Gå til hovedindhold
Konverteringer

Sindal: Både olie- og gaskunder får nu tilbudt fjernvarme

I Sindal Varmeforsyning er man lige nu i den indledende fase af to udvidelsesprojekter, der skal konvertere lokale forsyningsområder til fjernvarme. At man har valgt at opstarte begge projekter netop nu er ikke tilfældigt. Det skyldes nemlig ændrede konverteringsregler og den øgede udfasning af sort varme.

3. nov. 2021
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Anders Balle Jørgensen, abj@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Et industriområde i Sindal by med ca. 60 forbrugere samt 140 forbrugere i nabobyen Mosbjerg får nu tilbudt muligheden for at koble sig på fjernvarmen fra Sindal Varmeforsyning.

    De nyligt ændrede regler om konvertering af naturgaskunder har gjort det rentabelt at udvide forsyningsområdet til industriområdet i Sindal, hvor en del forbrugere i dag opvarmes med gas.

    Forsyningen havde overvejet en udvidelse til området for godt og vel fem år siden – dengang kunne det ikke betale sig, men det har de nye regler altså vendt op og ned på. Det er dog ikke den eneste grund til udvidelsen, fortæller driftsleder Jesper Skrubbeltrang:

    - Industriområdet ligger i samme område som vores biomasseanlæg, hvilket gør det til et oplagt område at udvide til.

    - Hvad angår Mosbjerg, vil vi gerne konvertere området til fjernvarme, inden forbrugerne skifter fra olieopvarmning til varmepumper som led i den grønne omstilling. Lige nu bliver ca. 50% af husstandene i området nemlig opvarmet af oliefyr. Derfor var tiden inde for projektet nu, siger Jesper Skrubbeltrang.

    Fokus på at styrke lokalområdet gennem grøn omstilling

    En anden årsag til at udvide fjernvarmeforsyningen i både Sindal og til Mosbjerg er, at Sindal Varmeforsyning gerne vil udbrede fjernvarme til lokalområdet.

    Det giver selvfølgelig nogle flere forbrugere, men samtidig er det også vigtigt for forsyningen, at de kan være med til at drive den grønne omstilling i Sindal og omegn.

    - Det er klart, at vi håber på, at konverteringsprojektet kan indbringe nogle flere kunder i butikken. Men samtidig er vores mål med projektet også at støtte og styrke lokalsamfundet med fornuftig og billig fjernvarme.

    - I Mosbjerg er tanken blandt andet, at fjernvarme som opvarmningskilde vil gøre området mere attraktivt at bo i. Netop derfor håber vi på stor tilslutning til projektet, forklarer Jesper Skrubbeltrang.

    Borgermøder og samarbejde med kommunen har været vigtige til at skabe opbakning

    Indtil videre har Sindal Varmeforsyning oplevet en overvejende positiv tilbagemelding på konverteringsprojekterne. Det er særligt på borgermøder i lokalområdet, at man har skabt en dialog med potentielle nye forbrugere.

    - Vi bruger borgermøderne til at lægge kortene på bordet og forklare folk, at vi som andelsselskab ikke skal profitere af vores projekter, men i stedet har et mål om at gøre fjernvarme så billigt som muligt.

    - Vores vigtigste budskab er, at man som forbruger hos os køber sig ind på en komfort og omstillingsparathed i fjernvarme, som ikke fås ved andre opvarmningsformer, siger Jesper Skrubbeltrang.

    En vigtig del af borgermøderne har været Sindal Varmeforsynings samarbejde med Hjørring Kommune, som har været med for at informere de lokale borgere om vigtigheden af at gå ind i den grønne omstilling gennem et skifte til grøn fjernvarme.

    Der bliver i den kommende tid holdt flere borgermøder i både Sindal og Mosbjerg, hvor man håber på at kunne skabe endnu større opbakning til projekterne.

     

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...