Få bedre forståelse for afgifter
Dansk Fjernvarme tilbyder et kursus om afgiftsgrundlaget på fjernvarmeområdet, så medlemmer kan blive opdateret på afgiftsområdet.

Tekniske ledere eller driftsledere i fjernvarmeselskaber har brug for at have helt styr på afgiftsgrundlaget på fjernvarmeområdet. Og det er netop det, de kan opnå, hvis de melder sig til det kommende kursus – ”Afgifter på fjernvarmeområdet” – der bliver udbudt i september.
Som deltager på kurset får du en grundlæggende viden om, hvordan samspillet er mellem de juridiske og de tekniske forhold, samtidig med at du bliver undervist i, hvordan du skal implementere lovgivningen.
Du får redskaber til at gøre tingene rigtigt første gang og forstå, hvorfor afgifterne skal beregnes på den måde, som du gør. Derudover bliver du klædt på til at beregne og kvalificere tallene, når jeres anlæg ændrer sig, eller når I begynder at købe varme fra andre produktionsenheder.
Alle kursister opfordres forud for kurset til at besvare et spørgeskema over, hvilke anlæg og brændsler der anvendes, så undervisningen kan tilrettes mest muligt efter kursisterne behov. Derudover bliver der i undervisningen anvendt cases fra fjernvarmebranchen.
Afgifter på fjernvarmeområdet
Kurset bliver afholdt den 21. september i Fjernvarmens Hus i Kolding. Der er som altid tilmeldingsfrist tre hverdage før start på kurset.
Du kan læse mere om indholdet på kurset her – hvor du også kan tilmelde dig.
På kurset får du
- viden om afgiftsgrundlaget, herunder hvordan ændringer i anlægget kan have indflydelse på afgiftsforholdene
- indsigt i Skats juridiske afgiftsregler på fjernvarmeområdet set ud fra et teknisk udgangspunkt
- forståelse for, hvordan du kan kvalificere afgifterne, inden de indberettes til Skattestyrelsen
- anvendelsen af Dansk Fjernvarmes regneark for afgiftsgodtgørelse og refusion.

Tine Skovlund
Energiafgifter
Økonomisk regulering
Grøn skattereform
Mobil: +45 21 89 99 69
E-mail: ts@danskfjernvarme.dk
Skriv kommentar