Energinet advarer: Dunkelflaute er et voksende problem - især i én del af Danmark
LÆS I DAG:
Byråd beslutter at hive Odsherred Varmes tidligere direktion i retten.
Tidligere formand - jeg har ikke tilsidesat pligter.
Husejere i Voel tilbydes fjernvarme.
Fjernvarmepenge på vej.
GridTech:
Energinet advarer: Dunkelflaute er et voksende problem - især i én del af Danmark
Statsorganisationen Energinet, som er overordnet ansvarlig for vores energiforsyning, melder, at der er udsigt til et stigende problem med dunkelflaute i Danmark, og at det typisk vil opstå i vinterhalvåret, hvor produktionen fra vedvarende energi i de nordeuropæiske lande er lav.
Ifølge GridTech fremgår det af den årlige redegørelse fra Energinet over elforsyningssikkerhed, og at det særligt vil være en udfordring i Østdanmark. Årsagen er utilgængelig kapacitet på udlandsforbindelser kombineret med lav produktion fra vindmøller og solceller.
- Umiddelbart ser elforsyningssikkerheden stadig god ud herhjemme, vi har strøm i stikket over 99,99 procent af tiden, udtaler Stine Grenaa Jensen, vicedirektør i Energinet.
- Men når det er sagt, så er robustheden i elnettet noget vi skal have vores fulde fokus på, for den vil blive mere udfordret i fremtiden.
*****
EnergiWatch:
Byråd beslutter at hive Odsherred Varmes tidligere direktion i retten
På et ekstraordinært møde i byrådet i Odsherred Kommune er det besluttet at stævne den tidligere direktion i Odsherred Varme samt PwC i forbindelse med den såkaldte Odsherred-sag, hvor Odsherred Forsyning nu er gået konkurs. Det skriver EnergiWatch.
Beslutningen er taget på baggrund af en advokatundersøgelse fra Bech-Bruun, og stævningen retter sig mod Odsherred Varmes tidligere administrerende direktør, tidligere økonomidirektør og tidligere bestyrelsesformand samt revisionsfirmaet PwC.
Det har tidligere været på tegnebrættet at stævne hele bestyrelsen i Odsherred Varme. Men på baggrund af advokatundersøgelsen har man valgt ikke at gå den vej.
I slutningen af august blev moderselskabet til Odsherred Varme, Odsherred Forsyning, erklæret konkurs. En rekonstruktionsplan for Odsherred Varme blev i juli godkendt i Skifteretten i Holbæk. Selskabet har siden fortsat driften under stramme økonomiske rammer.
*****
Sjællandske Nyheder:
Tidligere formand - jeg har ikke tilsidesat pligter
Den tidligere bestyrelsesformand i Odsherred Forsyning, Mathias Hansen, er nu stævnet af byrådet i Odsherred Kommune. Men ifølge Sjællandske Nyheder fastholder han ikke at have forsømt sine opgaver.
- Jeg mener ikke at have tilsidesat nogen pligter i varetagelsen af ledelseshverv", skriver han til Sjællandske Nyheder umiddelbart efter byrådsbeslutningen. Han deltog ikke selv på byrådsmødet, da han som dybt involveret i sagen og stævnet i sagen, er inhabil.
"Jeg vil medvirke til den retslige proces, men jeg ønsker ikke at føre sagen i medierne og har derfor ikke yderligere bemærkninger", skriver Mathias Hansen videre.
Sagerne mod topledelsen handler om indgåelsen af selvskyldnerkaution med Nordea på 1,15 milliarder kroner, og garantien på 45,5 millioner kroner man bad byrådet om at stille i oktober 2023 - et tidspunkt, hvor både han og de øvrige i ledelsen ifølge stævningen måtte have viden om, hvordan det i virkeligheden stod til med økonomien i fjernvarmeprojektet.
*****
Midtjyllands Avis:
Husejere i Voel tilbydes fjernvarme
Silkeborg Forsyning fortsætter sin udrulning af fjernvarme til byerne uden for Silkeborg. Den næste i rækken bliver Voel, hvor borgerne er inviteret til det første informationsmøde den 8. oktober, fremgår det af Midtjyllands Avis.
Forudsætningen for at borgerne i Voel får fjernvarme er en opbakning på mindst 55 procent, der skal tilmelde sig i kampagneperioden, der løber fra den 1. oktober i år og frem til den 8. februar 2026.
- Vi vil give en indsigt i drift og beregninger, som ligger bag et fjernvarmeprojekt i Voel. Vi har gjort det samme ved møder i Virklund og Them, og det har vist sig at være meget velbesøgte møder med hundredvis af deltagere. Det samme håber vi bliver tilfældet i Voel, oplyser projektleder Martin Christiansen.
Inden for det seneste år har bysamfund i Grauballe, Skægkær, Sejling, Virklund, Sejs-Svejbæk, Them, Salten, Resenbro og Skærbæk sagt ja til fjernvarme.
*****
Videbæk-Spjald Avis:
Fjernvarmepenge på vej
Der ser ud til at være godt nyt på vej til borgerne i Fjelstervang i Ringkøbing-Skjern Kommune. Økonomiudvalget i kommunen har netop besluttet at tildele et fjernvarmeprojekt 471.500 kroner fra kommunens varmepulje. Det skriver Videbæk-Spjald Avis.
Pengene skal gå til projektering, udbud og kontrahering af det kommende fjernvarmeprojekt i byen. Projektet i Fjelstervang er ét af to aktuelle i kommunen og skal kobles til Kibæk Fjernvarme via rørføring.
Teknik- og Miljøudvalget har allerede godkendt varmeprojektet, men et endeligt tilsagn kræver, at mindst 75 procent af husstandene i området tilslutter sig ordningen. Pengene gives som et lån, der skal betales tilbage, hvis projektet gennemføres.
Projektet støttes også af Energistyrelsen og flugter med kommunens mål om fossilfri varme senest i 2040.
Skriv kommentar