Fjernvarmen nr. 7, december 2019: Fem spændende år i EU
EU-Parlamentet har taget hul på en femårs valgperiode, som i høj grad får fokus på klima og energi. Temasektionen i årets sidste udgave af Fjernvarmen ser på de muligheder, det giver fjernvarmen. Magasinet besøger også Nærvarmeværket i Trustrup-Lyngby og fortæller mere om Dansk Fjernvarmes vision om at alle danske husstande skal have grøn varme.
Tema: EU: Fem spændende år
Europa-Parlamentet har taget hul på en ny femårsperiode, som i høj grad ventes at komme til at handle om klima og dermed også om energi. Det giver både Danmark og fjernvarmen mulighed for at være synlig og spille en afgørende rolle. Tag med til Bruxelles og mød tre danske parlamentarikere, Dansk Fjernvarmes internationale chef og den europæiske fjernvarmeorganisation Euroheat & Power.
Nærvarmesucces ved et tilfælde
Trustrup-Lyngby varmeværk og vandværk har succes med at tilbyde individuelle varmepumper til kunder uden for den traditionelle fjernvarmes forsyningsnet. Det er som at placere en lille del af fjernvarmeselskabet ude ved den enkelte kunde, lyder filosofien bag den projektet, der opstod lidt tilfældigt, men som er blevet en stor succes.
Grøn varme til 500.000 husstande
Hvis den grønne omstilling skal lykkes og de danske klimamål skal indfries, så er det nødvendigt at de 500.000 husstande, der i dag har individuelle og sorte varmekilder kan skifte til grøn varme. Det kan fjernvarmeselskaberne hjælpe dem med – også selvom løsningen ikke altid er fjernvarme. Læs mere om det i magasinet og online.
Mandagsstævnemødet: Søren Egge besøgte Horsens
I december-nummeret af magasinet Fjernvarme skydes en ny reportage-serie i gang. I løbet af de næste halve års tid, inviterer vi folketingets energiordførere på besøg hos fjernvarmeselskaber i deres respektive valgkredse for at tale om fjernvarme, grøn omstilling og aktuelle politiske problemstillinger. Mandag er mødefri på Christiansborg, hvorfor vi kalder serien Mandagsstævnetmødet, fordi det typisk vil være denne dag, de er ”ude i virkeligheden”.
Det første besøg stod Enhedslistens Søren Egge Rasmussen for da han besøgte Fjernvarme Horsens til en snak om blandt andet overskudsvarme.
Læs også artiklerne:
- Leder
- Få del i F&U-midlerne for 2020
- Landsmødet var igen en stor succes
- Pouls landsmøde: Fokus på dialog og netværk
- Stærkt samarbejde: De gode eksempler skal frem i lyset
- Positiv udvikling i årets test
- Nyt certifikat kan synliggøre varmeværkets grønne projekte
- Overser vi en varmekilde til varmepumperne?
- Hvad vil en ny overskudsvarmeafgift betyde?
Sådan får du adgang til online-magasinet
Dansk Fjernvarme har fået et nyt system til håndtering af online-udgaven af magasinet Fjernvarmen.
Du skal – som altid – være abonnent for at kunne læse det nyeste nummer. Resten er til gengæld gratis at læse. Det er nu også muligt at søge på enkelte artikler i arkivet. Det er kun abonnenter, der har adgang til det.
Første gang, du bruger systemet, skal du oprette dig som bruger.
Sådan gør du:
- Klik på Login i øverste højre hjørne.
- Vælg ”Opret konto”.
- Gennemfør registreringsprocessen. Det kræver en e-mailadresse og dit medlemsnummer. Har du glemt dit medlemsnummer, kan du finde det ved at logge ind på Dansk Fjernvarmes hjemmeside. Klik på dit navn øverst til højre for at komme til din profil. Du kan nu se dit medlemsnummer øverste til højre i en parentes ved siden af dit navn.
- Du vælger selv, hvilken mailadresse du vil tilknytte din brugerprofil til læsning af magasinet, og du vælger også selv dit password. Det behøver ikke at være det samme, som du benytter til Dansk Fjernvarmes hjemmeside.
- Nu har du adgang.
Det er kun læsning af det nyeste nummer kræver login. Vil du alene læse ældre udgaver fra arkivet, behøver du hverken abonnement eller login. Et abonnement giver også adgang til at søge efter bestemte artikler i arkivet.
Dit login kan både bruges via webbrowser og i magasinets nye app, som du kan hente kvit og frit til både Android og iPhone/iPad. Søg på Magasinet Fjernvarmen.