Gå til hovedindhold
Sikkerhed & Arbejdsmiljø

Overgravninger af gasledninger er en stor udfordring

Evida opfordrer til tæt dialog allerede i projekteringsfasen, når fjernvarmeselskaber konverterer fra gas til fjernvarme i områder, hvor der i dag er gasledninger. Der skal også være fokus på sikkert arbejdsmiljø.

24. aug. 2022
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Mikkel Lysgaard, mil@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Det er næsten nyt og ukendt land for de fleste fjernvarmeselskaber, når de nu og i de kommende år skal grave ud for at konvertere fra gasopvarmning til fjernvarme i boligområder. Tidligere har det nemlig været normen, at fjernvarmeselskaberne lagde fjernvarme ud i områder, hvor der ikke i forvejen var gasledninger i jorden.

    Det betyder, at der er nye udfordringer for fjernvarmeselskaberne og deres entreprenører at forholde sig til. Særligt fordi de mange gasledninger under jorden fortsat er og vil være i drift, når gravemaskinerne tager fat med at grave for at gøre plads til de nye fjernvarmerør.

    Evida – den statslige gasdistributør – er meget opmærksom på, at fjernvarmeselskaberne allerede er i gang med at grave op rundtomkring, og disse arbejder bliver kun større i de kommende år. Evida har nogle klare opfordringer til især fjernvarmeselskaberne, når de står over for et konverteringsprojekt, der indbefatter større eller mindre omfattende graveopgaver, hvor der i dag er gasledninger.

    – Vi opfordrer klart til, at fjernvarmeselskaberne tidligt i deres projekteringsfase tager et møde med os, så vi kan bidrage til, at processen bliver så optimal som muligt for alle, forklarer Per Persson, der er tilsynschef og beredskabskoordinator i Evida.

    Sikkert arbejdsmiljø

    Det er selvfølgelig vigtigt, at fjernvarmeselskaberne sammen med entreprenørerne sikrer sig præcise angivelser af, hvor gasledningerne er ført under jorden, ved søgning i LER, og Evida bidrager gerne med råd og vejledning omkring tilrettelægningen af gravearbejdet, så beskadigelser og overgravninger af gasledningerne undgås – herunder også forholdene omkring kravene til afstand mellem fjernvarmeledninger og gasledningerne.

    Det vigtigste er ifølge Per Persson imidlertid, at fjernvarmeselskaberne og entreprenørerne sørger for og har et særligt fokus på, at projekterne bygger på et sikkert arbejdsmiljø.

    – Vi har i Evida meget fokus på forsigtighedsprincipper, som vi mener skal med ind allerede i den tidlige del af projekteringsfasen, og det vil vi meget gerne brede ud til både fjernvarmeselskaberne og entreprenørerne, så de også tager det til sig, siger Per Persson.

    I den tidlige del af projekteringsfasen bør fjernvarmeselskabet og entreprenøren overveje, om det er nødvendigt at få omlagt eksisterende gasledninger, så afstandskrav kan overholdes, og i så fald kontakte Evida i så god tid som muligt. Samtidig er det vigtigt at vurdere nødvendigheden af særlige instruktioner i forhold til plan for sikkerhed og sundhed, samt om der er særligt farligt arbejde i udførelsesfasen.

    Konkret har Evida siden efteråret 2021 kørt en kampagne for at gøre andre aktører – det gælder ikke alene fjernvarmeselskaberne og de entreprenører, der arbejder med gaskonvertering – opmærksomme på de risici, der er forbundet med at grave og arbejde i jorden, hvor der er aktive gasledninger.

    Per Persson håber på, at man fra Evidas side kan ramme de medarbejdere, der er på opgave ude i marken. – Hvis vi kan fange og fastholde interessen hos medarbejderen, som sidder i gravemaskinen, og de tilknyttede kollegaer i et fagområde, hvor de hele tiden tænker på høj sikkerhed og korrekt arbejdsmiljø, vil vi kunne forebygge farlige hændelser og ulykker.

    – Vi tror på, at hvis vi kan få dem til at tænke mere – eller først og fremmest – på arbejdsmiljø, så vil det gøre en forskel. Det handler om at få medarbejderne til ikke bare at passe på sig selv, men også deres kollegaer, siger Per Persson, der understreger, at det er alvor, når han nævner, at der er store risici forbundet med arbejde i nærheden af gasledninger, hvis uheldet er ude, og gassen siver ud og eventuelt bliver antændt.

    Det er farligere med gasledninger

    Per Persson nævner, at det også handler om, at der skal ske et skifte i den måde, folk tænker på omkring ikke kun gravearbejdet, men hele arbejdsprocessen forbundet med nedlægning og sammensvejsning af fjernvarmerør.

    Han gør opmærksom på, at der er skærpede og andre regler, når man arbejder tæt på gasledninger, og at det selvfølgelig skyldes, at det er langt farligere end så mange andre typer af gravearbejde.

    – Hvis man arbejder tæt op ad større elkabler, så kan man typisk på et stykke af elkablerne, hvor man arbejder, sætte dem midlertidigt ud af drift, så man kan arbejde i et sikkert miljø. Den mulighed har vi ikke med gasledningerne, og det gør, at det er forbundet med en langt større risiko, forklarer Per Persson.

    Han henviser til det, som han omtaler som forsigtighedsprincippet; at der er regler, der skal overholdes, og at det faktisk giver god mening. Det er et krav, at man skal håndgrave det sidste stykke hen til gasledningen for at lokalisere dens endelige placering. Det duer ikke alene at bruge gravemaskinen, det er alt for risikabelt, og der er alt for stor risiko for at beskadige gasledningen, understreger han.

     

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...