Gå til hovedindhold
Dansk Fjernvarme
Medlemmer
Landsmøde

Vi skal have modet til de grønne valg

De grønne valg bliver afgørende for fremtidens forsyningssikkerhed, og det bliver den fælles overskrift for Landsmøde 2023 i Aalborg, mener direktør i Dansk Fjernvarme.

11. maj 2023
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Det bliver Aalborg Kongres- og Kultur Center, der danner rammen om Landsmøde 2023, der som altid bliver afviklet i uge 43 – i år er det fra torsdag den 26. til fredag den 27. oktober. Og det sker med bevidstheden om, at fjernvarmesektoren er en meget vigtig og helt central del af vores forsyningssikkerhed i Danmark.

    - Landsmødet i 2023 kommer til at fokusere på forsyningssikkerheden og netop fjernvarmens rolle i at sikre både forsyningssikkerhed og et grønt samfund, lyder det fra direktør i Dansk Fjernvarme, Kim Mortensen, når han skal sætte ord på det gennemgående tema på landsmødet anno 2023.

    Ganske som i 2022 vil også den kommende udgave af landsmødet bliver afholdt i skyggen af den krig, der fortsat raser i Ukraine, og den energipolitiske usikkerhed som den russiske invasion har skabt og fortsat skaber – ikke mindst i Europa.

    Krigen og energikrisen har på mange måder skubbet til en i forvejen nødvendig udvikling væk fra fossil opvarmning til en grønne opvarmning fra ikke mindst fjernvarme. Og Kim Mortensen roser fjernvarmeselskabernes evne og lyst til at gå aktivt ind i at speede udviklingen op.

    - Fjernvarmeselskaberne har gennem hele krisen vist et fantastisk samfundsansvar med historisk mange nye fjernvarmetilslutninger, lave forbrugerpriser og levering af en høj forsyningssikkerhed, når det gælder varme- og elforsyningen, siger Kim Mortensen.

    Samfundsansvaret vil fortsat være en grundsten for fjernvarmeselskaberne, men så længe krigen hærger i Ukraine, vil forsyningssikkerheden være truet. Og det gør den grønne omstilling mere skrøbelig, mener Kim Mortensen.

    - Den indiskutable usikkerhed i verden med høje og svingende priser på brændsler samt mangel på både materialer og på arbejdskraft gør det til en stor opgave for fjernvarmeselskaberne. Dertil kommer et usikkert og fluktuerende elmarked. Det er den dagsorden, som vi sætter i spil, når vi afvikler landsmødet i oktober, siger Kim Mortensen.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...