Fjernvarmen nr. 1, januar 2023: Ny energiminister + tema: egenproduktion af el
Den første udgave af magasinet Fjernvarmen i 2023 er på vej ud til postkasserne. Magasinet har mødt energiens nye minister og sætter i temasektionen fokus på ”Egenproduktion af el”.

Lars Aagaard: Fjernvarmen står over for et nyt kapitel
Magasinet Fjernvarmen har talt med Lars Aagaard har indtaget rollen som energiens minister i en tid, hvor Danmark skal føres igennem klimakrise, energikrise og en mulig forsyningskrise.
Fjernvarmen har ifølge ministeren både en enestående historie og et stort potentiale – men sektoren skal være klar til at skrive helt nye kapitler om fjernvarmen.
Læs interview med Lars Aagaard i januar-udgaven af Fjernvarmen.
Tema: Egenproduktion af el
Flere og flere fjernvarmeselskaber undersøger muligheden for selv at producere grøn strøm til brug i deres
varmeproduktion. Det giver dem flere strenge at spille på – og overskydende el kan sælges på markedet. Vi ser nærmere på praktiske forhold, jura og input fra elsektoren – og så besøger vi Grenaa, der allerede er gået i gang.
Læs hele temasektionen i januar-udgaven af Fjernvarmen.
Politisk overblik
Ikke alene har Danmark fået en ny minister på energi- og forsyningsområdet. Der er også en del nye ansigter blandt de politiske partiers ordførere.
Magasinet serverer et samlet overblik over persongalleriet – og vi har også set nærmere på, hvad der står – og ikke står – i regeringsgrundlaget.
Mobile varmepumper gør det nemmere at vente på fjernvarmen
Tørring Kraftvarmeværk installerer mobile varmepumper hos nogle af de forbrugere, der venter på fjernvarme. Det skal afholde dem fra at investere i andre løsninger i mellemtiden.
Tag med magasinet til Tørring og hør mere om den løsning.
Nyt fokus i årets prærørskontrol
I Dansk Fjernvarmes prærørskontrol 2022 var fokus alene rettet mod fleksible twinrør. Testarbejdet viste
igen en generelt tilfredsstillende kvalitet, selvom udviklingen i de termiske egenskaber er stagnerende set i forhold til tidligere år. Tre nye deltagere var med, hvoraf en enkelt havde en væsentlig anderledes opbygning af isoleringen.
Læs om testresultaterne i magasinet Fjernvarmen.
Læs også:
- Fjernvarmepuljen ser ud til at løbe tør med det samme
- Nyt år – nye regler
- Regionalmøder 2023 nærmer sig
- Rundt i landet
- Solvarme via solceller – et alternativ til traditionel solvarme
- Udnyttelse af overskuds varme er bøvlet – men nye værktøjer kan hjælpe
- Viden & netværk
- Navne
Sådan får du adgang til online-magasinet
Dansk Fjernvarme har fået et nyt system til håndtering af online-udgaven af magasinet Fjernvarmen.
Du skal – som altid – være abonnent for at kunne læse det nyeste nummer. Resten er til gengæld gratis at læse. Det er nu også muligt at søge på enkelte artikler i arkivet. Det er kun abonnenter, der har adgang til det.
Første gang, du bruger systemet, skal du oprette dig som bruger.
Sådan gør du:
- Klik på Login i øverste højre hjørne.
- Vælg ”Opret konto”.
- Gennemfør registreringsprocessen. Det kræver en e-mailadresse og dit medlemsnummer. Har du glemt dit medlemsnummer, kan du finde det ved at logge ind på Dansk Fjernvarmes hjemmeside. Klik på dit navn øverst til højre for at komme til din profil. Du kan nu se dit medlemsnummer øverste til højre i en parentes ved siden af dit navn.
- Du vælger selv, hvilken mailadresse du vil tilknytte din brugerprofil til læsning af magasinet, og du vælger også selv dit password. Det behøver ikke at være det samme, som du benytter til Dansk Fjernvarmes hjemmeside.
- Nu har du adgang.
Det er kun læsning af det nyeste nummer kræver login. Vil du alene læse ældre udgaver fra arkivet, behøver du hverken abonnement eller login. Et abonnement giver også adgang til at søge efter bestemte artikler i arkivet.
Dit login kan både bruges via webbrowser og i magasinets nye app, som du kan hente kvit og frit til både Android og iPhone/iPad. Søg på Magasinet Fjernvarmen.