Direktør efter CCS-exit: Vi kan ikke fange CO2 på markedsvilkår
LÆS I DAG:
Strid om gasfyr: Kommuner og forsyninger efterlyser klar kurs fra Aagaard.
Lars Aagaard advarer mod russerne: »Vi er nødt til at sikre vores kritiske infrastruktur mod hybridangreb og sabotage«.
Energinet er løbet tør for strøm: Nu freder Socialdemokratiet det statsejede selskab.
Søren Gade vil løse et problem, der egentligt ikke eksisterer.
Varmeværker i kærlighedsaffære: To værker kan måske gå hånd i hånd allerede fra årsskiftet.
Energy Supply:
Direktør efter CCS-exit: Vi kan ikke fange CO2 på markedsvilkår
Økonomien skal hænge sammen for aktørerne på markedet, hvis CO2-fangst for alvor skal bære frugt, mener Kredsløbs direktør. Derfor er deres CCS-projekt lagt i skuffen – og her bliver det, hvis ikke forretningsmodellen for CO2-fangst kommer til at hænge bedre sammen i fremtiden.
- Vi kan ikke fange CO2 på markedsvilkår i dag, siger Bjarne Munk Jensen til Energy Supply, der mener, at den store udfordring for aktørerne er, at få værdikæden til at hænge sammen.
Det betyder, at CO2-udledere som Kredsløb har brug for at sikre sig lagerplads før de kan fange CO2. Og lageroperatørerne har brug for kunder før de kan træffe endelige investeringsbeslutninger om de kostbare CO2-lagre.
Samtidig erkender han, at politikerne i Aarhus Kommune gjorde ret i, at de ikke ønskede at stille en milliardgaranti, der var et krav for, at Kredsløb kunne byde på CCS-puljen.
- Nok var risikoen meget, meget lille. Men hvis garantien blev udløst, så var det jo børnehaver, ældrepleje og alt mulig andet, der kunne blive ramt. Så jeg forstår dem godt, siger Bjarne Munk Jensen.
*****
NB Forsyning & Klima:
Strid om gasfyr: Kommuner og forsyninger efterlyser klar kurs fra Aagaard
Formand for teknik- og klimaudvalget i Næstved Kommune, Rune Kristensen (K), er ikke tilfreds med Lars Aagaards udmelding om, at tiden er løbet fra en udfasning af gas i 2035. Det fremgår af NB Forsyning & Klima.
- Vi har i Næstved kastet os ind i kampen for at få grøn varme ud i stuerne. Vi har bare stødt panden mod en mur, og den mur hedder Christiansborg. Jeg synes, at vi er blevet mødt af en kold spand vand, og derfor virker det tomt, at ministeren pludselig vil vise handling midt i en valgkamp. Det er tomme ord, og de kommer for sent, siger Rune Kristensen til NB-Forsyning & Klima.
Udvalgsformanden mener, at man i for lang tid har indrettet fjernvarmen, så den ikke økonomisk har kunnet konkurrere med gas eller varmepumper. Det har ifølge Rune Kristensen været dømt til at gå galt.
Borgmester i Dragør Kommune Kenneth Gøtterup (K) mener ligesom Rune Kristensen, at kommunerne har brug for en klar og entydig melding fra regeringen om, hvad der bliver fremtidens opvarmningsform.
- Når den ene hånd siger, at gassen skal udfases, og ministeren nu siger, at det skal den ikke, så ved vi ikke, hvad vi skal planlægge efter i kommunerne. Jeg håber ikke, at regeringen – uanset hvilken regering der kommer – har tænkt sig at føre en zigzag-kurs, for vi er i den grad blevet snydt før, og det førte til, at hele fjernvarmeprojektet i Dragør faldt til jorden, siger Kenneth Gøtterup til NB-Forsyning & Klima.
*****
Finans.dk:
Lars Aagaard advarer mod russerne: »Vi er nødt til at sikre vores kritiske infrastruktur mod hybridangreb og sabotage«
Der skal langt flere investeringer i den fysiske beskyttelse af kritisk infrastruktur, end lovgivningen lægger op til i dag, lyder det fra klimaminister Lars Aagaard, hvis vi skal stå op mod truslen fra ikke mindst Rusland. Det skriver Finans.dk.
