Gå til hovedindhold

Direktør vil producere strøm uden om kritisk presset elnet

LÆS I DAG:

Kommune droppede pludselig ideen og kaldte den ubrugelig - nu prøver anden kommune samme idé.
Jagter CO2-lagring på land: Nu starter prøveboringer.
Kalundborg i centrum for kæmpe grønt varmeprojekt.
Først forsvandt strømmen - så forsvandt varmen.

28. apr. 2026
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Energy Supply:
    Direktør vil producere strøm uden om kritisk presset elnet

    Direktør Kristian Thulesen Dahl går med alvorlige tanker om selv at producere strøm til Aalborg Havn. Det skal sikre mod, at havnen kommer til kort med for lidt strøm, hvis behovet bliver øget i forhold til i dag, fremgår det af Energy Supply.

    - Lige nu blokerer lovgivning for, at vi kan få lov til at producere og bruge vores egen strøm. Men vi fornemmer, at stemningen er ved at vende, fortæller Kristian Thulesen Dahl.

    I sidste ende skal der falde en politisk beslutning på området, og derfor har havnedirektøren væbnet sig med en blanding af tålmodighed og handlekraft. 

    Også fordi der ikke sker noget, så længe en ny regering lader vente på sig.

    - Vi har selv sat gang i det hele. Vi har for længst indset, at vi må komme med en del af løsningen selv.  Så må vi tale om, hvor meget vi må have lov til, når regeringen en gang er på plads, siger han.

    *****

    TV Syd:
    Kommune droppede pludselig ideen og kaldte den ubrugelig - nu prøver anden kommune samme idé

    Tønder Kommune har opgivet at holde folkeafstemninger om VE-projekter, men i Haderslev Kommune vil de nu gå i gang med at tilbyde borgerne vejledende folkeafstemninger, før der træffes afgørelser om, hvor der placeres vindmøller og solcelleanlæg. Det skriver TV Syd.

    Afstemningerne er kun vejledende, og politikerne behøver ikke at følge, hvad flertallet af borgerne foretrækker. Alligevel mener det borgerlige flertal i kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune, at det er en god idé at lave lokale folkeafstemninger.

    - Vi ved godt, at der har været noget ballade i Tønder, men vi synes, der er den rigtige måde at gøre det på, når vi har med store projekter at gøre, siger Jens Friis Felber (V), der er formand for Teknik- og Miljøudvalget i Haderslev Kommune.

    I forbindelse med det kommende kommunalbestyrelsesmøde fremsætter de derfor et forslag om, at borgerne i de stemmeberettigede områder bliver hørt ved hjælp af afstemninger, inden der træffes beslutninger om hvor kommende vindmøller og solcelleparker placeres.

    *****

    Energy Supply:
    Jagter CO2-lagring på land: Nu starter prøveboringer

    CO2 Storage Kalundborg indleder nu konkrete undersøgelser af undergrunden ved Kalundborg, skriver Energy Supply. I de kommende måneder vil selskabet teste, om området kan anvendes til lagring af CO2.

    – Vi går nu ind i en vigtig fase, som skal gøre både os selv og myndighederne klogere på, om undergrunden egner sig til sikker lagring af CO2. Det er afgørende, at beslutningerne træffes på et solidt og veldokumenteret grundlag, og netop derfor er vores kommende undersøgelser vigtige for projektet, udtaler Ulrik Olbjørn, projektchef i CO₂ Storage Kalundborg.

    Undersøgelserne omfatter blandt andet, at der pumpes vand ned i undergrunden for derefter at analysere bevægelsesmønstre. Derudover tages der prøver af jordlagene. Der lagres ikke CO2 som en del af testene.

    Resultaterne fra boringerne bliver løbende analyseret og delt med danske myndigheder. Det er myndighederne, der efterfølgende vurderer, om der kan gives tilladelse til lagring.

    *****

    TV Kalundborg:
    Kalundborg i centrum for kæmpe grønt varmeprojekt

    Et ambitiøst projekt med rødder i Kalundborg kan blive et afgørende skridt i den grønne omstilling af opvarmning på Sjælland. Planen er at udnytte industriel overskudsvarme fra Kalundborg til at forsyne mere end 50.000 husstande med fjernvarme, fremgår det TV Kalundborg.

    Projektet, “Overskudsvarme til Sjælland”, har netop rykket sig et vigtigt skridt frem, efter at et flertal i Holbæks kommunalbestyrelse har stemt for at stille økonomisk garanti. Den samme beslutning er tidligere truffet i Kalundborg Kommune.

    Kernen i projektet er at udnytte den store mængde overskudsvarme fra industrien i Kalundborg, som i dag går tabt. I stedet skal varmen sendes gennem fjernvarmerør til blandt andet Holbæk og videre mod hovedstadsområdet, hvor den kan erstatte fossile energikilder som gas.

    - Det her er præcis den type projekt, der kan flytte den grønne omstilling af boligopvarmningen fra ambition til virkelighed. Vi har en kæmpe energikilde lige foran os i form af overskudsvarme, som alt for ofte går til spilde. Hvis vi lykkes med projekter som det her, kan Danmark vise, hvordan man både sænker udledningerne og bruger energien langt mere intelligent. Perspektiverne er enorme,” siger Claus Ekman, direktør i Synergi.

    *****

    Folkebladet Lemvig:
    Først forsvandt strømmen - så forsvandt varmen

    Borgerne i Ulfborg vågnede mandag op til forsyningsproblemer. Først måtte de leve uden strøm, og da den vendte tilbage, kom der en melding via sms og e-boks fra Ulfborg Fjernvarme om, at der nu manglede varme. Det beretter Folkebladet Lemvig.

    Fejlen med den manglende varme blev hurtigt lokaliseret til Vestjysk Fritidscenter, og varmeforsyningen blev genetableret. Ifølge driftsleder Ken Madsen fra Ulfborg Fjernvarme var det netop strømafbrydelsen, der var årsag til svigtet i varmeforsyningen. De nærmere omstændigheder er dog endnu ikke klarlagt.

    Op mod 9000 forbrugere var påvirket af strømsvigtet, som ramte klokken 05.25 i store dele af forsyningsselskabet RAH's net. I Ulfborg var strømmen væk imellem 15 og 20 minutter.

    Sidst opdateret: 28. april 2026

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...