Møde for Flis- og brændselspillegruppen
Kom til det årlige erfa-møde, hvor du kan høre nyt og dele erfaringer om biomasse sammen med kolleger i branchen. Denne gang skal vi til Ringkøbing.
)
Formålet med erfa-mødet er at sikre og understøtte erfaringsudveksling mellem fjernvarmeselskaber, både for dem, som allerede har et flisfyret anlæg eller en brændselspillekedel og dem, som er på vej med deres første flisfyrede anlæg. Vi mener, det er vigtigt at møde andre fra branchen, der ligeledes arbejder med biomasse.
Dagen vil som altid være delt op i to. Om formiddagen skal vi se et splinternyt anlæg under opførsel i Ringkøbing og høre om deres overvejelser og erfaringer med at bygge et flisværk anno 2025. Anlægget idriftsættes senere på efteråret.
Eftermiddagen vil bestå af faglige indlæg, der i år blandt andet kommer til at omhandle skærpet bæredygtighedslovgivning og opdatering af Dansk Fjernvarmes standardkontrakter, der har fået en stor overhaling i år.
Erfa-mødet starter i kedelhallen hos Ringkøbing Fjernvarme på Isagervej 41, 6950 Ringkøbing. Efter rundvisningen kører vi videre til Fjordgaarden, Vester Kær 28, 6950 Ringkøbing.
Husk at medbringe sikkerhedssko, overbeklædning af fluorescerende stof og hjelm til rundvisningen!
Der er kaffe og morgenbrød klar fra kl. 9.00.
09.30 Velkomst og præsentation af Ringkøbing Fjernvarmes nye flisværk, der er under opførsel
Rundvisning på flisværket
– husk sikkerhedssko, overbeklædning med fluorescerende stof og hjelm!
12.00 Frokost på Fjordgaarden i Ringkøbing
13.00 Velkomst og formandsberetning
Kenny Lundtoft, formand for Flis- og brændselspillegruppen
13.15 Nyt fra Dansk Fjernvarme
Line Paulin Schmidt, Dansk Fjernvarme
13.30 Indlæg fra NMS Sourcing vedr. opdateringen af de nye kontrakter
14.00 Kaffe og kage
14.30 Gruppearbejde – hvordan bliver vi endnu bedre til samarbejdet med flisleverandørerne?
15.00 Fagligt indlæg
15.30 Tak for i dag
Vi glæder os til at modtage din tilmelding senest 3 hverdage før erfa-mødet.
Fjernvarmeværker og selskaber, der leverer varme og som er medlemmer hos Dansk Fjernvarme kan optages som medlem af Flis- og brændselspillegruppen.
Praktisk information og betingelser
Vil du vide mere om persondata, afbudsvilkår og andre betingelser, så læs videre her:
Praktisk information og betingelser
Samme sted finder du kontaktoplysninger, hvis du har spørgsmål eller kommentarer vedrørende vores kurser og arrangementer, eller hvis du har brug for hjælp til tilmelding eller afbud.
Tilmelding
Om Ringkøbing Fjernvarmeværks flisværk
Ringkøbing Fjernvarmeværks kommende flisværk består af en 10,5 MW hedtvandsfliskedel med to røggasscrubbere, hvor der i første etape er installeret en 4 MW absorptionsvarmepumpe, som kan køle på både røggas samt på værkets varmepumpe, solvarme samt akkumuleringstanke.
På sigt skal der tilføjes en 6 MW absorptionsvarmepumpe, så man udnytter al effekt på hedtvandskredsen, for at kunne opgradere varme med lavt potentiale og temperatur til varme, som kan anvendes i fjernvarmenettet. Som brændsel kan anvendes skovflis, HPA, poppel, energipil og anden brændsel af tilsvarende karakter og kvælstofsindhold.
Mødeleder

Line P. Schmidt
Biomasse
Geotermi
Elektrificering
Mobil: +45 42 72 78 73
E-mail: lps@danskfjernvarme.dk
