Gå til hovedindhold

Ny undersøgelse: Danskerne bakker op om gasforbud

LÆS I DAG:

Et af Europas største energiselskaber kaster sig ind i kampen om danske klimamilliarder.
Ørsted vil være med i kapløbet om milliardstøtte til nyt CCS-anlæg.
Biogas taber momentum i gasnettet.
Fjernvarmen kapitulerer i Karrebæk og Karrebæksminde.
Strid om fjernvarmeudrulning i Sorø.

26. mar. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Klimamonitor:
    Ny undersøgelse: Danskerne bakker op om gasforbud

    Der er et markant flertal blandt danskerne for, at vi skal have udfaset gas fra opvarmning af boliger. Mere præcist er det 60 procent, der bakker op om udfasningen, mens blot 17 procent er imod. Det skriver Klimamonitor på baggrund af en undersøgelse fra Tænketanken Brundtland.

    Samtidig er flertallet klar til at acceptere politisk indgreb i valget af opvarmningsform, hvis det fremmer klimaindsatsten og reducerer Danmarks afhængighed af gasimport fra lande uden for EU - herunder Rusland.

    Ifølge Klimamonitor mener 77 procent af de adspurgte, at det i nogen, høj eller meget høj grad er acceptabelt, at staten sætter rammer for borgernes valg af varmeforsyning for at sikre større energiuafhængighed. Kun omkring hver sjette er imod.

    - Det er en vigtig demokratisk erkendelse, og det bør give politikerne mod til at fastholde og forstærke kursen mod en fremtid uden gas i vores hjem, siger Magnus Skovrind Pedersen, direktør i Tænketanken Brundtland, om resultatet af undersøgelsen.

    *****

    DR.dk:
    Et af Europas største energiselskaber kaster sig ind i kampen om danske klimamilliarder

    Dansk ARC og tyske E.ON har slået pjalterne sammen og budt ind på den milliardstore CCS-pulje, hvor der var ansøgningsfrist tirsdag kl. 13.00. Efterfølgende er de to gået ud med meldingen om samarbejdet, der dog er betinget af, at parterne får del i de over 28 mia. kroner. Det skriver DR.dk.

    ARC udnytter affald fra Storkøbenhavn på deres anlæg - Amager Bakke – og omdanner det til fjernvarme og strøm. Men der kommer også omkring 500.000 tons CO2 ud – og hovedparten af dem, 400.000 ton – vil man fange og lagre med midler fra CCS-puljen.

    - Partnerskabet er en unik mulighed for skabe et internationalt foregangsprojekt, der viser, hvordan vi kan tackle en af de sværeste og mest komplekse klimaudfordringer, nemlig den øgede CO2-udledning, siger Marten Bunnemann, CEO for E.ON Energy Infrastructure Solutions i en pressemeddelelse.

    Ifølge Jane Egebjerg, der er energichef i ARC, har E.ON den erfaring og viden, der skal til for, at det kan lykkes.

    - Hos ARC kan vi fortsætte med at levere god affaldshåndtering og konkurrencedygtig fjernvarme, mens E.ON kan bidrage med deres store teknologiske ekspertise, siger hun.

    *****

    EnergiWatch:
    Ørsted vil være med i kapløbet om milliardstøtte til nyt CCS-anlæg

    Ørsted melder sig ind i kampen om de mange CCS-milliarder, og det sker ifølge EnergiWatch med et projekt om CO2-fangst fra Skærbækværket, der ligger på nordsiden af Kolding Fjord i Skærbæk. Her vil man ifølge Ørsted fange 500.000 ton CO2.

    Tidligere har Ørsted vundet et udbud på 8 mia. kr. til at sikre fangst og lagring af 430.000 ton CO2 om året fra Avedøreværket og Asnæsværket, der ifølge aftalen med staten skal stå klar til at opsamle CO2 fra 2026.

    Ole Thomsen, direktør for Ørsteds kraftværksforretning, kalder Skærbækværket for ideelt, som det næste CCS-projekt for Ørsted.