Han konstaterer, at trusselsbilledet mod Danmark bliver stadig mere alvorligt, siden statsminister Mette Frederiksen udskrev valget.
- Det er en ubehagelig ting, som jeg tror, vi bliver tvunget til at bruge flere penge på i Danmark. Vi er nødt til at sikre vores kritiske infrastruktur mod hybridangreb og sabotage, siger Lars Aagaard, der udtaler sig som folketingskandidat for Moderaterne.
Han mener, at en kommende energiminister skal ændre den økonomiske regulering af energisektoren for at sikre, at relevante virksomheder får penge til at beskytte vigtige energianlæg.
*****
Finans.dk:
Energinet er løbet tør for strøm: Nu freder Socialdemokratiet det statsejede selskab
Socialdemokratiet er klar i mælet om det fremtidige ejerskab af Energinet: Det skal ikke overdrages – hverken halvt eller helt – private aktører. Det er der ellers flere fra blå blok, der er begyndt at tale om – herunder klimaminister Lars Aagaard, fremgår det af Finans.dk.
- Elnettet er rygraden i dansk infrastruktur. Uden det ingen strøm til sygehuse, plejehjem, virksomheder og alle danske hjem. Det er med andre ord helt afgørende for Danmarks forsyningssikkerhed og bør derfor ikke være på private hænder, siger Socialdemokratiets politiske ordfører Christian Rabjerg Madsen til Finans.dk.
Debatten om ejerskabet er fordret af de store udfordringer, som Energinet har med at følge med ønskerne om tilslutninger til elnettet for at styrke elektrificeringen. En problemstilling som – bliver det understreget af Christian Rabjerg Madsen – man er meget optaget af i Socialdemokratiet.
Manglende kapacitet i elnettet fik i forrige uge Energinet til at stoppe alle nye tilkoblinger til elnettet i indtil videre tre måneder. Det skyldes ifølge Energinet en eksplosion i antallet af ansøgninger, der samlet ville resultere i en ottedobling af elforbruget.
Problemerne har også resulteret i, at mere end 50 virksomheder har fået afvist deres ansøgning om at blive tilsluttet elnettet. En udfordring, som indskriver sig ovenpå flere års tiltagende og voksende forsinkelser.
*****
DR Nyheder:
Søren Gade vil løse et problem, der egentligt ikke eksisterer
Når Venstremanden Søren Gade foreslår, at vindmøller og solcelleanlæg skal opføres på statslige arealer for at skubbe til den grønne omstilling, får det en kold skulder fra Danmarksdemokraterne, skriver DR Nyheder.
- Af alle de forslag, der er kommet i valgkampen, er det her det dårligste, siger Mads Fuglede fra Danmarksdemokraterne.
- Statens arealer er fredede arealer. Det er store skove og åbne hedearealer. Så at flytte store industrianlæg derud og lave kæmpe transformatorstationer - i den fineste natur - det er helt på månen.
Han ser hellere, at solceller og vindmøller bliver flyttet ud på havet og samtidig placere solceller på tagene af bygninger. Og så skal man bruge mere biomasse, hvor det muligt.
- Vi skal ikke ødelægge fredet natur og åbne vidder med store VE-anlæg. Det kommer vi aldrig til at bakke op om, understreger han.
*****
MSN.dk:
Varmeværker i kærlighedsaffære: To værker kan måske gå hånd i hånd allerede fra årsskiftet
De forbrugerejede fjernvarmeværker, Rønde Fjernvarme a.m.b.a. og Thorsager Fjernvarme a.m.b.a., arbejder på at afklare og udarbejde grundlaget for en mulig fusion mellem de to selskaber. Det fremgår af MSN.dk.
Arbejdet foregår i en fælles arbejdsgruppe med deltagelse fra begge bestyrelser samt juridiske og økonomiske rådgivere. Her gennemgås de overordnede rammer for en mulig fusion, herunder økonomi, organisation og praktiske forhold.
Det er forventningen, at der kan præsenteres en færdig fusionsaftale på Rønde Fjernvarmes kommende generalforsamling den 25. marts, hvor andelshaverne vil få mulighed for at høre nærmere om planerne.
Hvis fusionen godkendes, vil Thorsager Fjernvarme indkalde til en ekstraordinær generalforsamling i juni, hvor fusionen også skal godkendes.
Skriv kommentar