Gå til hovedindhold
Medlemmer
Energipriser

HOFOR hæver prisen på varme i København

Fra den 1. september stiger varmeprisen fra HOFOR med 8 procent. Det skyldes høje omkostninger og lave elpriser.

7. jun. 2023
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Der er nye varmepriser på vej til kunderne hos HOFOR – og det bliver desværre ikke billigere at holde varmen, hvis man bor i København. HOFOR melder nemlig ud, at de med effekt fra den 1. september hæver varmeprisen med otte procent.

    ”Prisjusteringen afspejler, at vi ikke skal tjene eller tabe på salget af varme, men hele tiden kun opkræve det beløb, det koster at drive forsyningen, ” skriver HOFOR på sin hjemmeside og angiver, at prisstigningen skyldes en kombination af højere omkostninger og lave elpriser.

    - Da vi op mod årsskiftet fastlagde varmeprisen for 2023, så energimarkederne helt anderledes ud, end de gør nu. Derfor var vi glade for at kunne melde en mindre prisstigning ud ved årsskiftet, hvor vores kunder også oplevede høje elpriser, og at en tur i supermarkedet var dyrere end normalt, forklarer Gorm K. Elikofer, direktør for Energi i HOFOR, og fortsætter:

    - Desværre har priser, inflation og indtægter fra elproduktion ikke udviklet sig, som markederne forventede det her i foråret. Derfor er vi nødt til at justere prisen på fjernvarme op fra september”, forklarer Gorm K. Elikofer, direktør for Energi i HOFOR, og fortsætter:

    Han understreger, at prisen på varme hverken skal være højere eller lavere, end de udgifter der er, og HOFOR vil hellere justere prisen flere gange fremfor i meget store portioner en gang om året.

    - Det tror vi er bedst for vores kunders økonomi. Hvis tingene ændrer sig, så der er grundlag for at sætte priserne ned igen, så gør vi naturligvis også det – ligesom vi gjorde med bygaspriserne i marts 2023, siger han videre.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...