Gå til hovedindhold
Varmekilder

Fjernvarme Fyn vinder udbud på forbrænding af restaffald

Fra 1. januar 2023 og fire år frem modtager Fjernvarme Fyn restaffald fra fynske kommuner til forbrænding.

25. nov. 2022
Ældre end 24 mdr.
Tekst af Mikkel Lysgaard, mil@danskfjernvarme.dk

Indhold

    Fjernvarme Fyn har vundet et vigtigt udbud om modtagelse og forbrænding af restaffald fra fynske kommuner. Kontrakten starter 1. januar 2023 og løber fire år frem. Det skriver Fjernvarme Fyn i en pressemeddelelse.

    - Det har stor betydning og er godt nyt for både varmekunder og for affaldsleverandører, slår Fjernvarme Fyn fast.

    Omfanget på den underskrevne kontrakt gælder energiudnyttelse af forbrændingsegnet restaffald fra husstande, småt brændbart fra genbrugsstationer samt anvist forbrændingsegnet affald fra såkaldt tredjepart, hvilket primært er fynske virksomheder, fremgår det af pressemeddelelsen.

    Det er dog ikke alene fjernvarmekunderne, der komme til at drage økonomisk fordel af den nye aftale. De næste fire år bliver udgiften til affaldsforbrænding nemlig i alt ca. 88 mio. kr. billigere for de fynske borgere og virksomheder.

    - Det er det positive resultat af et veldrevet anlæg kombineret med høj el-omsætning den seneste periode. Og derfor er aftalen også godt nyt for de fynske kommuner generelt og hermed for alle borgere og virksomheder, som leverer affald til Fjernvarme Fyn, skriver fjernvarmeselskabet.

    Affaldet er både indsamlet og anvist affald fra kommunerne Nyborg, Svendborg, Assens, Faaborg-Midtfyn, Nordfyn, Kerteminde, Langeland, Ærø og Odense. Middelfart er som eneste fynske kommune ikke en del af aftalen, da de er tilknyttet Energnist. Der samarbejdes med Svendborg Kraftvarme P/S om at energiudnytte det forbrændingsegnede affald.

     

    Andre klikkede på...