Gå til hovedindhold
PtX & CCUS
Dansk Fjernvarme

Interesse for CCS-pulje understreger potentialet

16 selskaber har søgt om prækvalifikation til den milliard-store statslige CCS-pulje, og det understreger det klimamæssige potentiale bag CO2-fangst, mener Dansk Fjernvarme.

26. mar. 2025
Tekst af Kim Vejrup, kve@danskfjernvarme.dk

Amager Bakke i København kan være et af de steder, der fremover skal fanges CO2, hvis ARC er blandt de 10, der i sidste ende går videre fra prækvalifikationen og videre i processen om at få del i de 28,7 mia. kroner, der er afsat i CCS-puljen. Foto: ARC.

Indhold

    Tirsdag over middag var der frist for selskaber, der vil søge om prækvalifikation til den CCS-pulje, som staten har udbudt – en pulje der skal sikre og udbygge CO2-fangst i Danmark – og som bliver afgjort i april 2026.

    Energistyrelsen melder nu ud, at 16 selskaber har budt ind for at få del i de 28,7 mia. kroner. Det understreger det store potentiale set i et klimamæssigt perspektiv, som CO2-fangst har for den grønne omstilling og nedbringelse af vores samfundsmæssige CO2-udledninger, mener Dansk Fjernvarme.

    - Mere end halvdelen af det danske klimapotentiale fra CO2-fangst findes i fjernvarmesektoren. En række selskaber og medlemmer af Dansk Fjernvarme har allerede meldt offentligt ud, at de har sendt en ansøgning til prækvalifikationsrunden, og vi forventer, at der ligger en del flere i bunken, siger områdechef for bl.a. CCS i Dansk Fjernvarme, Jannick H. Buhl.

    Energistyrelsen oplyser ikke, hvilke selskaber der har ansøgt om prækvalifikation, men tre selskaber med affaldsenergianlæg har siden ansøgningsfristen udløb tirsdag meldt ud, at de er blandt ansøgerne.

    Det drejer sig om Ørsted, ARC og Fjernvarme Fyn, hvor de to sidstnævnte er gået med i partnerskaber, mens Ørsted er alene om deres ansøgning. Ansøgningerne gælder fangst af CO2 fra Skærbækværket mellem Kolding og Fredericia, Amager Bakke i København og Fjernvarme Fyns affaldsenergianlæg ved Fynsværket.

    - Når så mange selskaber vælger at søge om prækvalifikation, så sender det et yderst positivt signal fra branchen til politikerne om, at beslutningen om at afsætte midler til CCS som klimavirkemiddel var den rigtige. Samtidig er det et tydeligt tegn på, at der vil være god konkurrence om midlerne, og man derfor må forvente at få nogle attraktive bud ind til den endelige deadline for tilbud i december, siger Jannick H. Buhl i en kommentar.

    Energistyrelsen oplyser, at man nu vil gennemgå ansøgningerne for at afgøre, om de enkelte ansøgere lever op til betingelserne i udbudsmaterialet. Herefter skal det vurderes, hvilke ansøgere, der skal prækvalificeres og dermed få mulighed for at afgive bud og være blandt de 10, som får mulighed for at deltage i udbuddet.

    Energistyrelsen regner med inden sommer at kunne offentliggøre, hvilke virksomheder der er blevet prækvalificeret.

    - Klimapotentialet fra CO₂-fangst i Danmark er stort og teknologien er nødvendig, hvis vi skal nå vores klimamål i 2030 og være netto-negative i 2050. Derfor forventer vi også, at CCS bliver et vigtigt element, når politikerne i år skal drøfte klimamålsætningen for 2035, siger han.

    Skriv kommentar

    Andre klikkede på...