den nye organisationsstruktur, der bliver fundamentet, som det fremtidige Verdo skal bygges op omkring.

    Foruden Norlys har Jesper Vinter Barslund også været ansat og en del af ledelsen hos virksomheder som Vestjysk Bank, Auriga Industries, Cheminova og Skamol. Han er uddannet cand.merc. i finansiering og regnskab fra Aarhus BSS og har senere suppleret med såvel lederuddannelse som bestyrelsesuddannelse fra CBS.

    *****

    EnergiWatch:
    Europæiske naturgaspriser falder for femte dag i træk

    Gaspriserne fortsætter med at falde, fremgår det af EnergiWatch, der fortæller, at gasprisen nu er faldet 10 dage ud af de seneste 11 dage frem til og med tirsdag. Det betyder, at prisen nu er på sit laveste siden december sidste år.

    EnergiWatch omtaler, at en medvirkende årsag til faldet tirsdag er et pres fra tyske forsyningsselskaber på at få lempet mål for gaslagrene.

    Ifølge Bloomberg News, der henviser til en topleder hos energiselskabet Uniper, skubbes på for at få sænket Tysklands genopfyldningsmål for næste vinter til 80 pct.

    En anden årsag til presset på priserne er håbet om en fredsaftale mellem Rusland og Ukraine. Det har givet anledning til spekulationer om potentielle russiske gasleverancer via Ukraine.

    *****

    Ingeniøren.dk:
    Merz vil genoplive a-kraftværker: ”Ikke teknisk muligt”, siger operatør

    Den kommende kansler i Tyskland, Friedrich Merz, møder et blankt nej til hans ønske om at genoplive en række a-kraftværker, der ellers har indstillet energiproduktionen. Det er ganske enkelt teknisk umuligt, lyder begrundelsen på den kontante afvisning, skriver Ingeniøren.dk.

    - Systemer er allerede lukket ned, ledninger koblet fra og nedrivningen er undervejs. Genaktivering af atomkraftværkerne er derfor ikke længere teknisk mulig, skriver en talsperson fra energiselskabet Preussen Elektra til Ingeniøren.

    Selskabet ejer Isar-værket i den folkerige delstat Bayern, og svaret fra ejerne af Neckarwestheim og Emsland afviser ligeledes muligheden for igen at spalte atomer i de flere årtier gamle reaktorer, der ligesom Isar-værket lukkede ned i midten af april 2023.

    - Atomenergiloven forpligter os til at afmontere vores atomkraftværker uden forsinkelse, skriver Sebastian Ackermann, der er talsperson i EnBW, der udover den 1,3 GW store reaktor på Neckarwestheim i Sydtyskland, der blev koblet på elnettet tilbage i 1988.

    Markus Krebber, der er administrerende direktør i den tyske energigigant RWE, afviste ligeledes i november sidste år over for mediet Handelsblatt muligheden for at genåbne Emsland-værket. Selvom det ville være teknisk muligt, giver det simpelthen ingen økonomisk mening, forklarede han.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...