Gå til hovedindhold

Fjernvarmen nr. 1 februar 2016

Magasinet Fjernvarmen ser nærmere på geotermiens fremtid efter at den efterspurgte nationale forsikringsordning først blev aflivet og siden hen genoplivet af politikerne. Læs også mere om, hvorfor der er europæisk medvind til fjernvarmen i 2016 og meget andet.

1. feb. 2016
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Mikkel Lysgaard, mil@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Læs magasinet Fjernvarmen online

    Geotermi: Genoplivet eller begravet?

    Uden national forsikringsordning, ingen geotermi – sådan lød det, da ordningen blev droppet. Siden blev den genoplivet – men er det alt sammen for lidt og for sent? Eksperter bevarer forsigtigt optimismen. Læs deres vurdering og få overblik over de konkrete geotermi-projekter landet rundt, som er gået mere eller mindre i stå.

    Kraftig europæisk medvind til fjernvarmen

    Der blæser positive europæiske vinde om fjernvarmen som aldrig før. EU’s varme- og kølestrategi er yderligere et skridt i den rigtige retning, vurderer Dansk Fjernvarmes internationale chef Birger Lauersen. Læs mere om strategien i interviewet med Birger Lauersen.

    Fjernvarmen kan tjene på specialregulering

    Der er store penge i at konvertere el til varme. Potentialet for fjernvarmeværkerne er stort, viser oversigten fra 2015, og det skyldes en ubalance i det tyske elsystem som danske fjernvarmeselskaber kan hjælpe med at afhjælpe ved at nedregulere på de rigtige tidspunkter. Læs mere om specialregulering i årets første udgave af Fjernvarmen.

    Andre artikler:

    • Forhalede forhandlinger om en ny energispareaftale
    • Regeringen leder efter flere besparelser
    • Udflytning: Energiklagenævn splittet til atomer
    • EU ser store perspektiver i fjernvarmen
    • Regionalmøder 2016
    • ”Varmepumper er den eneste vej ud af de fossile brændsler”
    • TRE – TO – ENergibesparelser: Så er vi i gang igen
    • Gasfyrede varmepumper sænker varmeprisen og øger VE-integrationen
    • Hvornår skal forbrugeren betale udtrædelsesgodtgørelse?
    • Positive tendenser i årets prærørskontrol
    • F&U-projekt har sat fokus på diffusionsspærren i prærør
    • Flere kan og vil lagre billig el – men afgifter og tariffer spænder ben
    • Debat: Effektiv fjernvarme kommer fra åbenhed – ikke politisk pres

    Andre klikkede på...