Nye varmepumper snart i drift i Give
Give Fjernvarme er klar til at sætte to spritnye varmepumper i drift. Selskabet er samtidig i gang med at tilbyde grøn fjernvarme til endnu flere borgere og virksomheder, fortæller driftschef Thomas Thomsen.

– Varmepumperne erstatter flis som grundlast, så fliskedlen er mere til spidslast og derfor ikke så brugt om sommeren. Det betyder også, at vi mindsker risikoen for, at vi skal bruge vores gaskedler, driftschef Thomas Thomsen. Foto: Jesper Voldgaard.
Give Fjernvarme har ikke hvilet ikke på laurbærrene hen over sommeren, hvor kalenderen jo ellers normalt betyder højsæson for ferie.
– Vi er i fuld gang med at gøre klar til, at vores to nye varmepumper kan signaltestes, fortæller Give Fjernvarmes driftschef, Thomas Thomsen, da magasinet besøger ham den sidste dag i juli.
Give Fjernvarme har på nuværende tidspunkt 2.013 forbrugere, men regner med ved udgangen af 2024 at runde cirka 2.100 forbrugere. Desuden forventer selskabet en stigning i antallet af forbrugere de kommende år, fortæller Thomas Thomsen.
– Vi manglede en ny varmekilde, da vi ser stor udvikling i antallet af forbrugere. Vi vurderede, at vi ikke kunne følge med forbruget på længere sigt uden at etablere en ny varmekilde. Her viste det sig at være en god mulighed at aftage overskudsvarme fra Danpo, fortæller han.
Danpos fabrik i Farre nær Give producerer 1.000 ton kyllingeprodukter om ugen, og samtlige produkter bliver frosset ned, i det øjeblik de er forarbejdet. Det er overskudsvarmen fra denne fryseproces, der nu udnyttes til fjernvarme via to varmepumper på i alt fem MW, som hæver temperaturen.
– Varmepumperne erstatter flis som grundlast, så fliskedlen er mere til spidslast og derfor ikke så brugt om sommeren. Det betyder også, at vi mindsker risikoen for, at vi skal bruge vores gaskedler.

Det forventes, at Give Fjernvarme vil kunne sænke sit forbrug af flis ganske markant som følge af udnyttelse af overskudsvarme og varmepumper.
Flere får fjernvarme
Inden de to nye varmepumper bliver overleveret til Give Fjernvarme, bliver der lavet en 700-timers test af varmepumpeproducenten Fenagy indenfor den næste måneds tid for at sikre sig, at alt kører, som det skal, inden forbrugeren får glæde af dem.
Udover de to nye varmepumper har Give Fjernvarme også været i gang at kigge på projektet om at konvertere erhvervsområdet Hjortsvangen og med at udbrede fjernvarme i Farre.
Det er Give Fjernvarmes forhåbning, at forbrugerne tager godt imod selskabets nye fjernvarmeprojekter.
– Vi er her for forbrugerens skyld, og vores vigtigste opgave er at producere varme så billigt som muligt for forbrugerne. Det har stor betydning for Give Fjernvarme, at vi lykkes med vores fjernvarmeprojekter, og at forbrugerne har tiltro til os, siger Thomas Thomsen.
Denne artikel har været bragt i august-udgaven af magasinet Fjernvarmen.
Skriv kommentar