Gå til hovedindhold

Ny appel til rekonstruktører - aflys prisstigningerne

LÆS I DAG:

Varmeværks ledelse tog imod to timers tæsk i hed debat om voldsom prisstigning.
Syv borgmestre raser over havvindudbud: - En strategisk fejl.
Efter nej til fjernvarme: Én ting kan holde boligejere fra oplagt alternativ.
Folketinget vedtager skærpede regler mod greenwashing.

22. maj 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

NordvestNyt:
Ny appel til rekonstruktører - aflys prisstigningerne

Den 1. juni bliver varmeforbrugerne hos Odsherred Varme ramt af markante prisstigning på 75 procent. Det drejer sig om godt 3000 kunder, og nu lægger flere pres på for at få rekonstruktørerne til at udsætte prisstigningerne, fremgår det af bl.a. NordvestNyt.

- Der er 3.000 fjernvarmekunder, som 1. juni ikke ved, om de skal gå fra hus og hjem, eller hvad deres husholdningsbudget bliver resten af året på grund af de foreløbige bebudede prisstigninger. Det er ikke fair, når selskabets fremtid endnu ikke er klart, siger Pernille Wohlfahrt, formand for Foreningen Fair Fjernvarme i en pressemeddelelse.

Også borgmester Karina Vincentz (NO) appellerer til at sætte prisstigningerne i bero, indtil der foreligger en klar plan for selskabets fremtid og økonomiske bæredygtighed. En appel der også blev fremført under et møde i Skifteretten i Holbæk for en uge siden.

På mødet i skifteretten afviste rekonstruktør for storkreditoren Nordea, Kroman Reumert-advokat Christian Jul Madsen, at bremse prisstigningen 1. juni. Og den holdning har ikke ændret sig siden, fastslår han overfor Sjællandske Nyheder.

*****

Horsens Folkeblad:
Varmeværks ledelse tog imod to timers tæsk i hed debat om voldsom prisstigning

Tørring Kraftvarmeværk stod til tørre verbale tæsk, da ledelsen stillede til borgermøde om det millionunderskud, der nu fører til prisstigning. Ifølge Horsens Folkeblad var det navnlig direktøren, der stod for skud og måtte forklare sig overfor de omkring 400 fremmødte.

Fra august i år fordobles varmeprisen, og allerede indledningsvis meddelte den siddende bestyrelse, at de nu sætter deres pladser i spil på en ekstraordinær generalforsamling i juni- Her vil bestyrelsen samtidig fremlægge en økonomisk tiårsplan

Mødet sluttede med at formand Mads Damgaard med at give udtryk for, at ingen af varmekunderne skal komme i nød, hvis de ikke kan betale den store varmeregning, der venter.

- Og så ser vi frem til den generalforsamling, der kommer i den kommende måned. Så har jeg da en stor forventning om at se lige så mange igen, afsluttede formanden.

*****

Energy Supply:
Syv borgmestre raser over havvindudbud: - En strategisk fejl

Syv midt- og vestjyske borgmestre kritiserer nu regeringens milliardaftale om havvind, fordi den går i en stor bue uden om vindmølleparken Nordsøen Nord. De føler sig ”blæst af bordet”, fremgår det af en fælles pressemeddelelse, skriver Energy Supply.

– Det er en strategisk fejl at udelade det mest lovende havvind-område, både teknisk og økonomisk. Vi forstår ikke, hvordan man vil realisere Danmarks PtX- og eksportambitioner uden at bringe Nordsøen Nord i spil, siger H.C. Østerby (S), borgmester i Holstebro Kommune.

Borgmestrene peger bl.a. på, at når man fra statens side undlader Nordsøen Nord, vil det gå betydning for en masse private investeringer i det vest- og midtjyske, som dog ikke blot får lokal betydning, men også national påvirkning af den grønne eksportindustri.

Endnu et kritikpunkt lyder på, at de kommende milliardinvesteringer i havvind, som de er geografisk fordelt, afholder Midt- og Vestjylland fra at høste frugterne i form af vækst, arbejdspladser og produktion.

*****

Horsens Folkeblad:
Efter nej til fjernvarme: Én ting kan holde boligejere fra oplagt alternativ

Borgerne i Stouby har sagt nej til fjernvarme, og nu vil de lokale politikere overveje at tage landsbyen ud af den eksisterende kommunale varmeplan. Borgerne skal ikke være fanget af, at de udpeget til at skulle have fjernvarme, hvis de ikke ønsker det, lyder argumentet ifølge Horsens Folkeblad.

En af støttene er formanden for udvalget for vækst og klima i Hedensted Kommune, Lars Poulsen.

- Det kræver en byrådsbeslutning, men anbefalingen fra udvalget er klar. Når det ikke kan lade sig gøre at etablere fjernvarme, skal Stouby bare ud af den varmeplan, så borgerne kan komme videre med deres individuelle planer, siger Lars Poulsen.

Hvis byrådet på sit næste møde beslutter, at Stouby ikke længere skal være fjernvarme-kandidat, bliver det nemmere for borgerne at søge tilskud til individuelle varmepumper. Det er for mange det alternativ, der vælges, når naturgas, olie eller fastbrændsel skal udskiftes med en grønnere varmekilde.

*****

CleantechWatch:
Folketinget vedtager skærpede regler mod greenwashing

Folketinget har nu vedtaget lovgivning omkring markedsføring af grønne løsninger, der gør det ulovligt at bruge miljø- og klimaudsagn, der ikke er dokumentation for. Lovgivningen træder i kraft fra efteråret, fremgår det af CleantechWatch.

Til den tid er det således forbudt at bruge betegnelser som ”miljøvenlig” og ”grøn” i markedsføringen, hvis der ikke er dokumentation for udsagnet. Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en meddelelse.

Lovforslaget, der blev fremsat i marts, bygger på et EU-direktiv, som nu indføres i hele EU, og som skal bekæmpe greenwashing – det vil sige skønmaleri af et produkts klima- og miljøaftryk.

Lovforslaget flugter med Forbrugerombudsmandens skærpede linje de seneste år over for vildledende grøn markedsføring.

Dansk Fjernvarme afholder webinar om grøn markedsføring den 23. maj – læs mere.

Skriv kommentar

Andre klikkede på...