Gå til hovedindhold
Landsmøde
Dansk Fjernvarme

Kendt trio leverer musik til aftenfesten

Det bliver den kendte trio Jonah Blacksmidt Trio, der leverer den musikalske oplevelse fra scenen under Aftenfesten. Der er også standup og udpegning af vinderen af Fjernvarmeprisen 2026.

5. okt. 2026

Indhold

    Når den traditionelle aftenfest bliver afholdt under dette års udgave af landsmødet, bliver det en fest, der afviger fra tidligere tider på en række punkter. Festen bliver fx rundet af med en koncert, fortæller landsmødeansvarlig Taja Lindby Skak om programmet for torsdag aften i Aalborg Kongres og Kultur Center.

    - De senere år har vi afviklet aftenfesten med en form for musikalsk underholdning undervejs, men det bliver anderledes i år, hvor hele festen bliver rundet af med en reel koncert, forklarer hun.

    Det bliver den kendte trio, Jonah Blacksmidt Trio, der får til opgave at få festdeltagerne op af stolene, når først middagen er overstået.

    Jonah Blacksmidt Trio skal med deres folk-pop og folk-rock skabe den perfekte ramme for en festlig og hyggelig afslutning på aftenen.

    - Og det vil selvfølgelig være helt i orden, hvis festdeltagerne tager en svingom til musikken, som så i øvrigt slutter ved midnat, siger Taja Lindby Skak.

    Udover den musikalske afrunding på aftenfesten, vil deltagerne undervejs også kunne opleve standup. Det er Nicolai Lange, der leverer et underholdende og stemningsfyldt indslag i løbet af middagen.

    Og så er der selvfølgelig også Fjernvarmeprisen, der skal afgøres i løbet af aftenen, ligesom vinderen bliver hyldet på scenen.

    Sidst opdateret: 5. oktober 2026

    Andre klikkede på...