Gå til hovedindhold
Konverteringer
Forsyningssikkerhed

Fjernvarmegruppe i Juelsminde modtager lokal klimapris

Juelsminde Fjernvarme er tildelt Klimaprisen i Hedensted Kommune for en utrættelig indsats for at sikre en grøn, billig og fælles fjernvarmeløsning i Juelsminde og omegn.

12. sep. 2023
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

De tre ildsjæle - fra venstre Axel Klæsøe, Kurt Jensen og Erik Gudbjerg - er alle med i initiativgruppen, der har modaget Klimaprisen i Hedensted Kommune. Foto: Jesper Voldgaard.

Indhold

    Initiativtagerne til fjernvarme i Juelsminde har fået et flot skulderklap fra Hedensted Kommune. Det er Klimarådet, der har tildelt borgerne bag Juelsminde Fjernvarme en pris for deres utrættelige indsats for både klimaet og varmeforsyningen i Juelsminde.

    Prisen – der består af et træ, der skal plantes et sted i Juelsminde – blev uddelt i sidste uge, og den er blandt andet motiveret med, at man i Klimarådet er både begejstrede og imponerede over den indsats, som gruppen bag Juelsminde Fjernvarme har lagt for dagen – og fortsat gør.

    - I den grønne omstilling af vores samfund er der ikke ret mange lette løsninger, så det kræver, at nogen går forrest, bider sig fast til bordet og får ting til at ske lokalt, også selvom det er svært. Lige præcis det er initiativgruppen i fuld gang med. Det synes vi er inspirerende, og derfor har vi valgt at anerkende gruppens arbejde med klimaprisen, lød det fra formanden for Klimarådet, Henrik Narud, da prisen blev overrakt.

    Et skulderklap

    Formand for Juelsminde Fjernvarme, Erik Gudbjerg, modtog prisen på initiativgruppens vegne, og han er naturligt nok meget glad for prisen og den anerkendelse, der er forbundet med den.

    - Det er et skulderklap til alle de, der har arbejdet for, at vi kan få fjernvarme til Juelsminde. Vi har arbejdet på græsrodsniveau, og vi tager prisen som en tak for, at vi har ydet en indsats til gavn for de mange i Juelsminde, der ser frem til en billigere, bedre og mere bæredygtig varme i fremtiden, siger Erik Gudbjerg.

    Initiativgruppen så dagens lys i juni 2022, da energikrisen buldrede afsted, og de kunne se, at den gasopvarmede by ville blive ramt hårdt af de voldsomme prisstigninger på ikke mindst naturgas. Allerede i februar i år var der mere end 1.000 bindende tilmeldinger, så Løsning Fjernvarme kunne gå i gang med at udvikle et konverteringsprojekt.

    - Fjernvarme har rigtig mange fordele, som politikerne måske glemmer lidt lige nu.

    Erik Gudbjerg, Juelsminde Fjernvarme

    Der bliver fortsat arbejdet på projektet, fortæller Erik Gudbjerg, der også kan berette, at projektet sidenhen bl.a. er ramt af, at gaspriserne har været faldende i løbet af 2023, hvilket gør det økonomiske incitament til ville skifte fra naturgas til fjernvarme mindre overbevisende.

    - Der er mange ældre, der bor i Juelsminde, og de har nok helt naturligt svært ved at forstå, hvor de skal til at investere en masse penge i at få fjernvarme, og så må jeg også sige, at politikerne har været tilbageholdende med at overbevise danskerne om, at de skal skifte gassen ud med fjernvarme. Det gik fint i sommeren 2022, men siden har de ikke talt så højt om det, siger Erik Gudbjerg.

    Fjernvarme er det bedste valg

    Det ærgrer ham både på grund af det lokale arbejde med at få fjernvarme til Juelsminde, men også mere generelt. I hans øjne virker det til, at mange politikere måske hellere vil have individuelle varmepumper frem for fjernvarmen – og det har han svært ved at forstå.

    - Fjernvarme har rigtig mange fordele, som politikerne måske glemmer lidt lige nu. Fjernvarmeselskaberne kan spille en stor rolle i at balancere elnettet, og så kan fjernvarmeselskaber udnytte overskudsvarme til både grøn og billig varme til forbrugerne. Det er bare to af de ting, som vi mister, hvis vi i stedet overplastrer landet med individuelle varmepumper – også der hvor fjernvarmen er det bedste valg, siger Erik Gudbjerg.

    Samtidig efterlyser han større politisk lydhørhed for at få fyldt midler i Fjernvarmepuljen, der netop kan bidrage til, at fjernvarmeprojekter som det i Juelsminde rent økonomisk hænger bedre sammen. Det er især kritisk for fjernvarmeprojekter i landområderne, mener han.

    - Netop i landområderne er det vigtigt med adgangen til støtte fra fx Fjernvarmepuljen. Tætheden er mindre end i de større byer, og det gør det alt andet lige sværere at få projekterne til at give mening rent økonomisk. Det kunne jeg godt tænke mig, at man tog mere hensyn til, siger Erik Gudbjerg.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...