Træf om energimålere og dataanvendelse 2024
Nyheder, inspiration og erfaringsudveksling – to spændende netværksdage med dine kollegaer i branchen, hvor du får ny inspiration inden for aktuelle temaer og problemstillinger om energimålere.
)
Træffet blev afholdt i Kolding den 15.-16. april 2024.
På træffet lægger vi i høj grad vægt på, at du får mulighed for at erfaringsudveksle, skabe kontakter og netværke med kollegaer, som står i samme problemstillinger som dig.
På baggrund af indlæg fra kompetente indlægsholdere får du mulighed for i grupper eller i plenum at debattere de problemstillinger og/eller løsningsmuligheder, som bliver fremstillet i indlæggene, og sammenholde det med dit daglige arbejde.
Glæd dig til en række inspirerende indlæg og cases:
- Maskinlæring med Neurospace: Neurospace introducerer deltagerne til effektiv anvendelse af ’maskinlæring’ som metode for udnyttelse af data. Lær, hvordan maskinlæring kan optimere processer og skabe værdi inden for energisektoren.
- ’Heat Intelligence’ – Case fra Aars Fjernvarme: Vi dykker ned i en konkret case fra Aars Fjernvarme. Hør deres erfaringer med ’Heat Intelligence’, og bliv klogere på, hvordan dataanvendelse kan revolutionere fjernvarmesektoren.
- Effektiv dataanalyse til energimåling: Softværket præsenterer en spændende tilgang til analyse af data inden for energimåling. Lær, hvordan ’business intelligence’ kan omsætte data til forretningsmæssige beslutninger.
- Return Temperatur Optimizer (Den Digitale Varmemester): Få opdateringer om den seneste udvikling inden for Return Temperatur Optimizer fra DIN Forsyning. Opdag, hvordan digitalisering kan optimere varmeenergianvendelse.
- Kommunikation mellem enheder med M2M Nordic: M2M Nordic holder et spændende indlæg, hvor de introducerer deltagerne til måleraflæsning i fremtiden vha. Narrowband IoT og mulighederne for kommunikation mellem enheder inden for energimåling.
- Samspil mellem husinstallation og selskab: Thermix giver dig indsigt i det vigtige samspil mellem husinstallationer og energiselskaber. Opdag, hvordan effektiv kommunikation og samarbejde kan optimere energiforbruget.
Træffet strækker sig over to dage. Selve træffet afholdes i Fjernvarmens Hus, mens middag og overnatning foregår på Hotel Scandic i Kolding.
Er træffet noget for dig?
Træffet er for medlemmer af Dansk Fjernvarme, der arbejder med energimålere og gerne vil have og bidrage til erfaringsudveksling om emnet.
Træffet er kun for medlemmer af Dansk Fjernvarme.
09.30 Velkomst og præsentation
Mads Mørup og Søren Junge Bak, Dansk Fjernvarme
09.40 Forsyningsdigitaliseringsprogrammet
Ole Juhl, Dansk Fjernvarme
10.30 Kort pause
10.45 Return Temperature Optimizer (Den Digitale Varmemester)
Poul Scheby, DIN Forsyning
Status på og gennemgang af de ændringer og udfordringer, der har været siden starten sidste år.
11.15 Dialog og erfaringsudveksling med udgangspunkt i indlæggene – i grupper
12.00 Frokost
12.45 Rejsen fra gamle til nye målere
Poul V. Jensen, Brønderslev Forsyning
Hvordan har overgangen været til HEAT 4.0?
13.15 Brugen af målere til regulering
Allan Krantz Jensen, Agerkrantz
13.45 Pause
14.00 Hvordan kan maskinlæring bidrage til en mere bæredygtig fjernvarme?
Bo Stig, Neurospace
Neurospace fortæller om, hvordan teknologien er blevet brugt til at forudsige fremløbstemperatur i fjernvarme, og hvordan den er blevet brugt i industrien.
14.30 Kaffe og kage
15.00 Business Intelligence
Flemming Dahl, Softværket
15.45 Dialog og erfaringsudveksling med udgangspunkt i indlæggene – i grupper
16.30 Afrunding
Mads Mørup, Dansk Fjernvarme
16.45 Tak for i dag – herefter indkvartering på hotellet
18.00 Middag på hotellet
08.30 Godmorgen – opsamling fra dag 1
Mads Mørup og Søren Junge Bak, Dansk Fjernvarme
08.35 Hvad skal vi bruge den nye data til?
Jonas Campau, Silkeborg Forsyning
Hvilke tanker der er gjort i udbudsfasen, og hvilke krav der er stillet til målerne og kommunikationsnetværket.
09.20 Kort pause
09.30 IoT og M2M kommunikation i en fjernvarmekontekst
Jesper Ravnsbjerg, M2M Nordic
10.15 Pause
10.30 Sammenspil mellem husinstallation og selskab
Lars Andersen, Gemina Thermix
11.15 Dialog og erfaringsudveksling med udgangspunkt i indlæggene – i grupper
12.00 Frokost
12.45 Heat Intelligence
Kasper Neve, Aars Fjernvarme
Live-demonstration af Heat Intelligence.
13.45 Kaffe og kage
14.00 Afrunding – og hvad skal vi høre om næste år?
Mads Mørup, Dansk Fjernvarme
14.30 Tak for denne gang
Pris for ophold inkluderer overnatning, aftensmad inkl. 1 genstand pr. ret og morgenmad på hotellet.
Vi glæder os til at modtage din tilmelding senest 3 hverdage før træffet starter.
Praktisk information og betingelser
Vil du vide mere om persondata, afbudsvilkår og andre betingelser, så læs videre her:
Praktisk information og betingelser
Samme sted finder du kontaktoplysninger, hvis du har spørgsmål eller kommentarer vedrørende vores kurser og arrangementer, eller hvis du har brug for hjælp til tilmelding eller afbud.
Der er ingen aktuelle datoer.
Dette arrangement er kun for medlemmer af Dansk Fjernvarme.
Mødeledere

Søren Junge Bak
Brugerinstallationer
Unit-abonnementsordning
Bygningsreglement
Fjernvarmemålere
Telefon: +45 29 12 48 51
E-mail: sjb@danskfjernvarme.dk

Mads Mørup
Udvikling og kvalitetssikring af kurser, webinarer og arrangementer
Personlig vejledning om valg af kurser
Sparring og hjælp til skræddersyede kurser
Mobil: +45 23 32 16 02
E-mail: mmo@danskfjernvarme.dk