Ny fordelsaftale om brand, sikring og rådgivning
Dansk Fjernvarmes Handelsselskab – DFH - har indgået en fordelsaftale med Dansk Brand og Sikring (DBI) om brand, sikring, modstandsdygtighed og arbejdet med beredskabsplaner.

Alle fjernvarmeselskaber, der bliver omfattet af den nye Beredskabslovgivning samt NIS2 og CER direktiverne, har behov for at få en aftale med et eksternt, erfarent og troværdigt firma, der kan styrke fjernvarmeselskabets beredskabsarbejde.
Dansk Fjernvarmes Handelsselskab, DFH, har indgået en fordelsaftale med firmaet DBI – Dansk Brand og Sikring - om, at de hjælper fjernvarmeselskaberne med arbejdet brand, sikring, modstandsdygtighed og udarbejdelse af beredskabsplaner, læs mere her.
- Der er tale om en fordelagtig pris. Og en attraktiv startpakke, fordi DBI også kan hjælpe med at etablere interne processer omkring beredskabsarbejdet, siger udviklingskonsulent i DFH, Kim Behnke, der nævner, at DBI har mange års erfaring med netop beredskabsløsninger og udarbejdelse af den gode beredskabsplan.
Fordelsaftalen henvender sig målrettet til de fjernvarmeselskaber – eller multiforsyningsselskaber – der bliver omfattet af den nye beredskabslovgivning samt direktiverne for NIS2 og CER.
DFH har indgået aftalen og sikret en attraktiv pris i fordelsaftalen. Fordelsaftalen er til rådighed for alle medlemmer af Dansk Fjernvarme. Der er således ikke krav om medlemskab af DFH.
For selskaber, der ikke er medlem af DFH opkræves et mindre årligt administrationsgebyr for at blive omfattet af fordelsaftalen og administrationen.
Læs mere om fordelsaftalen.
Dansk Fjernvarme tilbyder kurser om NIS2 og CER
Der er stort fokus på beredskab hos fjernvarmeselskaber - ikke mindst fordi der er nye lovgivning på vej med krav til beredskabet.
Dansk Fjernvarme tilbyder en række kurser i løbet af maj. Bl.a. om NIS 2 hhv. CER.
Beredskab: EU-direktiv om NIS2 den 8. maj i Fjernvarmens Hus - klik her.
Beredskab: EU-direktiv om CER den 13. maj i Fjernvarmens Hus - klik her.
Mere om fordelsaftalen
Få adgang til alle beskrivelser, priser og indhold af en fordelsaftale med DBI ved at gå via DFH-hjemmesiden www.dfhservice.dk.
Dette er den hurtige vej til en aftale med DBI til en attraktiv pris. Ved henvendelser direkte omfattes fjernvarmeselskabet ikke af fordelsaftalen. Se fordelsaftalen her.
Der vil i den kommende tid komme flere fordelsaftaler inden for de opgaver fjernvarmeselskaber skal til at arbejde med inden for den nye beredskabslovgivning og EU kravene. Første aftale var om NIS2 compliance med firmaet TD-K A/S og nu aftalen med DBI A.m.b.a.
Mere information
For hurtigt overblik over fordelene ved at blive en del af aftalen med DBI er der følgende materiale:
Skriv kommentar