Gå til hovedindhold
Landsmøde

Finansiering er nøglen til fjernvarmens internationale gennembrud

Fjernvarme kan spille en hovedrolle i Europas vej væk fra fossile brændsler. Det kræver lettere adgang til finansiering for fjernvarme og det var i fokus på landsmødets internationale scene.

30. okt. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Teknikken omkring fjernvarme er på plads og de udfordringer, der findes er overkommelige. Det er i langt højere grad barrierer inden for økonomi, politik og jura der forhindrer fjenrvarmen i at vokse frem mange steder, lød det fra Daniel Møller Sneum fra Energy Modellling Lab og universitetet i svenske Lund. Foto: Jesper Voldgaard.

Indhold

    - Danmark lever på fjernvarmeplaneten, de fleste andre lande lever på jorden.

    Sådan har international chef i Dansk Fjernvarme, Birger Lauersen, ofte for vane at beskrive situationen, når han skal forklare hvorfor fjernvarmen er blevet markant mere omfattende succes i Danmark end de fleste andre steder. Og ikke mindst når han skal komme med bud på, hvorfor den danske model ikke bare kan eksporteres og kopieres 1:1 af andre lande.

    Dette er ikke mindst gældende når det handler om det meget vigtige emne, finansiering. For netop adgangen til finansiering er ifølge Birger Lauersen nøglen hvis fjernvarmen skal indfri sit enorme potentiale til at hjælpe Europa igennem den grønne omstilling og væk fra (russisk) gas.

    Derfor var netop finansiering også det første punkt på dagsordenen da programmet på den internationale scene ved Dansk Fjernvarmes landsmøde lagde fra land.

    Teknikken er let – økonomi er svært

    Blandt de første på scenen var danske Daniel Møller Sneum, researcher fra Lund Universitet i Sverige og hos Energy Modelling Lab i Denmark.

    Daniel Møller Sneums research-arbejde har blandt andet fokuseret på at kortlægge barriererne for at fjernvarmen kan vokse yderligere. Konklusionen på det arbejde er kort fortalt, at teknikken sådan set er det mindste problem.

    De egentlige forhindringer for, at fjernvarmeprojekter kan pible frem, er snarere politik, jura og ikke mindst økonomi og finansiering. Årsagen til at det er sådan, er ifølge Daniel Møller Sneums opfattelse blandt andet at fjernvarmen fortsat ikke er tilstrækkelig velkendt rundt om i Europa.

    - Det er jo sådan set penge nok i finanssektoren. De når bare ikke altid frem til fjernvarmen. Måske er vindmøller og andre teknologier mere sexede – men i hvert fald er vi nødt til at informere mere omkring fjernvarme, så den bliver bedre kendt i finanssektoren.

    Kommunekredit som forbillede

    Med i panelet var også Tobias Schmidt fra KommuneKredit – som netop er omdrejningspunkt for, at vi i Danmark har en enkel og billig vej til at finansiere fjernvarmeprojekter.

    Han lagde over for de mange internationale tilhørere vægt på de faktorer, der nu i 125 har gjort Kommunekredit i stand til at understøtte utallige projekter, uden at tabe penge en eneste gang. Det drejer sig ikke mindst om den mekanisme, der ligger i at Kommunkredit faktisk ikke foretager en kreditvurdering – eller på anden vis forholder sig detaljeret til projekterne. Den analyse ligger hos de kommuner, der skal stille garanti.

    - Vi er ikke eksperter i teknik. Vi finansierer. Vi laver ikke kreditvurderinger, vores vurdering er juridisk. Det er kommunernes godkendelse, der er mekanismen. Vi tilbyder faktisk en lige mulighed, som egentlig er teknologineutral, forklarede han fra scenen.

    Den anden grundlæggende faktor er, at finansieringen gennem Kommunekredit sker til kostægte, non-profit priser.

    - Der er ingen ejere, der forlanger profit. Vi løser en offentlig opgave, fastslog han.

    Lovende takter fra Tyskland og Holland

    Den model er nok et eksempel på at danske løsninger ikke kan kopieres direkte til andre lande. Men i Holland gør de aktuelt et forsøg på noget, der minder en hel del om Kommunekredit.

    Det fortalte Caspar Boendemaker, Business Development Specialist i BNG Bank om på landsmødets internationale scene.

    I Holland har blot omkring 6 % af befolkningen aktuelt fjernvarme. Det tal vil man rigtig gerne skyde i vejret og det kræver en lettere vej til finansiering.

    På den baggrund arbejder man på en model, som på en række områder minder om Kommunekredit. Målet er at skabe lånefinansiering, der har længere løbetid og lavere omkostninger. Tanken er også, at lånene skal baseres på en garanti fra kommunerne, men dog blot for 80 procents vedkommende og ikke fuldkommet som i Danmark.

    - Det vil alt andet lige stadig gøre det lettere at finansiere fjernvarmeprojekter. Vi er en såkaldt ”Tripple A” bank, ligesom danske KommuneKredit – og det gør os i stand til at låne penge billigt, som vi efterfølgende kan låne til fjernvarmeprojekter, forklarede han.

    Hos Birger Lauersen er der optimisme at hente i meldingerne fra ikke alene Holland, men også Tyskland.

    - Det er et positivt fremskridt, at der arbejdes aktivt med at finde løsninger i lande som Tyskland og Holland, hvor fjernvarmen virkelig har potentiale for at vokse markant i de kommende år, siger Birger Lauersen og fortsætter:

    - Jeg synes også, at Daniel Møller Sneum havde en pointe i, at der er behov for at få beskrevet og synliggjort fjernvarmen bedre, rigtig mange steder.  I Danmark kan man jo groft sagt ringe til leverandørerne i dag og få bygge et fjernvarmeanlæg i morgen i Danmark. Fjernvarmen er velkendt og markedet er modent.

    - Sådan er det ikke andre steder. Finansbranchen kender ikke fjernvarmen godt nok og er derfor usikker og forsigtig på, hvad den er for noget, hvad risici er osv. Det skal vi have gjort mere ved.

     

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...