Lokale net skal sammenkobles for udnyttelse af overskudsvarme og standarder skal opdateres
LÆS I DAG:
Minister: Nogle boligejere må fortsætte med gasfyr.
Affaldssektoren i oprør over nyt forslag til CO2-skat.
Advokater skal trevle fjernvarme-skandale op.
Formand om strandet fjernvarmeprojekt: Det er rigtigt ærgerligt.
Nekst anbefaler afklaring på termonet – men afklaringen er der allerede.
Ny varmecentral i Vedbæk skal revolutionere varmeforsyningen.
I Aalborg stiger prisen, men her falder den.
GridTech:
Lokale net skal sammenkobles for udnyttelse af overskudsvarme og standarder skal opdateres
En af de 10 konkrete anbefalinger fra Nekst-arbejdsgruppen ”Farvel til gas i danske hjem” handler om etablering af regionale sammenhængende transmissionsnet, der kan binde landets lokale fjernvarmenet sammen, så der sikres en direkte kobling til overskudvarmegenererende anlæg som eksempelvis datacentre, CO2-fangst- og PtX-anlæg og øvrig industri.
- Vi ser positivt på anbefalingen om at koble flere fjernvarmenet sammen, da det giver mulighed for at forbinde flere forskellige varmeproduktionsanlæg og dermed sikre en robust varmeproduktion med anvendelse af de grønneste og billigste teknologier, siger Jens Christian Nielsen, chefkonsulent i Dansk Fjernvarme, til GridTech.
Før man ser nærmere ind i det mener han og Dansk Fjernvarme dog frem for alt, at man politisk bør få gjort noget ved det udskældte prisloft, der holder flere overskudsvarme-projekter skak.
- Helt overordnet bakker vi op om bedre udnyttelse af overskudsvarme. Her må første skridt være at fjerne prisloftet for overskudsvarme, der i dag udgør en barriere, der skaber usikkerhed omkring investeringerne og dermed sætter en stopper for anvendelsen af grøn og konkurrencedygtig overskudsvarme, siger Jens Christian Nielsen.
Nekst-arbejdsgruppen har også en overordnet anbefaling om at styrke teknologien, så standarderne for etablering af ledningsnet moderniseres, ligesom jorden skal gødes for at tage nye rørtyper i anvendelse i landets fjernvarmenet.
Hvad angår moderniseringen af standarder, så peger arbejdsgruppen først og fremmest på, at Dansk Standards norm for etablering af ledningsnet (DS 457) bør »genbesøges«, så nye metoder også kan få fodfæste på markedet, ligesom der af hensyn til klima-, miljø- og ressourceeffektiv udnyttelse af råstoffer ikke bør sættes højere krav end nødvendigt.
En anbefaling, som Dansk Fjernvarme gerne ser bliver omsat til en reel opdatering.
- Vi vil værdsætte en opdatering af normen DS 475 for etablering af ledningsanlæg i jord, da de fjernvarmerør, der lægges i jorden i dag, er bedre end dem, der blev lagt i jorden for 12 år siden, da normen kom, siger Jens Christian Nielsen til GridTech.
*****
Børsen:
Minister: Nogle boligejere må fortsætte med gasfyr
Ambitionen fra klimaaftalen i 2022 omkring stop for gasfyr til opvarmning ser nu ud til at lide skibbrud. Nekst-arbejdsgruppen har i sine nylige anbefalinger skrevet, at det vil være urealistisk med et stop i 2035, og klimaminister Lars Aagaard siger nu til Børsen, at han har også er klar til at bløde op på ambitionerne.
- Det er godt at have et mål at køre efter, og det er fornuftigt at minimere antallet af huse, der bliver opvarmet med gas. Men jeg er også tilhænger af, at vi har en undtagelse til den hovedregel, siger Lars Aagaard.
Han er enig med Nekst-arbejdsgruppe i, at det i dele af Danmark er for dyrt at skrotte gasfyret, og ministeren nævner også mulige synergier i byer, hvor der er en stor industrivirksomhed, som skal bruge grøn gas. Så bør boligejerne i samme område også få lov at beholde gasfyret.
- Ud fra et samfundsperspektiv kan det være ok. Målene skal gå hånd i hånd med pragmatisme og fornuft, siger Lars Aagaard.
Nekst-gruppen spår i sin rapport, at der stadig er omkring 140.000 familier med gasfyr i 2035, hvis det nuværende konverteringstempo fortsætter.
*****
CleantechWatch:
Affaldssektoren i oprør over nyt forslag til CO2-skat
Lovudkast lægger op til kun at lade affaldsenergianlæg halvdelen af deres kommende CO2-afgift ved at etablere CO2-fangst. Det vil være en kæp i hjulet på den grønne omstilling, udtaler brancheforening ifølge CleantechWatch.
