Gå til hovedindhold
PtX & CCUS

Hurtige beslutninger gør CO2-reduktioner større og billigere

Ny rapport fra C4 forudsiger, at hovedstadsområdet allerede frem til 2030 kan reducere CO2-udledningen med op til tre mio. tons, hvis der bliver mulighed for CO2-fangst.

11. jan. 2023
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Mikkel Lysgaard, mil@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Udledningen af CO2 i hovedstadsområdet kan reduceres markant, hvis der her og nu bliver truffet de nødvendige beslutninger omkring CO2-fangst. Allerede frem mod 2030 vil det kunne mindske udledningen med op til tre mio. tons, og det kan spare samfundet for op mod 1,7 mia. kroner om året.

    Det er nogle af de centrale budskaber i en ny rapport fra C4 – Carbon Capture Cluster Copenhagen – der tager udgangspunkt i, at fangst, transport og lagring af CO2 er afgørende for, hvis Danmark skal kunne indfri sine fremtidige klimamål.

    ”Staten forventer, at CO2-fangst skal levere mindst 3,2 mio. tons CO2-reduktioner allerede i 2030, og med de nye klimamål for 2045 og 2050 vil der være behov for væsentligt mere CO₂-fangst frem mod 2050. CO₂-udlederne i hovedstadsområdet kan bidrage med mange af reduktionerne, da de i dag udleder ca. 6 mio. ton om året, ” skriver C4CPH i en pressemeddelelse.

    C4 skriver videre, at der er betydelige samfundsøkonomiske gevinster ved at etablere en CO2-klynge. De direkte samfundsøkonomiske gevinster udgør 0,5-1,7 mia. kr. pr år ved en fuldt udbygget klynge kombineret med landbaseret lagring, alt efter hvordan fremtidens udvikler sig. Udover de direkte samfundsøkonomiske effekter vil en CO₂-klynge også medføre øget vækst og jobs.

    - Der er store fordele ved at etablere fælles infrastruktur i hovedstadsområdet, fordi vi har store mængder CO2, som snart skal fanges og transporteres videre, og fordi afstandene er små. Vi forventer, at samfundet vil kunne spare op til 1,7 mia. kr. om året, hvis vi etablerer en CO₂-hub med fælles infrastruktur, siger Charlotte Søndergren, formand for C4 og direktør for forsyningsstrategi & vind i HOFOR.

    Staten skal på banen

    Hovedstadsområdet har unikke muligheder for at etablere en sammenhængende værdikæde, fra CO2 bliver fanget hos store CO₂-udledere til den videre transport af CO2’en til lagring i undergrunden og/eller anvendelse til grønne brændstoffer.

    Men det er ikke muligt at etablere en omkostningseffektiv fælles infrastruktur til at transportere CO₂’en, da ingen kan eller vil etablere fælles CO₂-infrastruktur uden at kende de præcise mængder, som infrastrukturen skal transportere.

    - I Danmark har vi tradition for fælles løsninger, blandt andet fra andelsbevægelsen, finansiering af store trafikprojekter og hele energisystemet. Rapporten viser tydeligt, at vi taber samfundsøkonomisk, hvis hver virksomhed skal klare det hele selv. Derfor må den nye regering hjælpe os på vej med en fælles CO₂-infrastruktur, så vi kan gennemføre denne del af den grønne omstilling billigst muligt, siger Jacob H. Simonsen, næstformand i C4 og direktør for ARC – Amager Ressourcecenter.

    Tillægsgevinst: 100.000 nye fjernvarmekunder

    En fælles infrastruktur til transport af CO₂ vil reducere transportomkostningerne mærkbart og gøre det mere attraktivt for store leverandører af CO₂ fra punktkilder at investere i CO₂-fangst.

    Men der er også en tillægsgevinst. For i takt med at der etableres CO2-fangst, vil overskudsvarmen fra fangsten og transporten af CO2 kunne omstille mere end 100.000 naturgasfyr i hovedstadsområdet til fjernvarme, hvilket vil reducere CO₂-udledningen fra naturgasfyrene med ca. 350.000 ton CO₂ om året.

    Det kræver, at fjernvarmenettene udbygges omkring CO₂-fangstklyngerne i samme takt, som der bygges anlæg til CO₂-fangst.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...