Dansk Fjernvarme hjælper med udbudsprocessen
Som fjernvarmeselskab skal du have styr på de vigtigste strategiske valg før dit udbud, så du kan tilrettelægge et indkøb, der passer til opgaven, organisationen og samarbejdet i projektet. Kom med på kursus medio juni.
Den 24. juni inviterer Dansk Fjernvarme til endagskursus i udbudsreglerne i Fjernvarmens Hus i Kolding. Det sker under overskriften ”Det rigtige indkøb”.
På kurset får du viden om, hvordan du griber en udbudsopgave rigtigt an, før den juridiske proces tager over.
Det betyder, at du på kurset får overblik over de vigtigste strategiske valg før udbuddet, så du kan træffe mere bevidste beslutninger om fx udbudsform, kontraktmodel, prissætning, krav og rollefordeling.
Som deltager bliver du også klogere på samspillet mellem bygherre, rådgiver og entreprenør, og på hvordan gode beslutninger tidligt i processen kan skabe bedre samarbejde, færre uklarheder og mere værdi både før og efter kontraktindgåelsen.
Kurset vil have fokus på praksis og hjælper dig med at vælge en tilgang, der passer til både opgaven og din organisation. Derfor tager underviseren også gerne imod spørgsmål fra kursisternes hverdag, ligesom der bliver lagt op til, at deltagerne skal kunne finde tid til at sparre med hinanden.
Det rigtige indkøb
Kurset var én dag og finder sted den 24. juni i Fjernvarmens Hus i Kolding.
Er kurset noget for dig?
Kurset er relevant for medarbejdere i forsyninger og andre bygherreorganisationer, der arbejder med indkøb, projektudvikling, udbud og gennemførelse af anlægs- og entreprenøropgaver. Det er også relevant for projektledere, tekniske chefer og andre, der skal være med til at definere rammerne for et kommende udbud.
Mads Mørup
Udvikling og kvalitetssikring af kurser, webinarer og arrangementer
Personlig vejledning om valg af kurser
Sparring og hjælp til skræddersyede kurser
Mobil: +45 23 32 16 02
E-mail: mmo@danskfjernvarme.dk
Skriv kommentar