Til Politiken kalder Dansk Fjernvarmes områdechef modellen ”helt vanvittig”, mens Jens Bomann Christensen, direktør i Brancheforeningen Cirkulær, mener det kan bremse investeringerne i CO2-fangst hos affaldsselskaberne.
- Vi har ventet længe på at få såvel økonomiske som juridiske rammer på plads, så CO2-fangst på affaldsenergianlæg kan bidrage til at Danmark når 2030-målsætningen. Derfor har vi simpelthen ikke tid til, at Skatteministeriet på denne måde stikker en kæp hjulet i den grønne omstilling, udtaler han på foreningens hjemmeside.
Hos ARC undrer direktør Jacob H. Simonsen sig over forslaget. Særligt i lyset af at regeringen med hans ord ”har sat politisk kapital ind på” at udbrede CO2-fangst i Danmark – blandt andet med milliardstøtteordninger og nye rammer, der skulle lette affaldsselskabernes muligheder for at deltage i de statslige udbud.
- Så kortslutter motoren, før man kommer i gang. Det er både bemærkelsesværdigt uklogt og underligt. Jeg forstår det næsten ikke, siger han og understreger, at det bliver betydeligt sværere at installere CCS-teknologien på forbrændingsanlægget på Amager Bakke, hvis lovudkastet bliver til virkelighed i sin nuværende form.
*****
SN.dk:
Advokater skal trevle fjernvarme-skandale op
Odsherred Forsyning har sat advokater til at undersøge bortvist økonomidirektørs rolle i milliard-dyrt fjernvarmeprojekt. Ifølge SN.dk skal advokaterne også vurdere, om den bortviste, og nu også politianmeldte økonomidirektør kan pålægges et erstatningsansvar.
Konkret har valgt at sætte en midlertidig stopper for konverteringen af cirka 2.500 ejendomme i det sydlige Odsherred, fordi prisen på anlægsarbejdet steg så meget at opgaven skulle i udbud igen.
Det var forsyningens forventning, at det resterende gravearbejde skulle udbydes igen hurtigt, men nu har selskabets bestyrelse og ledelse besluttet at stoppe op og granske økonomien i projektet igen.
Sammen med resten af bestyrelsen og virksomhedens ledelse bestyrelsen, må bestyrelsesformand Mathias Hansen konkludere, at forudsætningerne for det massive fjernvarmeprojekt har været forkerte.
- Vi ser desværre ind i en fremtid, hvor taksterne kommer til at stige yderligere. Vores opgave er at sikre, at taksterne stiger mindst muligt. Hvorvidt det får betydning for den videre udbygning af fjernvarmenettet, er for tidligt at sige, siger bestyrelsesformand i Odsherred Forsyning A/S på selskabets vegne, Mathias Hansen.
I lyset af de nye oplysninger om økonomien i det gigantiske projekt, vil Odsherred Forsyning nu undersøge mulighederne for at sætte andre anlægsprojekter på standby, herunder sommerhuskloakering og selskabets nye faciliteter i Vig, så borgerne i Fårevejle, Asnæs, Vallekilde og Hørve kan blive koblet på fjernvarmenettet inden for en økonomisk ramme, der sikrer rimelige priser for forbrugerne.
*****
Viborg Stifts Folkeblad:
Formand om strandet fjernvarmeprojekt: Det er rigtigt ærgerligt
Efter to års arbejde ender tankerne om fjernvarmeudrulning fra Stoholm Fjernvarmeværk til Sparkær og Mønsted nu i en skuffe. Det er rigtig ærgerligt lyder det fra formanden for kommunens klima- og miljøudvalg – det skriver Viborg Stifts Folkeblad.
- Projektet har jo været en slags spydspids for at udbrede fjernvarmen i kommunen, som er den vej, vi gerne vil gå. Så det er rigtigt ærgerligt. Særligt fordi man var så tæt på, siger Eva Pinnerup til avisen.
De to varmegrupper og bestyrelsen i Stoholm Fjernvarmeværk blev på et møde i forrige uge enige om at lægge projektet i skuffen efter snart to års arbejde.
Baggrunden er dels, at man ikke trods en forlænget frist er nået op på en tilslutning på mindst 70 procent af de mulige nye varmekunder i de to byer, og dels at man ikke fik del i fjernvarmepuljen, da der blev uddelt statslige støttemidler den 1. februar.
- Jeg kan da godt være bekymret for, om det her får betydning for andre fjernvarmeudrulningsprojekter i kommunen. Der er et lignende projekt i Tjele, og der er jo en fare for, at andre vil miste modet, når nu to års arbejde i Fjends muligvis fører til ingenting, siger Eva Pinnerup.
