Etablering af lavtemperaturfjernvarme i eksisterende fjernvarmeforsyning
F&U-rapport 2013-04: Formålet med projektet har været at udvikle metoder til implementering af lavtemperatur i eksisterende fjernvarmeområder. Det indebærer tilslutning af nye energirenoverede bygninger, som ikke har behov for 70/40 ̊C, men som vil kunne klare sig med 50/25 ̊C. Det skal ske uden at forringe forholdene for eksisterende kunder.
Rapporten indeholder eksempler på udførte projekter i lavenergi områder. Udfordringerne ved ændringerne er beskrevet med fokus på legionella problemer ved lavtemperatur hvilket indebærer, forbruger involvering.
Rapporten samler en liste af muligheder med gode råd og muligheder for etablering af lavtemperaturfjernvarme som både omfatter tekniske og administrative virkemidler
Med fokus på perspektiv og muligheder er det vigtigt at brugeren får information om de langsigtede mål og planer, så renoveringer kan tilpasses og at der sker løbende tilpasning af de teknisk og almindelige bestemmelser.
Der er behov for at identificere de forbrugere, der har behov for at forbedre installationerne i forhold til lavtemperatur og holde tæt dialog med boligselskaber, private og offentlige bygningsejere i samspil med fjernvarmeværkernes bestræbelser
For at opnå fremtidssikrede løsninger, er der behov for at hele kæden fra energiilde, gennem ledningsnet til og med bygningernes klimaskærm inddrages i en koordineret indsats for at opnå fælles optimal løsning.
2013-04
Involverede parter: Cowi, Albertslund Forsyning, AffaldVarme Aarhus, Bjerringbro Varmeværk, Silkeborg Forsyning, Gentofte Fjernvarme, Arbejdernes Andelsboligforening, Aalborg Universitet
Udarbejdet af: TMM, FHA, PKO, PAKO
Tidsramme: 2013-2014
Søgeord: opvarminingskilder, kølevand, nybyggeri, bygningsmasse