Gå til hovedindhold

Præcise fugtmålinger på brændsler er vigtige

Og nu kan du lære, hvordan du opnår det bedste resultat. Dansk Fjernvarme afvikler kursus i samarbejde med Teknologisk Institut den 6. juni i Aarhus.

1. maj 2023
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Det kan være en udfordring, når fjernvarmeselskaber skal måle fugt i brændsler og samtidig også udtage en retvisende prøve. Det samme gælder for valg af rette målemetode, hvad enten det drejer sig om stationære målinger som f.eks. tørre/veje-metoden, måling med spyd og online måling med NIR eller mikrobølger.

    Det stiller med andre ord store krav til fjernselskaberne, og nu kan Dansk Fjernvarme tilbyde et kursus, hvor medlemmerne kan komme i dybden med hele processen for en fugtmåling på både træpiller, halm og flis.

    Optimal prøveudtagning og fugtmåling af brændsel

    Kurset bliver afviklet hos Teknologisk Institut i Aarhus og med to undervisere fra netop Teknologisk Institut. Kurset finder sted den 6. juni, og du kan læse mere om kurset her, hvor det også er muligt at melde sig til.

    På kurset bliver der arbejdet med de forskellige typer af brændsler og får skabt et overblik over de udfordringer, der er ved dem hver især. Her har ikke blot vand, men også f.eks. askeindhold betydning for brændslets kvalitet.

    På kurset lærer du

    På kurset får du bedre forudsætninger for at foretage så præcise fugtmålinger som muligt. Du får værktøjer til og forståelse af, hvordan du bedst muligt måler fugt, og hvor kilderne til fejl kan være. Derudover får du en indsigt i, hvordan du bedst prøveudtager, og hvilket udstyr du bør vælge i processen for at måle fugt.

    Vi begynder med prøveudtagning og hvordan dette foretages bedst muligt. Dernæst ser vi på, hvordan en prøve behandles, hvilket udstyr der bør anvendes, og hvordan udstyret kalibreres korrekt. Vi giver også indsigt i, hvor der kan være måleusikkerheder, som du skal tage højde for. Formålet er at minimere måleusikkerhederne i processen for fugtmåling.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...