*****
GridTech:
Nekst anbefaler afklaring på termonet – men afklaringen er der allerede
Nekst-arbejdsgruppen for ”farvel til gas i danske hjem” anbefaler, at regeringen tager stilling til, om termonet som varmeløsning skal være omfattet af reglerne i varmeforsyningsloven. Men ifølge Termonet Danmark er fjernvarme via termonet allerede omfattet af loven. Det skriver GridTech.
Så sent som i begyndelsen af marts blev to projektforslag om fjernvarme via termonet godkendt efter varmeforsyningsloven af Hedensted Kommune, hvorved det er blevet cementeret, at man ud fra eksisterende lovgivning kan godkende fjernvarme via termonet under varmeforsyningsloven. Det mener Termonet Danmark.
Af samme grund mener Termonet Danmark, at det slet og ret er en dårlig anbefaling, når Nekst-arbejdsgruppen anbefaler, at regeringen ”hurtigst muligt træffer beslutning om, hvordan termonet skal reguleres, herunder om termonet skal være omfattet af reglerne i varmeforsyningsloven”.
- Mange har ladet sig forvirre af en teknisk fejl i Energistyrelsens vejledende udtalelse fra 2022. Den forvirring viderefører Nekst-arbejdsgruppen desværre i sine anbefalinger, siger Bjørn Kassøe Andersen fra Termonet Danmarks sekretariat.
Han mener, at den reelle diskussion i stedet bør handle om, hvorvidt regeringen og resten af Christiansborg vil ændre varmeforsyningsloven, så landdistrikterne fremover ikke vil kunne få fjernvarme under samme rammevilkår som byområderne.
- En udelukkelse af fjernvarme via termonet fra varmeforsyningsloven vil efter vores mening være til skade for landdistrikterne og for den grønne omstilling. Det er i landdistrikterne, at termonet er mest oplagt, og varmeforsyningsloven sikrer velkendte rammevilkår, siger Bjørn Kassøe Andersen til GridTech.
*****
SN.dk:
Ny varmecentral i Vedbæk skal revolutionere varmeforsyningen
Energiselskabet E.ON er i gang med at samle interessetilkendegivelser for at kunne etablere fjernvarme i Vedbæk. SN.dk skriver, at E.ON fik sidste år godkendt sit projektforslag om at bygge en fjernvarmecentral på Novafos' spildevandsanlæg.
Energicentralen vil udnytte overskudsvarme fra spildevand og producere den resterende varme på grøn strøm. Kommunalbestyrelsens godkendelse af projektet betyder, at første husstand kan få fjernvarme allerede i 2026.
Rudersdal Kommune vil ifølge varmeplanen konvertere Vedbæk til fjernvarme inden udgangen af 2028. Målet er, at varmeforsyningen i hele kommunen skal være fossilfri, og olie og gas til opvarmning skal udfases helt. Grøn varme er et væsentligt element i klimaplanen, fordi Rudersdal skal reducere CO2 udledningen med 85 procent i 2030 i forhold til 1990.
- Rudersdal Kommune har været dygtige til at skabe en sammenhængende, grøn varmeplan, og vi er meget glade for at spille en aktiv rolle i den. Vi har leveret varme i kommunen i mange år, så vi kender til området i forvejen, og glæder os til at komme i gang med at bygge en ny og fremtidssikret varmecentral i Vedbæk, fortæller varmechef i E.ON Danmark, Bjørk Paamand Olsen.
For at kunne bygge den nye energicentral, der skal levere fjernvarme til Vedbæk, behøver E.ON tilkendegivelser fra borgere i området, der vil være med i det kommende fjernvarmenet. Først når 70 procent af området har tilkendegivet tilslutning, kan anlægsarbejdet gå i gang.
*****
Nordjyske Stiftstidende:
I Aalborg stiger prisen, men her falder den
Mens fjernvarmebrugerne i Aalborg Kommune kan se frem til prisstigninger, så kan fjernvarmebrugerne i Frederikshavn Kommune se frem til et prisfald. Frederikshavn Varme sænker således prisen fra 862 kr./MWh til 695 kr./MWh, fremgår det af Nordjyske Stiftstidende.
Det betyder en besparelse på cirka 3000 kr. inkl. moms årligt for et standard hus på 130 kvm med et årligt forbrug på 18,1 MWh.
- Vi sætter fjernvarmeprisen ned på grund af stabiliseringen af el- og gaspriserne, og fordi vi nu kan lave reguleringer på varmeproduktionen i form af forbedringer og bedre performance, siger Erik Kyed Trolle, bestyrelsesformand i Frederikshavn Forsyning A/S.
- Det er især vores elpatron og akkumuleringstank, som giver os mulighed for at producere billig varme. Vi kan lagre overskydende energi, der produceres om aftenen og natten, hvor strømmen er billig.
Skriv kommentar