Gå til hovedindhold
Administration & Økonomi
Dansk Fjernvarme
Medlemmer

Erfa-gruppe: Så er møderne i kalenderen

Medlemmer af administrations og regnskabsgruppen kan allerede nu sætte kryds i kalenderen – der er planlagt møder 9. oktober henholdsvis 10. oktober.

10. jun. 2024
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Der er møde-nyt til Erfa-gruppen for administration og regnskab. Dansk Fjernvarme har nemlig planlagt møder på Comwell i Køge og Horisont i Aarhus i efteråret. Møderne er programsat til den 9. oktober i Køge og den 10. oktober i Aarhus.

    Det bliver – lover sekretariatet i Dansk Fjernvarme – to fantastiske dage med gode grin, masser af ny viden og netværk med kollegaerne i andre fjernvarmeselskaber.

    - Men vi byder selvfølgelig også på præsentation af vejledninger og skabeloner, der kan gøre din dagligdag på værket lettere, fortæller den ene af de to tovholdere, jurist i Dansk Fjernvarme, Birthe Boisen, der nævner, at der også bliver afholdt generalforsamling og valg af medlemmer af arbejdsgruppen.

    Møderne har i år særlige fokusområder

    Der vil være et par særlige fokusområder på de to møder. Det er ene er tariffer og takstblad, mens det andet vil være indberetning af afgifter.

    I forhold til tariffer og takstblad bliver der delt viden om beregning af faste og variable bidrag med udgangspunkt i den undersøgelse, som Forsyningstilsynet har gennemført i første halvår af 2024 blandt en del af fjernvarmeselskaberne. 

    - Vi har fokus på, hvordan Takstbladet kan anvendes som en slags ”minileveringsbestemmelser”, og så ser vi på, om vi kan afregne efter effekt som alternativ til kvadratmeter, fortæller Birthe Boisen.

    På møderne vil der også være fokus på varsling og på, at det kan være nødvendigt at ændre priser i løbet af året. Der bliver også set på standardgebyrer, og vi ser på evt. individuel beregning heraf.

    - I forbindelse med takstbladet vil vi også have særlig fokus på håndtering og afregning af erhvervskunder, nævner Birthe Boisen.

    Helt generelt vil der også være nyt fra Dansk Fjernvarmes revisor og ikke mindst fra Dansk Fjernvarmes nu snart to jurister. Og så vil der være seneste nyt om de nye begreber som ESG og NIS2, afgørelser fra Forsyningstilsynet, Ankenævnet, sager der fylder hos medlemmerne m.m. Men vi følger også op på udfordringer med restancer m.m.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...