Gå til hovedindhold
Administration & Økonomi

Fjernvarme er en fordel for salgsprisen på huset

Huse med fjernvarme falder mindst i pris, fremgår det af en opgørelse fra ejendomsmæglerkæden Home.

5. dec. 2022
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Niklas Lindstrøm Jørgensen, nlj@danskfjernvarme.dk

Indhold

    En ny opgørelse fra Home, der har set nærmere på BBR-data udtrukket af Boligsiden for alle solgte huse på landsplan fordelt på opvarmningskilde, viser nu, at husene med gas- og oliefyr også er ramt hårdest af de seneste par måneders prisfald på huse.

    Huse med fjernvarme er faldet 0,9 % eller 135 kr., siden salgspriserne toppede, viser opgørelsen fra Boligsiden og Home. ”Gashuse” har taget det største prisfald i kroner, mens oliehuse har taget det største prisfald målt i procent.

    - Det er ikke overraskende, at de store stigninger i varmeudgiften og al medieomtalen om de store stigninger, sætter sig i priserne, da en høj varmeudgift normalt afspejler sig i en lavere salgspris, siger Henrik Hauthorn Jensen, der er boligmarkedsanalytiker og talsperson for Home-kæden.

    Huskøberne er især blevet mere skeptiske over for huse med gasfyr i fyrrummet, lyder det fra Homes ejendomsmæglere.

    - For bare et halvt år siden var et gasfyr ikke noget problem for køberne, men nu har gasprisernes himmelflugt og usikkerheden om forsyning i fremtiden givet et stort negativt fokus, siger Henrik Hauthorn Jensen.

    Faldet for gashusene, siden salgspriserne var på deres højeste, er i snit på 572 kr. pr. kvadratmeter, hvilket svarer til 2,9 % fra maj til oktober. Mens gasfyrede huse er faldet mest i kroner og ører, er oliefyr-huse faktisk faldet lidt mere i procent – 3,3 % i snit fra august til oktober. I kroner er prisfaldet på 364 kr. pr. kvadratmeter.

    Forskellen skyldes blandt andet, at gasopvarmning er mere udbredt i de lidt dyrere områder fx i Nord- og Østsjælland, hvor de gennemsnitlige boligpriser er høje.

    - Oliefyrede huse er også hårdt ramt af stigende energipriser, og der er en del boligejere, som allerede har udskiftet oliefyret med anden opvarmningskilde – ofte en luft-til-vand-pumpe – eller har planer om at gøre det, siger Homes analytiker.

    Andre klikkede på...