Gå til hovedindhold
Elmarked & Eltariffer

Nødindgreb for elmarked får virkning fra 1. december

Departementet har fredag orienteret Dansk Fjernvarme om, at EU-forordningen om et nødindgreb i elmarkedet får virkning fra den 1. december.

25. nov. 2022
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Mikkel Lysgaard, mil@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Den del af EU-forordningen om et nødindgreb i elmarkedet, der vedrører et loft over elindtjening, slår igennem i dansk lovgivning allerede fra den 1. december, selv om lovgivningen formentlig ikke når at blive vedtaget og ikke vil blive sendt i høring, før der er en ny regering på plads. Forventningen er, at den vil have virkning frem til den 30. juni 2023.

    Det kom frem fredag, da Dansk Fjernvarme var indkaldt til et orienteringsmøde med bl.a. departementschef i Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, Lars Frelle.

    Dansk Fjernvarme handlede hurtigt, da EU-Kommissionen i september fremlagde sit forslag til et nødindgreb. Dansk Fjernvarme gjorde det med det samme klart, at en særbeskatning af en ekstraordinære indtægter på elproduktion i et dansk energisystem med et tæt samspil mellem el og varme, vil risikere at medføre et fald i elproduktion samt føre til kraftigt stigende varmepriser i særligt de store byer, hvor samproduktion af el og varme er udbredt.

    Siden har Dansk Fjernvarme været i løbende dialog med myndighederne og er kommet med tekniske input for at sikre, at en tilpasning til de særlige forhold, der er gældende i Danmark, også blev indarbejdet i udmøntningen af den senere vedtagne EU-forordning.

    - Dansk Fjernvarme har igennem hele forløbet haft en god dialog med myndighederne i forhold til at udforme EU-forordningen på en måde, der er tilpasset danske forhold, så vi kan opretholde elproduktionen, samtidig med at varmebrugerne fortsat får lave priser i et meget komplekst dansk energisystem, siger Thorbjørn Nejsum, afdelingschef i Dansk Fjernvarme og tilføjer:

    - På trods af svære vilkår, hvor der ikke er en regering, har Energistyrelsen rakt ud til branchen for at drøfte de tekniske detaljer, der skal til for at give den bedst mulige implementering. Det lover godt for fremtidens arbejde med at skabe rammer for et samlet elsystem, der komplementerer den stærke danske fjernvarmesektor.

    Loftet fastsættes til 180 EUR/MWh og vil gælde for el produceret på vindkraft, solenergi, geotermisk energi, vandkraft uden reservoir, atomkraft, brunkul og tørv. Dertil kommer, at biomasse og olie får et dynamisk loft, der varierer efter de faktiske brændselsomkostninger.

    I forlængelse af fredagens møde i departementet har Dansk Fjernvarme skriftligt orienteret sine medlemmer i flere detaljer om indholdet af den nye lovgivning.

    Samtidig skal det nævnes, at Dansk Fjernvarme – efter dialog med myndighederne – har taget initiativ til at udarbejde en revisionsinstruks og ledelseserklæring, som skal dokumentere anvendelse af elindtægterne.

     

    Andre klikkede på...