Gå til hovedindhold

Dansk Fjernvarme ønsker klar slutdato for naturgas i fjernvarmeområder

LÆS I DAG:

Gentofte vil stoppe fjernvarmeudbygning – samtidig ses tilbagegang på landsplan.
Konflikt presser priserne op: Varmechef aner medvind i gasby.
Om få år kan hovedstaden stå med helt ny varmekilde: »Der er et stort potentiale«.
Gade er klar til at bruge statslige arealer til vindmøller og solceller: Ikke kun for privat jord.
Dropper fjernvarme for 40 husstande: - Det er selvfølgelig beklageligt.
Eltel valgt til stort til fynsk moderniseringsprojekt.

11. mar. 2026
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    NB Forsyning & Klima:
    Dansk Fjernvarme ønsker klar slutdato for naturgas i fjernvarmeområder

    De danske forsyningsvirksomheder skal have de bedste betingelser, så forsyningssikkerheden kan fastholdes, og målet for den grønne omstilling kan indfries. Og det kræver, at en ny regering fastholder et højt ambitionsniveau, lyder det fra Dansk Fjernvarme.

    Det gælder særligt for spørgsmålet om en slutdato for udfasning af gas til boligopvarmning, som flere – senest klimaminister Lars Aagaard – forsøger at negligere og tale ned.

    - Der er kommet en politisk uappetit på at gøre noget ved udfasningen af naturgas til blandt andet boligopvarmning. Vi tænker, at en ny regering efter valget stadig skal have fokus på at holde det tempo, vi har omkring gasudfasningen, så man understøtter planlægningen, der hvor fjernvarmen er ved at blive udrullet, siger direktør i Dansk Fjernvarme, Kim Mortensen, til NB-Forsyning & Klima.

    Derudover ser Dansk Fjernvarme gerne, at elforsyningssikkerheden kommer højt op på agendaen. Særligt set i lyset af, at der er opstået en flaskehals i nettilslutningerne hos Energinet.

    *****

    EnergiWatch:
    Gentofte vil stoppe fjernvarmeudbygning – samtidig ses tilbagegang på landsplan

    Udrulningen af fjernvarme i Gentofte Kommune står til at blive dyrere end forventet, og derfor trækker kommunen nu i nødbremsen, skriver EnergiWatch. Hos Dansk Fjernvarme har man registreret udviklingen i Gentofte Kommune, men vil på nuværende tidspunkt ikke drage paralleller til andre tilfælde i Danmark.

    Overordnet oplever Søren Magnussen, der er seniorkonsulent hos Dansk Fjernvarme, at ”en masse kommuner holder fast i projekterne og siger, vi må se, hvordan markedspriserne udvikler sig.”

    Han forklarer også, at det ”går stille og roligt for sig” med fjernvarmeudbygningen på landsplan, hvor 18.500 husstande fik fjernvarme i 2025, hvilket er en lille tilbagegang sammenlignet med 2024.

    Derudover peger han på, at udviklingen på fjernvarmeområdet afhænger af, hvad der sker politisk og markedsmæssigt.

    - Det kan være, at priserne for at lave fjernvarme bliver billigere? Det kan være, at gaspriserne stiger? Det kan være, at vi får en ny regering? siger han til EnergiWatch og tilføjer, at aftalen om gasudfasningen i 2035 skal genbesøges i 2026.

    *****

    Energy Supply:
    Konflikt presser priserne op: Varmechef aner medvind i gasby

    Fors er klar til at tage fat på den første af flere etaper, der skal sende gassen ud af Holbæk. Og Fors fortæller, at man allerede har fået de første henvendelser på baggrund af de høje gaspriser, der er udløst af en konflikt i Mellemøsten.

    - Vi forventer, at stigende gaspriser kan give os medvind i forhold til at øge tilslutningerne i projekterne, siger fjernvarmechef hos Fors, Jens Ole Pihl-Andersen, til Energy Supply.

    Han understreger, at Fors ikke har et håb om, at gasprisen bliver dyr for en masse forbrugere – hverken i Holbæk eller andre steder - men lige nu er det en fordel for fjernvarmeselskabet, fordi de eksisterende kunder i Holbæk næsten kun har gas.

    90 procent af den sjællandske by holder fortsat varmen på gas, og det gør helt naturligt byen langt mere følsom over for udsving i gasprisen.

    - Hvis vi ser store og langvarige stigninger, vil mange gaskunder naturligt overveje en anden opvarmningsform, siger Jens Ole Pihl-Andersen.

    *****

    GridTech:
    Om få år kan hovedstaden stå med helt ny varmekilde: »Der er et stort potentiale«

    I samarbejde med Region Hovedstaden har en gruppe forskere undersøgt potentialet ved at udnytte overskudsvarmen fra en fremtidig produktion af det grønne brændstof metanol. Og resultaterne af undersøgelsen er forholdsvis lovende, fremgår det af GridTech.

