Helsingør godkender udvidelse af fjernvarme
Byrådet i Helsingør har nu godkendt udvidelsesprojekt fra Forsyning Helsingør. Allerede i år forventes de første af små 2.000 boliger at kunne få leveret grøn fjernvarme til konkurrencedygtige priser.
Fire områder i Helsingør kan nu se frem til, at op mod 2.000 boliger i fremtiden kan få fjernvarme. De er i dag udlagt til naturgas, men byrådet i kommunen har nu godkendt Forsyning Helsingørs planer om at udvide fjernvarmenettet
- Det er en god dag for fjernvarmen, kunderne og den grønne omstilling, slår formand for bestyrelsen i Forsyning Helsingør, Jens Bertram, i en pressemeddelelse.
- Nu kan vi endelig give flere borgere i Helsingør mulighed for at koble sig på den attraktive og driftssikre fjernvarme. Og jo flere kunder, vi får med i fællesskabet, jo mere kan vi sætte prisen ned fremover. Samtidig vil udbredelsen af grøn fjernvarme give et markant klimaløft til kommunen, siger Jens Bertram videre.
Det fremgår af pressemeddelelsen, at Helsingør Kommune med sin beslutning vurderer, at fjernvarmen nu samlet set vil være den samfundsøkonomisk mest fordelagtige varmeforsyning af områderne, når kommunens klimamål samtidig skal tilgodeses.
Byrådet pointerer således, at de fire varmeprojekter vil bidrage til at opfylde kommunens eget klimamål om at mindske CO2-udledningen til højest 1,7 ton per borger senest i 2030.
Forsyning Helsingør har samtidig valgt at skærpe sit tilbud til de kommende kunder med en lavere varmepris i 2022. Ved årsskiftet har forsyningen således sænket varmepriserne med cirka 10 procent.
Fire områder får fjernvarme
Den konkrete udbygning af fjernvarmenettet drejer sig om fire områder, og udbygningen forventes gennemført i perioden fra 2022 til 2026. For alle områder gælder, at alle boligejere vil blive spurgt, om de ønsker at konvertere deres nuværende varmekilde til fjernvarme.
Allerede her i foråret forventes husejere i to af områderne - Søheltekvarteret og Marienlyst Kvarteret - at modtage den første information fra Forsyning Helsingør.
- De to kvarterer er valgt som de første i udrulningen af fjernvarme til nye områder, fordi der er en stor mængde potentielle kunder, der vil kunne spare mange penge ved at skifte til fjernvarme, og fordi gravearbejdet vil være overkommeligt, således at de trafikale ulemper i anlægsperioden vil være mindre end så mange andre steder, forklarer Jens Jacobsen, markeds- og forretningsudviklingschef hos Forsyning Helsingør.
Der er 876 opvarmede bygninger – hvoraf 622 i dag har naturgasfyr, 50 har oliefyr og 60 har elvarme – i området.
Skriv kommentar