    - Det er et relativt nyt anlæg, der er to allerede fungerende flis-kedler, det er certificeret flis, og så er der en lang restlevetid på anlægget, og vi kan placere det (et fangstanlæg red.) fornuftigt i forhold til selve kraftværket. Skærbækværket er ideelt, siger Ole Thomsen til EnergiWatch.

    *****

    EnergiWatch:
    Biogas taber momentum i gasnettet

    Udbygningen af biogasanlæg og dermed også tilførslen af biogas til gasnettet i Danmark er gået i stå. Nye tal fra Evida viser, at den samlede mængde biogas i distributionsnettet var nogenlunde den samme i såvel 2023 som 2024.

    Rent faktisk er der ifølge en artikel på EnergiWatch tale om et mindre fald, når man ser på andelen af biogas kontra naturgas. I 2023 var andelen på 38,7 procent, mens den i 2024 var på 38 procent. Samlet har 57 biogasanlæg tilført biogas til nettet.

    Evida oplyser, at udviklingen skal ses i lyset af, at det samlede gasforbrug i samme periode er steget med 3 pct. Dog bryder tilbagegangen med en udvikling, hvor biogassen år for år har indtaget en større og større rolle i gasnettet.

    Det fremgår af artiklen, at udbygningen af biogasanlæg generelt er stagneret, og siden efteråret 2022 er der ikke blevet sat et nyt dansk biogasanlæg i drift.

    *****

    Sjællandske:
    Fjernvarmen kapitulerer i Karrebæk og Karrebæksminde

    Byerne Karrebæk og Karrebæksminde ser nu ud til at gå glip af fjernvarme. Sjællandske skriver således, at AffaldsPlus har kapituleret og annulleret de allerede indgåede kontrakter om fjernvarme.

    Over 700 husejere har fået tilbud om fjernvarme, men antallet er tilmeldte nåede aldrig de mål, der blev sat for at omsætte projektet til virkelighed.

    - Vi må med stor beklagelse konstatere, at det ikke lykkedes os at bringe Karrebæk og Karrebæksminde et skridt videre i den grønne omstilling, idet fjernvarmeprojektet ikke kan gennemføres. Som udmeldt havde vi brug for 65 procent tilmeldinger både samlet set og på de enkelte veje, hvis vi skulle lave det fulde projekt og give fjernvarme til alle, der ønskede det. Vi nåede kun 43 procent, skriver affaldsselskabet i deres seneste nyhedsbrev.

    AffaldPlus har brugt de seneste uger på at regne på, om man kunne få en mindre del af projektet til at lykkes. Men det har hellere ikke sig muligt, konstaterer AffaldPlus.

    Formand for Lokalråd Karrebæksminde, Søren Knudsen, er brandærgerlig på borgernes vegne.

    - Min største anke i alt det her, er at politikerne i Folketinget ikke har villet melde klart ud, at det er helt slut med gas til opvarmning af boliger i 2035. Derfor kæmpede vi en kamp, der aldrig kunne vindes, siger Søren Knudsen.

    *****

    Sjællandske:
    Strid om fjernvarmeudrulning i Sorø

    Partierne i Sorø Kommune er nu på kollisionskurs over udbygningen med fjernvarme i tre byer, hvor der er projektforslag om at etablere fjernvarme. Det er Venstre, der nu melder ud, at man skal pause projekterne i Stenlille, Dianalund og Ruds Vedby, skriver Sjællandske.

    Venstre frygter for, at ”borgere i Sorø Kommune unødigt gældsættes på baggrund af en lovgivning, der måske er på vej til at blive ændret”. Partiet henviser til, at klimaminister Lars Aagaard i en række svar har tilkendegivet, at der fra 2029 vil have CO2-neutral gas i gasnettet. Derfor er der ikke brug for yderligere gasudfasning.

    ”I flere artikler har ministeren også antydet, at den tidligere beslutning om udfasning af gasfyr måske tilbagerulles og at regeringen senest i 2026 vil komme med mulige initiativer”, anfører Venstre.

    En række af de øvrige partier i byrådet er ikke enige i, at de nuværende projekter skal sættes på pause.

    Det vil være ”et alvorligt tilbageskridt i den grønne omstilling og en svigtet forpligtelse over for både klimaet og borgerne”, skriver således det Radikale Venstres, Edris Quasimi, til avisen.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...