    - Der er et stort potentiale, hvis man vælger at etablere en metanolproduktion. Men der ligger også nogle benspænd i forhold til det her, siger Peter Sorknæs, der er lektor på Aalborg Universitet og en af forskerne bag studiet. 

    Ifølge undersøgelsen vil overskudsvarmen kunne levere varme til et sted mellem 338.000 og 378.000 standardhuse allerede i 2030.

    Det tal er dog baseret på et forholdsvis optimistisk scenarie, hvor der bliver etableret en metanolproduktion alle de steder, som forskerne har vurderet til potentielt at være egnede. Af forskellige årsager er det dog langtfra sikkert at det vil være tilfældet i virkeligheden. 

    - Derfor er det mest interessante tal nok nærmere, hvor stor en andel af overskudsvarmen man reelt kan udnytte, forklarer Peter Sorknæs. 

    Her peger studiet på, at man i 2030 vil kunne udnytte mellem 34 pct. og 57 pct. af overskudsvarmen, mens udnyttelsesgraden i 2040 vil være steget til et sted mellem 69 pct. og 92 pct.

    *****

    Folkebladet Lemvig:
    Gade er klar til at bruge statslige arealer til vindmøller og solceller: Ikke kun for privat jord

    Formand for Folketinget og valgt til Folketinget for Venstre, Søren Gade, gør sig nu til talsmand for, at flere statslige arealer skal bruges til at sætte vindmøller op og etablere solceller. Det skriver Folkebladet Lemvig.

    Det handler ifølge politikeren om, at der skal yderligere tempo på den grønne omstilling, og det sker kun med bidrag fra såvel kommunerne som staten.

    - Hvorfor bruger man ikke nogen af statens arealer? Vi sidder på Christiansborg og er noget så enige om den grønne omstilling. Men de eneste, der ikke skal bidrage med jord, det er staten selv. Det er åbenbart kun private lodsejere, der skal have den fornøjelse og de medfølgende problemer, siger Søren Gade.

    Han peger på, at staten og kommunerne ejer store arealer, der sagtens kan anvendes og komme i spil. Konkret nævner hans statsskove som oplagte til at huse fx vindmøller.

    - I mange tilfælde vil det slet ikke genere nogle mennesker, og hele processen vil derfor også blive lettere, siger Gade.

    *****

    Fyens Stiftstidende:
    Dropper fjernvarme for 40 husstande: - Det er selvfølgelig beklageligt

    Selvom fjernvarmerør og materialer for få uger siden blev kørt ud til en række borgere I Aarup, har Assens Fjernvarme nu kastet håndklædet i ringen. Det er to afgørende knaster, der spænder ben for projektet, fremgår det af Fyens Stiftstidende.

    - Først og fremmest er det fælles for alle etaper, at tilslutningsprocenten skal være over 60 procent. Det er den ikke, og det er hele grundlaget for, at vi har fået godkendt projektforslaget hos kommunen, forklarer adm. direktør i Assens Fjernvarme, Marc Roar Hintze.

    Dernæst ville boligerne skulle kobles direkte på den såkaldte transmissionsledning. Sammen med den store afstand mellem husene påvirker det økonomien negativt.

    - De ekstra omkostninger ville ramme de eksisterende forbrugere, og dem har vi simpelthen pligt til at beskytte. Men det er selvfølgelig beklageligt, og vi er altid kede af at skulle aflyse noget og skuffe nogen, understreger Marc Roar Hintze.

    Assens Fjernvarme har nu afmeldt og skrevet fjernvarmeetapen ud af projektforslaget hos Assens Kommune. Dermed er de berørte borgere fritstillet til selv at vælge deres boligopvarmning, ligesom de kan søge tilskud til varmepumpe, pointerer Marc Roar Hintze.

    *****

    Energy Supply:
    Eltel valgt til stort til fynsk moderniseringsprojekt

    Fjernvarmekunderne hos Fjernvarme Fyn skal have nye målere, og det bliver Kamstrup og Eltel, der ifølge Energy Supply går sammen om udskiftning af de 67.000 målere i et seksårigt projekt.

    - Udskiftningen af de 67.000 varmemålere hos Fjernvarme Fyn markerer et betydningsfuldt projekt, som vil styrke forsyningssikkerheden og skabe mærkbar værdi for forbrugerne i mange år frem, siger Jonas Brødløs, der er forretningsområdechef i Eltel, i en pressemeddelelse.

    Baggrunden er, at Fjernvarme Fyns nuværende system og målerpark er ved at udgå og ikke længere kan understøtte fremtidige krav til drift og datakvalitet. Kamstrup leverer de nye målere og fjernaflæsningssystemet, mens Eltel har ansvaret for den samlede udskiftningsopgave.

    Det betyder, at Eltels teknikere og montører fra april 2026 og frem til foråret 2032 vil besøge både private husstande, offentlige institutioner og erhvervskunder på Fyn.

    Sidst opdateret: 11. marts 2026

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...